Jedna z komnat

RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

 
4.8 (2)
  12129 1

RYN - Odnowiony zamek krzyżacki

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Zamek ryński zbudował Zakon Krzyżacki w 2. połowie XIV wieku w przesmyku między dwoma jeziorami (Ryńskim i Ołów). Wcześniej stała tu ich drewniana strażnica, zniszczona przez Litwinów. Mimo warownego położenia i potężnych mrów, zamek został w XV wieku zdobyty przez tzw. Wolnych i Chłopów, - grupy mieszkańców Prus zbuntowanych przeciw tyrańskim rządom zakonnym. Krwawo odbiły go wojska krzyżackie rok później. W końcu XIV wieku znaczenie zamku wzrosło, był on siedzibą komturów, m,in. Fryderyka von Wallenrode, brata Wielkiego Mistrza Konrada von Wallenrode, którego nazwisko znane jest z powieści Adama Mickiewicza. Od połowy XIX wieku warownia służyła jako więzienie. Po wojnie budowla podupadała aż z ruin podźwignął ją w 2006 roku prywatny właściciel tworząc ekskluzywny obiekt hotelowo - konferencyjny Hotel Zamek Ryn. Dysponuje on 350 miejscami noclegowymi w 150 pokojach ulokowanych w odmiennie zaaranżowanych częściach zamku oraz 12 salami konferencyjnymi na w sumie 1000 osób.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z zamku na miasto i jezioro Ryńskie
Dziedziniec zamku
Wejście do zamku
Korytarz w zamku
Fragment korytarza ozdobiony deskami średniowiecznymi
Jedna z komnat

Filmy

Hotel ZAMEK RYN****
Rafhart - Zamek Ryn i okolica - 2022 4k

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna - Plac Wolności, Ryn   tel. +48 87 737 50 38 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ryn (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Miasto

format D: N53.93811°,  E21.54633°
format DM: 53° 56.2866'N, 21° 32.7798'E 
format DMS: 53° 56' 17.20''N, 21° 32' 46.79''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
To bardziej hotel niż zamek, ale warto wejść. Szkoda, że przewodnik skupia się na atrakcjach hotelu i pochwałach dla właścicieli. Mało historii zabytku. Najlepszy dziedziniec.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2021
M
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek to chyba największa atrakcja Ryna, pięknie położona między dwoma jeziorami, w samym centrum miasteczka.  Jest to potężna, czteroskrzydłowa budowla z typowo krzyżackimi elewacjami ceglanymi jak i ścianami otynkowanymi na biało.  Zamek jak to zamek, może nie  jest  ciekawy dla małych dzieci, ale te szkolne już z pewnością będą zainteresowane.  Nawet najmłodszych zaciekawi  jednak wejście rodem z salonów strachu z automatycznymi drzwiami.  Zamek  niedawno podniesiony został z ruiny wielkim kosztem przez prywatnego właściciela i jest dziś przede wszystkim centrum hotelarskim, konferencyjnym i rekreacyjnym, ale  zwykli turyści także mają tam co oglądać. 
Warownię zwiedza się z bardzo kompetentną przewodniczką ok. 45 minut, niestety tylko 2 razy dziennie. Wnętrza nie każdego mogą zachwycić (malkontenci uważają je za kiczowate), ale wg mnie są ciekawe. Po prostu odtworzono je czasem z fantazją, tak aby robiły wrażenie. Fajny jest dziedziniec, co prawda sztucznie zadaszony, ale pomysłowo stylizowany na wielką salę rycerską. Niezwykle prezentuje się też basen w średniowiecznych murach, za skosztowanie tej przyjemności trzeba jednak słono płacić.  Podoba mi się, że prywatny właściciel starał się wykorzystywać oryginalne elementy zamku (które ktoś inny mógłby wyrzucić razem z gruzem) i adaptować je do odrestaurowanego obiektu, np. ze średniowiecznych drewnianych belek wykonano ciekawe rzeźby i portale.  
W zamku działa restauracja, którą można swobodnie odwiedzać, podobnie jak wchodzić na dziedziniec. Parking bezpłatny.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Zdjęcie
Widok z zamku na miasto i jezioro Ryńskie
Dziedziniec zamku
Korytarz w zamku
Wejście do zamku
Fragment korytarza ozdobiony deskami średniowiecznymi
Jedna z komnat
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ryn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.