Wnętrze katedry

FROMBORK - Archikatedra Wniebowzięcia NMP

 
6.0 (1)
  4697 1

FROMBORK - Archikatedra Wniebowzięcia NMP

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Archikatedra Wniebowziącia NMP
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Początki katedry we Fromborku sięgają 1288 r., kiedy to za sprawą biskupa warmińskiego H. Fleminga na obronnym wzgórzu nad Zalewem Wiślanym powstał drewniany kościół ku czci NMP.  Obecna świątynia murowana została wzniesiona wiek później, choć rozbudowa kompleksu o kolejne budynki i fortyfikacje trwała jeszcze w kolejnych stuleciach. Stała się  najważniejszą świątynią  na Warmii. Katedra jest budowlą gotycką, halową z 3 nawami i kryptami skrywającymi groby 25 biskupów i blisko 150 kanoników. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w XVII w. a potem podczas II wojny św. wnętrza mają charakter późnorenesansowy i barokowy z elementami neogotyckimi (witraże, polichromie). Zachowały się 23 ołtarze, głównie w XVII w. oraz słynne organy z tego samego okresu, które można usłyszeć podczas krótkich pokazów lub organizowanego od 1967 r. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Na pocz. XXI w. podjęto próby odnalezienia szczątków Mikołaja Kopernika, który był tutejszym kanonikiem. Poszukiwania zakończyły się sukcesem i ponownym pochówkiem wielkiego astronoma wraz z wyeksponowaniem miejsca jego spoczynku w 2010 r. Katedra od 1965 r. posiada tytuł Bazyliki Mniejszej, a pod koniec XX w. została uznana za Pomnik Historii. Zwiedzanie (godz. 9-17 w sezonie i 10-16 po sezonie) jest płatne, podobnie jak wysłuchanie koncertu na organach i oglądnięcie kapitularza z wystawą czasową (przez cały rok 2015 nieczynny).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa w kapitularzu
Kapitularz
Katedra widziana z wieży
Tu pochowano Kopernika
Wnętrze katedry

Filmy

Pomniki Historii - Frombork

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Katedra Archidiecezji Warmińskiej - ul. Katedralna 6, Frombork   tel. +48 731 798 371 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Frombork (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Archikatedra Wniebowziącia NMP

format D: N54.3568966°,  E19.6819925°
format DM: 54° 21.413796'N, 19° 40.91955'E 
format DMS: 54° 21' 24.83''N, 19° 40' 55.17''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Po przybyciu do Fromborka warto najpierw obejść całą katedrę dookoła, aby dokładnie przyjrzeć się tej unikatowej budowli wraz z jej potężnymi fortyfikacjami. Wysokie mury oraz różnego rodzaju, kształtu i wysokości wieże wzbudzają zachwyt.  Część religijna całego kompleksu  jest wydzielona od części zarządzanej przez Muzeum Kopernika i zdecydowanie mniej interesująca dla dzieci.
Turystom udostępniono budynek świątyni i główną salę zebrań kanoników czyli kapitularz.  Do kościoła można wejść za darmo tylko podczas mszy, w innym przypadku jest to płatne i to nie mało jak na tego typu obiekt (12 zł z prezentacją organową). 
Wnętrze jest ciekawe, bardzo dostojne i  bogato wyposażone, szkoda tylko że nie zachowały się elementy gotyckie.  Uwagę zwraca piękne prezbiterium ze wspaniałymi drewnianymi stallami i  zdobionym sklepieniem,  XVII-wieczne organy, a także  wyeksponowane miejsce pochówku Mikołaja Kopernika. 
Organy można usłyszeć w akcji na organizowanych codziennie  mini-koncertach. My trafiliśmy akurat na prawdziwy koncert jakiejś artystki z Japonii, więc postanowiliśmy skorzystać. Nie był to dobry pomysł, bo po niezłym początku, występ był straszliwie nudny i monotonny, tak że wyszliśmy wcześniej. Normalnie jednak prezentacja organów powinna być ciekawa, z różnorodną muzyką, a przynajmniej taka była przed laty, gdy odwiedziliśmy Frombork po raz pierwszy.  Warto więc chyba dołożyć kilka złotych do normalnego biletu, aby je usłyszeć, jednak pamiętam iż w Świętej Lipce, gdzie organy są  o wiele bardziej atrakcyjne, bo ruchome, taka prezentacja nie kosztuje nic.
Kapitularz znajduje się na tyłach kościoła. Jego zabytkowy charakter nie jest atrakcją - stoi w nim jedynie stary piec, ściany są otynkowane i tylko jedna posiada odsłonięty oryginalny mur ceglany z okienkami. Całą salę wypełniają jednak tablice poświęcone poszukiwaniom grobu Kopernika, wisi sporo zdjęć oraz 1 monitor. Jest to całkiem interesujące, bo zidentyfikowanie kości konkretnej osoby pośród wielu innych szczątków było bardzo trudnym zadaniem. Można też zobaczyć czaszkę i rekonstrukcję twarzy astronoma.
Podsumowując, wraz  całym otoczeniem, to jeden z najciekawszych kościołów w kraju.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Wystawa w kapitularzu
Kapitularz
Katedra widziana z wieży
Tu pochowano Kopernika
Wnętrze katedry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Frombork wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.