Budynek boczny

PIENIĘŻNO - Zamek średniowieczny

 
3.0 (1)
  198 0

Dom główny i skrzydło boczne

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Zamek w Pieniężnie postawiła kapituła warmińska na początku XIV stulecia. Był to organ kościelny, który tworzyli kanonicy wybrani przez biskupa m.in. do: do sprawowania władzy na terenie Warmii i opieki nad główną świątynią - katedrą we Fromborku. Kanonikiem warmińskim bywającym na tutejszym zamku był m.in. Mikołaj Kopernik. Była to warownia typu miejskiego, położona wraz z kościołem nad skarpą nad rzeką Wałszą. Czteroskrzydłowy zamek z wewnętrznym dziedzińcem ucierpiał podczas XV i XVI-wiecznych konfliktów polsko-krzyżackich. W XVII stuleciu stało się z kolei przedmiotem zmagań polsko-szwedzkich, co również doprowadzało do zniszczeń zamku. Mimo przeprowadzanych remontów w XVIII wieku budowla była mocno zdewastowana. Po I rozbiorze Polski Prusacy wykorzystali ją na cele gospodarcze, m.in magazyny. Z powodu złego stanu dwa skrzydła zostały rozebrane w XIX stuleciu.
Później, po odnowieniu i przekształceniu budowla służyła jako niemiecki budynek urzędniczy i sąd rejonowy. Miasto, w tym i zamek, zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Do naszych czasów przetrwał zrujnowany główny dom zamkowy od strony zachodniej oraz pozbawione dachu niższe skrzydło północne. Próby odbudowy zabytku przez prywatnych inwestorów nie powiodły się. Aktualnie ruina grozi zawaleniem.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

PIENIĘŻNO - Zamek średniowieczny
Budynek boczny
PIENIĘŻNO - Zamek średniowieczny
Okienko piwniczne

Filmy

Pieniężno - Zamek średniowieczny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek kapituły warmińskiej - ul. Rynek, Pieniężno  
Współrzędne geograficzne*:
Pieniężno (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Zamek średniowieczny

format D: N54.2335373°,  E20.123595°
format DM: 54° 14.012238'N, 20° 7.4157'E 
format DMS: 54° 14' 00.73''N, 20° 07' 24.94''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Choć wiele zamków przechodzi w ostatnich latach remonty i adaptacje na różne funkcje turystyczne, ten w Pieniężnie jakoś nie może doczekać się ratunku i przedstawia sobą ponury widok.
Wielka ceglana ruina pamiętająca jeszcze średniowiecze jest obwieszona tabliczkami informującymi, że stanowi niebezpieczeństwo i grozi zawaleniem. Można podejść do murów, bo ogrodzenie z furtą jest prowizoryczne i otwarte, ale wiele nie zobaczymy.
Po prawej stoi boczne skrzydło, zrujnowane już całkowicie, bez dachu i zarośnięte. Można tam wejść, ale nie ma za bardzo po co. Obecnie są to bardziej ruiny sądu i urzędów niemieckich, które tam funkcjonowały przed wojną, niż zamku.
Pozostaje mieć nadzieję że ktoś w końcu zajmie się tym zabytkiem na poważnie. Zamek stał w narożniku starego miasta, na wzgórzu, pod którym wije się rzeka, w budowli mógłby więc funkcjonować całkiem atrakcyjny punkt widokowy...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Dom główny i skrzydło boczne
PIENIĘŻNO - Zamek średniowieczny
Budynek boczny
PIENIĘŻNO - Zamek średniowieczny
Okienko piwniczne

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pieniężno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pieniężno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.