Plaża przy klasztorze

WOJNOWO - Miejscowość

 
4.0 (1)
  7413 1

Klasztor

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość
  • Atrakcja ekonomiczna

Wojnowo (niem. Eckertsdorf) to wieś nad rzeką Krutynia, położona w województwie warmińsko - mazurskim, w gminie Ruciane - Nida. Została założona przez rosyjskich staroobrzędowców (starowierców), którzy rozpoczęli osiedlanie się w Prusach od 1831 roku. Był to niezreformowany odłam cerkwi prawosławnej, którego duchowieństwo z protopopem Awwakumem na czele nie przyjęło zmian wprowadzonych przez patriarchę Nikona w 1653 roku. W 1905 r. liczba staroobrzędowców w Rosji była oceniana na ok. 20 mln, obecnie jest ich ok. 3 mln, głównie w Polsce, Bułgarii, Rumunii, Ameryce i Australii. We wsi znajduje się cerkiew Zaśnięcia NMP z lat międzywojennych, będąca częścią prawosławnego Żeńskiego Monasteru Zaśnięcia NMP, a nad jeziorem Duś klasztor starowierców z poł. XIX wieku, początkowo męski, a od końca XIX w. żeński. Cerkiew jest wciąż czynną świątynią zakonną, a klasztor atrakcją turystyczną (ostatnia zakonnica zmarła w 2006 r).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Cerkiew prawosławna
Okolica przy klasztorze
Rzeka Krutynia
Plaża przy klasztorze
Kąpiel w Krutyni

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Wojnowo (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Miejscowość

format D: N53.6647814°,  E21.4779282°
format DM: 53° 39.886884'N, 21° 28.675692'E 
format DMS: 53° 39' 53.21''N, 21° 28' 40.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Wojnowo to spokojna, urokliwa  wioska, która zwróciła naszą uwagę. Położona jest nad malowniczą rzeką Krutynią, po której odbywają się popularne spływy, można tu więc natknąć się na bardzo ładne widoki.  My np. widzieliśmy kąpiące się konie.
W Wojnowie znajdują się dwa obiekty religijne zasługujące na obejrzenie: jedyny w Polsce klasztor starowierców oraz cerkiew prawosławna. Klasztor jest położony na jeziorem Duś, a  prywatni właściciele oprócz udostępniana go za drobną opłatą zwiedzającym, prowadzą też na jego terenie gospodarstwo agroturystyczne.  Jest więc staw, plaża, wypożyczalnia sprzętu i huśtawki. Niestety  chyba tylko dla wynajmujących pokoje gości, ale pospacerować można.  Zwiedzanie klasztoru nie trwa zbyt długo, bo i obiekt wielki nie jest, choć  ciekawy. Ostatnia z żyjących tu sióstr zmarła parę lat temu, ale nadal mamy wrażenie, że wnętrze wygląda tak, jakby siostry miały za chwile zebrać się w nim na modlitwę: są rozłożone stare księgi, akcesoria liturgiczne i oczywiście ikony. Dodatkowo można obejrzeć stare zdjęcia z dawnym Wojnowem i starowiercami. Myślę, że z najmłodszymi dziećmi lepiej nie wchodzić do środka, żeby nie skupiać wzroku tylko na jego ciekawskich rączkach. 
W lesie za klasztorem można zobaczyć cmentarz starowierców.
Drugi obiekt w wiosce to wspomniana drewniana cerkiew prawosławna. Jeśli jest zamknięta należy udać się do domu klasztornego za nią i tam poprosić jedną z sióstr o możliwość zwiedzenia. Opłata wynosi bodajże 2 zł. Powiem szczerze, mnie wnętrze jakoś nie urzekło, dużo bardziej podobała mi się sama architektura cerkwi, a chyba jeszcze bardziej kontrast ślicznej młodziutkiej twarzy siostry z jej strojem. 
Cerkiew jest żywym miejscem kultu, więc żeby nikogo nie obrazić radzę w upalne dni przygotować odpowiedni strój lub chociaż okryć się jakąś chustą (zakryte ramiona itd.) .


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Bardzo ładna okolica
Ciekawa architektura świątyń
Klasztor starowierców jest unikatem w skali kraju
- Wady
Zwiedzanie obu wnętrz z maluchami nie ma większego sensu (dlatego my zwiedzaliśmy pojedynczo), starszakom może się już spodobać
„Ciekawskim” doradzam wcześniejsze przygotowanie merytoryczne, na miejscu raczej nie uzyskamy żadnych informacji
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Klasztor
Cerkiew prawosławna
Okolica przy klasztorze
Rzeka Krutynia
Plaża przy klasztorze
Kąpiel w Krutyni
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wojnowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wojnowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.