KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

 
6.0 (2)
  10140 1

KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stacja badawcza jeleniowatych PAN
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2011

Wieś położona nad jeziorem Kuc. W okresie powojennym w znacznej części wyludniona z uwagi na wyjazdy mieszkańców na teren dzisiejszych Niemiec. Grunty wsi przejęte zostały w większości do zasobu Państwowego Funduszu Ziemi a w 1980 przekazane w użytkowanie Zakładowi Doświadczalnemu Polskiej Akademii Nauk w Baranowie. W 1984 rozpoczęto na nich tworzenie pierwszej w Polsce doświadczalnej fermy jeleniowatych. Pierwsze zwierzęta zasiedlono w 1986 roku. Od 1991 roku ferma włączona w strukturę Instytutu Parazytologii PAN jako Stacja Badawcza tej placówki naukowej. Oferuje ona spacer pośród oswojonych dzikich zwierząt, pasących się na naturalnych pastwiskach nad jeziorem Kuc oraz muzeum z ze zbiorami poroży i wystawami fotografii. Stacja jest otwarta dla turytów codziennie, oprócz poniedziałków, od 1 maja do 31 sierpnia w godz. 10-17 (ostatnie wejście). Jednak w losowe dni wypadają zabiegi na zwierzętach, warto więc upewnić się telefonicznie, że w danym dniu atrakcja będzie dostępna. Na teren stacji nie wolno wnosić parasoli ani wózków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Karmienie muflona
Zdjęcie
Przybiegło do nas rogate stadko
Nierozłączni przyjaciele
Widok ze wzniesienia na teren stacji badawczej
KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii (IP) PAN w Kosewie Górnym - Kosewo Górne   tel. +48 89 742 43 80 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kosewo Górne (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Stacja badawcza jeleniowatych PAN

format D: N53.8074176°   E21.4028692°
format DM: 53° 48.445056'N 21° 24.172152'E 
format D M S:   53° 48' 26.70''N   21° 24' 10.33''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Warto odwiedzić - dziko żyjące zwierzęta na wyciągnięcie ręki! Nie wiem czy jest drugie takie miejsce. Masa ciekawych informacji i urzekających widoków. Córka do dziś wspomina
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
9 lat
Data pobytu
2014
Ocena atrakcji
 
6.0
Jeżeli ktoś będzie na Mazurach to dla wytchnienia od klimatów wodnych warto wybrać się do Kosewa Górnego. Dla mnie to miejsce niesamowite. Zwiedzając je nie ma się wrażenia "zwiedzania" czegokolwiek, ale raczej podglądania dzikiej przyrody z możliwością dotknięcia w promocji. 
Stacja zajmuje ogromny teren, są to łąki, pagórki, stawy. W zasadzie nie widać ogrodzeń. Zwierzęta żyją tu jak na wolności. Ma to też negatywny wydźwięk – np. podczas naszego pobytu karmiliśmy muflona -sierotkę, któremu wilki zjadły mamę. Bo jest tu też żłobek, w którym pod szczególną kuratelą znajdują się maluchy chore i osierocone. Przewodnik miał ze sobą 2 butle z mlekiem, na których widok nasz syn zaczął się ślinić. Pozwolił nam nimi nakarmić te maluszki, bardzo fajne przeżycie. Można głaskać i przytulać takie maloty, bo one się raczej nie boją. Młody nie chciał stamtąd wyjść, a jak pan przewodnik powiedział, że w takim razie go tu zostawi za bramką to się ucieszył…
Na terenie fermy można zobaczyć między innymi jelenie, muflony czy kozy. Super widokiem był koń (ona) i owca (on) – nierozłączni przyjaciele. Podobno tak mają od małego, jedno drugiego na krok nie zostawia.
Największe  jednak wrażenie w Kosewie robią majestatyczne jelenie. My widzieliśmy je przy stawie. Pan przewodnik (naprawdę właściwy człowiek na właściwym miejscu) zwracał nam uwagę na rzeczy, których sami byśmy nie dostrzegli, np. na samicę-przywódcę stada, która bacznie obserwowała nas, czy aby nie zagrażamy jej podopiecznym.
Można dowiedzieć się naprawdę niesamowitych rzeczy na temat żyjących tam zwierząt, nie wolno też po zakończeniu zwiedzania odpuszczać muzeum, w którym oprócz wystawy obejrzymy tez film i wysłuchamy pogadanki. Ludzie tam pracujący naprawdę żyją tym co robią, chętnie i wyczerpująco odpowiadają na wszystkie pytania. Wreszcie wiem np. czym się różni poroże od rogów, a z rzeczy mniej przyjemnych wiem, że dla saren śmiercią naturalną jest śmierć głodowa (z wiekiem ścierają im się zęby). 
Przy kasie jest mały sklepik i toalety. Lepiej zabezpieczyć się przed kleszczami i komarami.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Przede wszystkim dzikie zwierzęta, które podobno żyją w naszych lasach, ale mało kto je widział
Walory edukacyjne, wydaje mi się, że zwłaszcza dla dzieci szkolnych
Można dotknąć niektórych zwierząt (o ile oczywiście nie zwieją i z zachowaniem ostrożności)
Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca
- Wady
Przestrzeń do zwiedzania dość duża, więc konieczne wygodne buty
Trzeba być przygotowanym na niesienie maluchów – trasa długa, wózek odpada
Konieczny pełny brzuszek – nie wolno na trasę brać nic do jedzenia, żeby nie zwabić niebezpiecznych zwierząt
W muzeum zwiedzanie, film i pogadanka trochę trwa i z małymi niecierpliwcami lepiej zostać na zewnątrz
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Zdjęcie
Karmienie muflona
Zdjęcie
Przybiegło do nas rogate stadko
Nierozłączni przyjaciele
Widok ze wzniesienia na teren stacji badawczej
KOSEWO GÓRNE - Stacja badawcza jeleniowatych PAN
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kosewo Górne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kosewo Górne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.