Komnata zamkowa

OSTRÓDA - Zamek krzyżacki

 
4.0 (1)
  6435 1

Zamek od frontu

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek krzyżacki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek krzyżacki w Ostródzie powstał w 2. połowie XIV wieku na miejscu drewnianej warowni otoczonej wokół wodami jeziora Drweckiego i rzeki Drwęcy. Szybko został zniszczony przez najazd Litwinów i ponownie odbudowany przed wielką wojną polsko - krzyżacką. Pokaźne uzbrojenie zamku zostało wykorzystane podczas bitwy pod Grunwaldem, co pozwoliło polskiemu wojsku łatwo opanować twierdzę. Przywieziono tu zwłoki wielkiego mistrza von Jungingena. Potem zakon odbił Ostródę, która powróciła do Polski dopiero w XVI wieku. Zamek został przeznaczony na funkcje administracyjne (sąd, więzienie) i magazynowe. W 1807 r. zatrzymał się w nim Napoleon Bonaparte, utworzył tu główną kwaterę wojsk francuskich i przez miesiąc zarządzał cesarstwem. II wojna św. przyniosła wielkie zniszczenia zabytkowi. Proces odbudowy rozpoczął się w 1977 roku i z przerwami trwa do dziś. Obecnie jest to budowla bezwieżowa, trójskrzydłowa (domknięta od wschodu nieoryginalnym murem) z wewnętrznym dziedzińcem. Wieża narożna została rozebrana w XVIII wieku, podobnie jak mury obwodowe i inne elementy obronne, w tym gdanisko. Zasypano też fosy. W zamku działają instytucje miejskie jak: Centrum Kultury, Galeria, Biblioteka oraz Muzeum. To ostatnie zajmuje 3 sale na parterze o łącznej powierzchni ok. 350 m2. Prezentuje wystawę stałą poświęconą regionowi i jego mieszkańcom oraz czasową, zwykle tematycznie związaną z Mazurami i Warmią. Jest czynne przez cały rok, w sezonie (VII-VIII): wt. - pt. 9:00-17:00, sob.-niedz. 10:00-16:00, poza sezonem: wt. - sb. 9:00-16:00, niedz. zamknięte.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala z wystawą czasową
Pamiątki z czasów napoleońskich
Tył zamku
Komnata zamkowa
Dziedziniec ze studnią

Filmy

Konwestur II - Zamek Krzyżacki Ostróda - zdjęcia 17-18 06 2021 r.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek / Centrum Kultury w Ostródzie - ul. Mickiewicza 22, Ostróda   tel. +48 89 670 90 71 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ostróda (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Zamek krzyżacki

format D: N53.7034307°,  E19.9607405°
format DM: 53° 42.205842'N, 19° 57.64443'E 
format DMS: 53° 42' 12.35''N, 19° 57' 38.67''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek stoi przy głównej ulicy Ostródy. Prosta ceglana bryła, wielokrotnie przekształcana,  specjalnego wrażenia nie robi.  Tylko masywność murów  i działo przy wejściu świadczy o obronnym charakterze. Turysta może bezpłatnie wejść na dziedziniec, a  po wykupieniu biletu zwiedzić 3 sale.  W jednej większość miejsca zajmuje duża, historyczna makieta Ostródy. Z niej przechodzi się do sali z wystawa stałą poświęconą miastu. Eksponaty to znaleziska archeologiczne, stare meble, urządzenia. Sporo miejsca poświęcono Napoleonowi,  jest trochę  pamiątek z tamtego okresu. 
Ciekawe są przedmioty średniowieczne, w tym miecz, topór i części ubioru (rękawica i buty) czy napoleońskie zastawy stołowe, ceramika.  Ale nie ma tego wiele. Uwagę zwracają wspaniałe gotyckie sklepienia. 
Ostatnia, największa komnata to wystawa czasowa, poświęcona bitwie pod Tannenbergiem podczas I wojny  św. Przygotowana całkiem dobrze, ale skierowana zdecydowanie do turystów płci brzydkiej. Różnorodne eksponaty, broń, mundury, dokumenty, plany, stare zdjęcia, pamiątki z pocz. XX wieku, w tym np. album do kolekcjonowania kart z pruskimi żołdakami.   Tak jak w poprzednich salach, zupełny brak wykorzystania technik multimedialnych.
Oferta muzeum jest więc skromna, ale i opłaty niskie. Komnaty zamkowe mają jednak swój klimat, warto je zobaczyć. Dziedziniec posiada krużganek i interesujące średniowieczne portale, o dziwo na piętrze większych rozmiarów niż na parterze. 
Na zewnątrz (na lewo od wejścia) można zobaczyć  kamienne relikty wieży latrynowej (wraz z podporami łącznika), która nie przetrwała. Szkoda, że jej nie przywrócono podczas odbudowy w latach 70-tych, zamek zyskałby na atrakcyjności...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zamek od frontu
Sala z wystawą czasową
Pamiątki z czasów napoleońskich
Tył zamku
Komnata zamkowa
Dziedziniec ze studnią

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ostróda wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.