Poddasze dla dzieci

DZIAŁDOWO - Muzeum Państwa Krzyżackiego

 
6.0 (1)
  5725 1

DZIAŁDOWO - Muzeum Państwa Krzyżackiego

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Państwa Krzyżackiego
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2014

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zostało udostępnione w sierpniu 2013 roku. W uroczystym otwarciu wziął udział wielki mistrz zakonu krzyżackiego Bruno Platter. Muzeum Umiejscowiono w ratuszu miejskim, którego historia sięga XIV wieku, choć z tego okresu pozostały tylko niedostępne piwnice. Budynek przeszedł remont i adaptację na muzeum w latach 2012-13. Koszt prac wyniósł 3,5 mln zł. Twórcy ekspozycji postawili sobie za cel prezentację informacji w sposób jak najbardziej nowoczesny i atrakcyjny dla każdej grupy wiekowej. Całość opisana jest w 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim na powierzchni blisko 800 m kw, którą tworzy 5 sal i poddasze. W 2014 roku muzeum znalazło się wśród laureatów konkursu na "7 nowych cudów Polski" National Geographic. W 2019 r., po remoncie miejscowego zamku, placówka zmieniła nazwę na Muzeum Pogranicza i przeniosła tam główną siedzibę. Wystawa pozostała jednak w ratuszu pn. "Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego". Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem niedziel, poniedziałków i świąt w godz 10:00-17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala z makietą zamku
Sala z mapą na podłodze
Poddasze dla dzieci
Jeden z eksponatów
Płaska płytka pokazująca na ekranie obraz 3D

Filmy

INTERAKTYWNE MUZEUM PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego - pl. Mickiewicza 43, Działdowo   tel. +48 23 697 76 30 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Działdowo (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Muzeum Państwa Krzyżackiego

format D: N53.2330731°,  E20.179058°
format DM: 53° 13.984386'N, 20° 10.74348'E 
format DMS: 53° 13' 59.06''N, 20° 10' 44.61''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Moja pierwsza myśl po zwiedzeniu muzeum w Działdowie jest taka, że nie można tu przychodzić mając mało czasu albo na godzinę przed zamknięciem. Nam przytrafiło się to drugie.
Straciliśmy  cenny czas na oglądanie  okupowanego przez urzędy miejskie zamku, zamiast od razu iść do ratusza. Placówka ta pozwala też udowodnić dzieciakom, że zwiedzanie muzeów nie musi być dla nich nudne. Naszego musieliśmy przekupywać lodami aby w ogóle tam wszedł, a potem  siłą trzeba go było z niego wyciągać, gdy już zamykali. Jest to bowiem jedno z najnowocześniejszych muzeów w kraju, my przynajmniej nie widzieliśmy jeszcze niczego lepszego.
Cały budynek został świetnie zaadaptowany na potrzeby  ekspozycji, wrażenie robią wysokie figury zakonników stojące przed wejściem, pomyślano też o detalach jak krzyże ułożone z płyt chodnikowych. Muzeum  podzielone jest na zaciemnione sale,  wypełnione różnorodnymi interakcyjnymi prezentacjami video i audio,  ale też tradycyjnymi eksponatami. Tych ostatnich nie ma wiele, ale są fajnie wyeksponowane i widać że wyselekcjonowane tak aby pokazać najciekawsze przedmioty, bez ich duplikowania. Nastrój podczas zwiedzania tworzy  odpowiednia muzyka - pieśni i  odgłosy rodem ze średniowiecza.
Z muzeum dowiemy się praktycznie wszystkiego o zakonie krzyżackim, a także sporo o średniowieczu, np.  ówczesnych ludziach, zwyczajach, kuchni. Wszystko na multimedialnych panelach dotykowych, które posiadają ciekawa opcję wysyłania informacji na e-mail oglądającego. Tak więc można sobie wysłać komplet przepisów na dania sprzed pół tysiąca lat! 
Są także panele wzbogacone o kamery oferujące dodatkowe atrakcje, jak np. zrobienie sobie zdjęcia twarzy, które  może być wklejone do jednego z 8 historycznych strojów i również wysłane na naszego maila. Hitem są płaskie płytki, które po podstawieniu  do kamery pokazują na ekranie trójwymiarowy obrazy np. machin bojowych, albo zwykłe kartki papieru ze sposobem dojazdu do różnych zamków krzyżackich, który z kolei wyświetlają zdjęcia tych zamków. Dzieciaki są tym zachwycone, a specjalnie dla nich jest jeszcze zrobione poddasze z m.in . poszukiwaniem skarbów w basenie kulkowym (odnalezione płytki również wyświetlają obrazy 3D), sześciennymi  puzzlami i komputerowym komiksem.
Mi bardzo  podobał się film w sali z wielkim ekranem - stołem, na którym przedstawiona została cała kampania wojenna z 1410 roku. Mamy tu więc m.in. wspaniałą  wizualizację bitwy pod Grunwaldem z kolejnymi etapami i ruchami wojsk. Super wykonanie, a przy tym jest to zrozumiałe nawet dla dzieci.  Ciekawą atrakcją są również filmy oglądane w goglach VR,  pręgierz czy klatka dla więźniów. 

Jak widać wszystko jest mocno skomputeryzowane i tu niestety pojawiają się niedociągnięcia. Sprzęt oparty na Windowsie szwankuje i wymaga czasem restartu. Robi to pan z obsługi, któremu można zgłaszać wszelkie awarie. My w ciągu godziny napotkaliśmy na 2 takie usterki. Jedna z braku czasu uniemożliwiła nam już oglądnięcie filmu w sali projekcyjnej  (z wygodnymi pufami). Także wysyłanie maili ze zdjęciami nie działa poprawnie, doszedł mi tylko 1 z 5 nadanych. 
Nie zmienia to jednak w niczym mojej entuzjastycznej oceny tej placówki - tą drogą powinny podążać inne polskie muzea.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zdjęcie
Sala z makietą zamku
Sala z mapą na podłodze
Poddasze dla dzieci
Jeden z eksponatów
Płaska płytka pokazująca na ekranie obraz 3D

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Działdowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.