Budynek planetarium

OLSZTYN - Planetarium

 
4.0 (1)
  2556 0

OLSZTYN - Planetarium

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Planetarium
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Planetarium w Olsztynie otwarto w 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który przebywał w Olsztynie będąc administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej. Jest  drugim co do wielkości planetarium w kraju. W 2012 wymieniono projektor - stary analogowy produkcji Carl Zeiss Jena zastąpił cyfrowy  system projekcyjny DigitalSky 2, umożliwiający wyświetlanie seansów w technologii FullDome. Pokazy odbywają się  w klimatyzowanej sali mieszczącej do  160 widzów, średnica kopuły wynosi 15 m. Planetarium oferuje ok. 20 seansów trwających między 30 a 50 minut dla różnych kategorii wiekowych. Najmłodsze dzieci  powinny mieć  min 3 lata.
Planetarium  prowadzi działalność edukacyjną,  zajęcia dydaktyczne na żywo prezentują zagadnienia z dziedziny  astronomii znajdujące się w programach nauczania fizyki, geografii i przyrody. Organizowane są też wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez naukowców z całego kraju.
Planetarium  jest otwarte codziennie w godz. 9:00-18:00. Ponieważ jest jedną z popularniejszych atrakcji Warmii i Mazur wskazana jest rezerwacja biletów przez Internet. Z placówką ściśle związane jest położone nieopodal Obserwatorium Astronomiczne, gdzie m.in. prowadzone są pokazy nieba.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Projektor na filmie
Film o rybkach
Przed seansem
Budynek planetarium
Hol planetarium

Filmy

PlanetariumOlsztyn - Międzynarodowy Dzień Planetariów 2016 Timelapse

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Olsztyńskie Planetarium - Al. J. Piłsudskiego 38   tel. +48 89 650 04 20 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Olsztyn (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Planetarium

format D: N53.7752024°,  E20.490886°
format DM: 53° 46.512144'N, 20° 29.45316'E 
format DMS: 53° 46' 30.73''N, 20° 29' 27.19''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Planetarium jest nieco oddalone od ścisłego centrum miasta i nie ma własnego parkingu - trzeba brać to pod uwagę przy planowaniu odwiedzin. Płatny parking z parkometrami jest niedaleko, po drugiej strony ulicy.
Bilety warto kupić online, bo w kasie na miejscu możemy zastać brak miejsc albo pojedyncze w różnych punktach sali.
Niestety atrakcja nas rozczarowała, ale chyba sporo zależy od tego jaki wykupimy seans. Odpowiadała nam godzina wyświetlania "Podróży przez Układ Słoneczny", więc ten wybraliśmy. Podróż okazała się zwykłym wykładem na temat planet naszego układu. Po kolei są one na kopule powiększane i omawiane. Do czegoś takiego nie potrzebne jest jednak planetarium - usypiający tekst lektora i popularne zdjęcia planet mogą być prezentowane w zwykłej sali wykładowej, albo można sobie pooglądać w sieci. Jedyna oryginalna rzecz to widoki planet w promieniach rentgena oraz dobry podkład muzyczny, ale i tak byliśmy wszyscy wynudzeni.
Nie zraziliśmy się jednak i spróbowaliśmy drugi raz, tym razem pod kątem najmłodszej córki. Seans o rybkach na rafie koralowej był już ciekawszy. Fajna półgodzinna historyjka, dobrze się ogląda na kopule, jednak pozostaje niedosyt, że to nie jest jakość na dzisiejsze czasy. Nie najwyższa rozdzielczość, wyblakłe kolory - to mogło zachwycać 20 lat temu, a nie w dobie IMAXA czy chociażby telewizorów/monitorów 4K. Córce bardzo się jednak podobało.
Szkoda, że w planetarium nie przyłożono się do zapełnienia czymś sensownym czasu oczekiwania na seans. W poczekalni nie ma porządnej wystawy czy tablic informacyjnych (może to "zasługa" covida), a tylko urządzenie porównujące naszą wagę na różnych planetach, lecz i to szwankowało, bo dodawało każdemu kilka kg. Waga dzieci (ta zwykła, ziemska) zdążyła nas nieźle zaszokować zanim się zorientowaliśmy co jest grane!

Wg mnie olsztyńskie planetarium to średnia atrakcja. Nie skreślam jednak jako miejsca wartego odwiedzenia, bo dobrze jest mieć co robić w niepogodę. Gdybyśmy pojawili się tu ponownie sprawdziłbym opinie o poszczególnych pokazach. Od "Podróży przez Układ Słoneczny" radzę trzymać się jak najdalej...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 i 12 lat
Data pobytu
sierpień 2020
OLSZTYN - Planetarium
Projektor na filmie
Film o rybkach
Przed seansem
Budynek planetarium
Hol planetarium

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Olsztyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Olsztyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.