Wnętrze wieży

FROMBORK - Wieża Wodna

 
5.0 (1)
  4018 1

FROMBORK - Wieża Wodna

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża Wodna

Fromborska wieża wodna została wzniesiona w XVI wieku w celu zapewnienia wody pitnej na wzgórzu katedralnym, z którego zarządzano Warmią. Przy budowie wykorzystano mury zniszczonej Bramy Młyńskiej. Zaawansowany jak na ówczesne czasy system wodociągowy (drugi w Europie) działał aż do końca XVIII wieku. Woda była dostarczana z kanału wodnego do zbiornika na górze wieży przez koło czerpakowe, a potem z wysokości 25 m spływała drewnianymi rurami do katedry i pobliskich budynków, które usytuowane były kilka metrów niżej. Po zniszczeniach podczas II wojny św. wieża została odbudowana i stała się m.in. siedzibą Towarzystwa Miłośników Astronomii. Obecnie jest własnością prywatną, w całości przeznaczoną na cele turystyczne. W 2012 r. przeprowadzono remont budowli. Obecnie w jej wnętrzach na dole działa kawiarnia z cukiernia, a na wyższych kondygnacjach prezentowana jest wystawa "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich". Na szczycie znajduje się punkt widokowy. W 2013 r. obiekt zyskał wyróżnienie w konkursie "Zabytek Zadbany" organizowanym corocznie przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na morze
Widok na miasto
Widok na katedrę
Wnętrze wieży

Filmy

galeo-1tube - Wieża Wodna we Fromborku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wieża Wodna - ul. Elbląska 2, Frombork   tel. +48 604 43 75 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Frombork (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Wieża Wodna

format D: N54.3575405°,  E19.6799111°
format DM: 54° 21.45243'N, 19° 40.794666'E 
format DMS: 54° 21' 27.15''N, 19° 40' 47.68''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Wieża wodna stoi pod wzgórzem katedralnym, gdzie również funkcjonuje doskonały punkt widokowy, ale wg mnie warto spojrzeć na tak interesującą okolicę z obu tych miejsc.  Przede wszystkim baszta  pozwala oglądnąć z góry i w  całości katedrę od strony miasta,  a jest to budowla  godna podziwu. Poza tym była ona dostępna dla turystów późnym wieczorem, gdy katedrę już dawno zamknęli. 
Na dole znajduje się przyjemna kawiarnia ze smakowicie wyglądającymi słodkościami, ale nie dane mi było niczego zakosztować.  Wchodząc na górę można pooglądać  fotografie zabytkowych rezydencji na terenie Warmii i Mazur z krótkim opisem. Jest to może skromna ekspozycja, ale pasująca do miejsca. Dobrze, że właściciele nie poszli na łatwiznę, bo w podobnych  atrakcjach spotyka się często jedynie stare graty rzucone pod ścianą. Tutaj  natomiast zobaczyłem kilka ciekawych i mało znanych zabytków z okolicy, które także warto odwiedzić.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2015
FROMBORK - Wieża Wodna
Widok na miasto
Widok na morze
Widok na katedrę
Wnętrze wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.