Najstarszy budynek zamkowy

PASŁĘK - Przebudowany zamek krzyżacki

 
4.0 (1)
  103 0

PASŁĘK - Przebudowany zamek krzyżacki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Przebudowany zamek krzyżacki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Murowana warownia krzyżacka powstała w I połowie XIV wieku w północno-wschodnim narożniku miasta. Niedługo później do głównego budynku dobudowano od wschodu boczne skrzydło z basztą. W XVI wieku była to ważna dla zakonu warownia ze względu na nadgraniczne położenie. Zamek był chroniony przez fortyfikacje miejskie oraz własną linię murów obronnych. Stawiał skuteczny opór polskim wojskom w 1414 i 1520 roku. Dopiero kolejne oblężenie hetmana Firleja w 1520 r. doprowadziło do jego zdobycia. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego budowlę powiększono o nowe skrzydło boczne od zachodu i przekształcono na renesansową rezydencję. W 1659 roku sławna stała się obrona miasta i zamku przed Szwedami. W tamtym okresie niewiele miejsc było w stanie oprzeć się skandynawskim najeźdźcom. W XVIII w. zamek pełnił rolę koszar i budynków miejskich jak: szkoła, teatr, szpital, sąd, więzienie. Budowla uległa znacznym przekształceniom, a następnie zniszczeniu podczas II wojny św. Odbudowano ją w formie XIX wiecznej i przeznaczono na cele kulturalne. Archeolodzy odnaleźli ślady zasypanych fos i rozebranego muru obwodowego, a także średniowiecznych krużganków, które zapewniały komunikację na dziedzińcu.
Obecnie obiekt nie ma przeznaczenia turystycznego, poza udostępnianą Izbą Historyczną w sali z odtworzonym sklepieniem, czynną w dni powszednie w godzinach pracy Biblioteki Publicznej (9:00-15:00/17:00), w sezonie również w sobotę do godz. 14:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Najstarszy budynek zamkowy
Wieża i skrzydło zachodnie
Front głównego budynku, po lewej widać blendę z fragmentem polichromii
Dziedziniec zamku
PASŁĘK - Przebudowany zamek krzyżacki
Widok zza miejskich murów obronnych

Filmy

Pasłęk - Przebudowany zamek krzyżacki

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek krzyżacki - pl. Świętego Wojciecha 5, Pasłęk   tel. +48 55 248 30 55 (Biblioteka Publiczna) kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pasłęk (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Przebudowany zamek krzyżacki

format D: N54.0668935° E19.6592081° 
format DM:     54°4.01361'N 19°39.552486'E 
format DMS: 54°04'00.82''N 19°39'33.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek stoi w narożniku starego miasta. Parking bezpłatny jest tuż obok.
Mimo sporych rozmiarów i 2 baszt, nie jest to obecnie zbyt efektowna budowla. Tylko główny budynek z odsłoniętą ceglaną elewacją pamięta czasy krzyżackie. Posiada on nieciekawe boczne skrzydła - otynkowane i bez cech stylowych.
Obronnego charakteru dodają miejskie fortyfikacje, które otaczają zamek z 2 stron. Jest to ceglany nur ze strzelnicami, a nieco poniżej zamku Brama Młyńska ozdobiona replikami dział.
Interesującą pamiątka jest fragment polichromii ozdabiających elewacje, który wkomponowano przy jednym z okien.
Turyści mają o dyspozycji pomieszczenie w skrzydle zachodnim (lewym) tzw. izbę historyczna, ale nie udało nam się jej oglądnąć, bo była zamknięta. Najlepiej przyjechać tu w dzień powszedni i to wcześnie, to może uda się zobaczyć coś w środku.
Zabytek jest dziś siedzibą wielu różnych instytucji, aż trudno uwierzyć że tyle może się ich tam zmieścić, łącznie z kinem.
Przy zamku upamiętniono Jana Pawła II, ofiary w Katyniu i zamordowanych po 1945 r. uczniów. Wygląda więc, że budowla pełni ważną rolę w lokalnej społeczności, ale dla turystów nie jest wielką atrakcja. W przyszłości może się to zmienić wraz z odsłanianiem przez archeologów zapomnianych fortyfikacji jak mur obronny z basztami, który otaczał warownię i zniknął pod powierzchnią ziemi dawno temu.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
maj 2024
PASŁĘK - Przebudowany zamek krzyżacki
Najstarszy budynek zamkowy
Wieża i skrzydło zachodnie
Front głównego budynku, po lewej widać blendę z fragmentem polichromii
Dziedziniec zamku
PASŁĘK - Przebudowany zamek krzyżacki
Widok zza miejskich murów obronnych

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pasłęk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pasłęk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.