Kaplica

BRANIEWO - Wieża zamkowa

 
5.5 (1)
  125 0

BRANIEWO - Wieża zamkowa
Zamek w Braniewie powstał w 2. połowie XIII wieku jako warownia miejska, oblewana rzeką Pasłęką i fosą. Była to początkowo główna siedziba biskupów warmińskich, więc niewielkie założenie zostało szybko rozbudowane i w XIV stuleciu składało się z zamku głównego i warownego przedzamcza. Oba człony łączyła wieża bramna, która jako jedyna przetrwała do dziś i jest uznawana za najstarszy, murowany zabytek na Warmii. Zamek posiadał jeszcze 3 wieże narożne i barbakan z obronnym przejazdem bramnym.
Po przeniesieniu stolicy Warmii do Ornety, a potem Lidzbarka znacznie braniewskiej siedziby zmalało. Była ona przedmiotem zmagań polsko - krzyżackich, ale do upadku doprowadzili ją Szwedzi dwukrotnie niszcząc w XVII i XVIII wieku.
Do połowy XIX stulecia zachowało się skrzydło główne od południa i boczne z murem obronnym i basztą narożną. Budowla funkcjonowała jako seminarium nauczycielskie. Ze względu na zły stan murów i w 1873 roku postanowiono ją rozebrać i wznieść nowe budynki edukacyjne. Powstała tzw. Szkoła Zamkowa z wciąż wykorzystywaną wieża bramną jako kaplicą. Łączyła ona 2 skrzydła szkoły. Obiekt ucierpiał podczas ostrzału przez armię sowiecką w 1945 roku i pozostawał w ruinie do 1958, kiedy to zlecono rozbiórkę wszystkich budynków, poza wieżą. Pozostawała ona zamknięta do 2020 roku. Wtedy uroczyście zakończono prace restauracyjne w ramach projektu "Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie" i otwarto wieżę dla turystów. Działa w niej skromna ekspozycja i punkt widokowy. Zabytek otwarty w dni powszednie w godz. 9-17, w sob. 8-14, w miesiącach wakacyjnych także w niedzielę. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wieża i kawałek muru obwodowego
Klatka schodowa
Wąski korytarz
Sklepienie kaplicy w wieży
Na wieży
Widok z wieży
Kaplica

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wieża zamku biskupiego - ul. Zamkowa, Braniewo   tel. +48 55 644 33 03 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Braniewo (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Wieża zamkowa

format D: N54.3818883°,  E19.8256928°
format DM: 54° 22.913298'N, 19° 49.541568'E 
format DMS: 54° 22' 54.80''N, 19° 49' 32.49''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Braniewska warownia to tylko wieża, ale ciekawie zaaranżowana. Stoi samotnie na trawiastym placu za rzędem kamienic przy głównej ulicy w mieście.
Po rewitalizacji została otoczona ławeczkami i kamienna makietą.
Na murach poza strzelistymi gotyckimi oknami widać liczne ślady dostawionych budynków i zamurowanych okien.
We wnętrzu wieży mieści się braniewska informacja turystyczna. Wyeksponowano w niej wszystkie zachowane detale architektoniczne, ze sklepieniem gwiaździstym kaplicy, która się tu mieściła na górnych kondygnacjach. W niektórych oknach umieszczono witraże, na ścianie widać stary herb biskupi. Ogólnie wnętrza są bardzo klimatyczne, a przystosowanie do ruchu turystycznego całkiem poprawne, choć nie ma atrakcji stricte dla dzieci. Jest sporo materiału zdjęciowego i omówienie dziejów zabytku na ekranach TV itp. Brak porządnej wystawy, ale prawdopodobnie z zamku, który był zamieniony na szkołę nic się nie zachowało.
Na szczycie utworzono taras widokowy. Widok nie jest oszałamiający, wieża nie jest wysoka, ale na horyzoncie widać Zalew Wiślany.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
BRANIEWO - Wieża zamkowa
Wieża i kawałek muru obwodowego
Klatka schodowa
Wąski korytarz
Sklepienie kaplicy w wieży
Na wieży
Widok z wieży
Kaplica

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Braniewo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Braniewo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.