Molo

FROMBORK - Miejscowość nadmorska

 
3.0 (1)
  7938 1

FROMBORK - Miejscowość nadmorska

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość nadmorska
Kategoria

Frombork to miasto nad Zalewem Wiślanym powstałe w XIV wieku u stóp wzgórza katedralnego, bowiem po spaleniu przez Prusów w 1275 r. siedziby kapituły warmińskiej w Braniewie, biskupi przenieśli się właśnie w to miejsce, uznane potem za stolicę Warmii. Przez wieki katedra i miasto były osobnymi, niezależnymi zespołami osadniczymi. Połączenie nastąpiło dopiero w XX w. Od XV stulecia miasto było pod panowaniem polskim. Tutaj pracował Mikołaj Kopernik, m.in. napisał słynne dzieło "O obrotach sfer niebieskich". Po I rozbiorze Frombork zajęli Prusacy, do Polski powrócił dopiero w 1945 r. W latach 60-ty i 70-tych XX w. przeprowadzono tu szeroko zakrojoną akcję harcerską "Operacja 1001-Frombork" (wzięło udział ok. 2500 tys. osób), dzięki której odbudowano miasto ze zniszczeń wojennych. W podobnym okresie toczy się akcja znanej powieści Z. Nienackiego "Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka". Niedawno wytyczono szlak po miejscach opisywanych w książce. Najważniejszy zabytek miasta to gotycki kompleks katedralny, będący jedną z największych budowli sakralnych Europy. Znajduje się tu również port morski, morskie przejście graniczne oraz plaża. Od 2015 r. Frombork posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej, ze względu na zasoby leczniczej wody chlorkowo-sodowej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z molo na plażę
Katedra nocą
Widok z portu na miasto
Molo

Filmy

Artrur - Frombork z lotu ptaka 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Informacji Turystycznej - ul. Młynarska 5a, Frombork   tel. +48 55 244 06 60 (wew. 77) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Frombork (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Miejscowość nadmorska

format D: N54.357478°,  E19.680072°
format DM: 54° 21.44868'N, 19° 40.80432'E 
format DMS: 54° 21' 26.92''N, 19° 40' 48.26''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Frombork to miejsce, które bezsprzecznie powinien odwiedzić każdy turysta. Katedra to wspaniały zabytek i do tego pięknie położony. Ale czy warto potraktować miasteczko jako cel dłuższego wyjazdu (w końcu jest to miejscowość nad Zalewem Wiślanym, więc praktycznie nadmorska)? Wg mnie zdecydowanie nie.
Oceniam go po dwóch 3-dniowych pobytach w odstępie ok. 10 lat. Przez taki szmat czasu miasta potrafią rozwinąć się i wypięknieć, ale we Fromborku pozytywne zmiany są mało widoczne, przynajmniej dla osób z zewnątrz. Ja zauważyłem tylko 3. Niedaleko portu, po drodze na plażę powstał nowoczesny, ogrodzony  plac zabaw. Świetne miejsce dla dzieci i to jest największa zmiana na plus. Poza tym, w nocy katedra jest oświetlona, a Wieża Wodna odnowiona i  lepiej zagospodarowana - to obecnie cukiernia, punkt widokowy i miejsce ekspozycyjne. 
Z drugiej strony nie ma już możliwości zwiedzania Wieży Kopernika. Plaża jak była beznadziejna,  tak jest nadal -  mała, brudna i bez żadnej infrastruktury. Obok niej znajduje się coś co mogłoby funkcjonować jako molo, ale wciąż jest to tylko popękany betonowy pomost bez żadnych barierek. 
Tak więc turysta po obowiązkowym zwiedzeniu każdego elementu Katedry i Wieży Wodnej  (muzeum medycyny można sobie podarować) może jeszcze tylko przespacerować się po porcie i iść na pseudo-molo (choć trzeba tu uważać na dzieciaka).   Da się to spokojnie wykonać w 1 dzień, choć lepiej na spokojnie rozłożyć na 2 dni i  zobaczyć wieczorem katedrę z iluminacją. Można również spróbować umówić się na oglądanie nocnego nieba w małym obserwatorium astronomicznym, położonym na odludziu za miastem. Nam się to jednak nigdy nie udało: albo zarezerwowane, albo  nieczynne, albo zachmurzone niebo itp. Ciekawą opcją może być  też rejs do Krynicy Morskiej. Jeśli chcemy zobaczyć ten kurort, to płynąc statkiem z Fromborka nie narażamy się na stanie w długich korkach.
Co do infrastruktury turystycznej to w centrum Fromborka widać tylko 2 większe restauracje, z których jedna ma przyjemny taras, a druga jako jedyny tutejszy lokal jest czynna po zmroku. Koło placu zabaw jest jeszcze smażalnia ryb, a w dzień za Wieżą Wodną  działa rząd barów serwujących na szybko dania obiadowe. Zamówiliśmy w pierwszym z nich rosół - był przesolony i wymieszany z zupą rybną,  że nawet nie daliśmy tego dziecku. A bar wydawał się najlepszy, bo po stylu menu było widać, że należy do właściciela drugiej wspomnianej restauracji. Posiada  on też rozłożony namiot ze stolikami, ale zwykle świecił pustkami.  Ogólnie miasto wieczorem, w lipcowy weekend wyglądało jak wymarłe. Czasem można było zobaczyć  tylko pary niemieckich emerytów. Jak na razie więc, w mojej ocenie, potencjał turystyczny Fromborka nie  jest wykorzystywany...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Katedra nocą
Widok z molo na plażę
Widok z portu na miasto
Molo

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.