LIDZBARK WARMIŃSKI - Zamek biskupów warmińskich

LIDZBARK WARMIŃSKI - Zamek biskupów warmińskich

 
6.0 (1)
  183 0

Zamek górmy z podzamcza

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek biskupów warmińskich
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Warownia biskupów warmińskich w Lidzbarku powstałą w połowie XIV wieku. Stała się stolicą autonomicznego państwa biskupiego na Warmii funkcjonującego w obrębie państwa zakonu krzyżackiego i będącego pod jego ochronę militarną.
Zamek składał się z części właściwej (zamku górnego) i dwóch przedzamczy od południa i północy.
Zamek właściwy tworzyły cztery skrzydła otaczające wewnętrzny dziedziniec z krużgankami.
Był mocną twierdzą, która musiała stawiać czoła zakonowi (po przyłączeniu Warmii do Polski) i Szwedom. Zamek był rozbudowywany przez kolejnych biskupów. Jednym z nich był "książę poetów" Ignacy Krasicki. Nowe budynki dostawiano też do starych gotyckich murów. Najważniejszą taką budowlą był pałac dobudowany od południa, który stał się faktyczną siedzibą biskupów do końca XVIII wieku (nie zachował się). Po III rozbiorze zamek przejęły władze pruskie. Działał tu szpital, koszary, sierociniec. W okresie międzywojennym utworzono muzeum regionalne i ośrodek oświatowy. Po wojnie zabytek przejęło muzeum w Olsztynie, które w latach 80-tych powołało odrębną placówkę - Muzeum Warmińskie. Do dziś zachował się zamek właściwy w formie gotyckiej (bez dobudówek) z wieżą główną o wysokości 25 m i 3 małymi wieżyczkami narożnymi oraz przedzamcze południowe z basztą narożną i Wieżą Zegarową. Całość otoczona jest nawodnioną fosą i 2 rzekami: Łyna i Symsarna. W XXI wieku przedzamcze kupiła firma posiadająca hotel-zamek w Rynie i otworzyła na nim 4-gwiazdkowy Hotel Krasicki. Zabytek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (VI-IX) w godz. 10-17. Parking dla turystów znajduje się przy ul. Kanałowej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z zewnątrz na podzamcze
Krużganki na dziedzińcu
Najniższe piwnice
Makieta multimedialna  w piwnicy
Sala na parterze
Wielki refektarz
Sztuka nowoczesna
Widok z wieży
LIDZBARK WARMIŃSKI - Zamek biskupów warmińskich

Filmy

Lidzbark Warmiński - Zamek biskupów warmińskich

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Warmińskie - Pl. Zamkowy 1, 11-100 Lidzbark Warmiński   tel. +48 89 767 21 11 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Lidzbark Warmiński (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Zamek biskupów warmińskich

format D: N54.1256356°,  E20.5831808°
format DM: 54° 7.538136'N, 20° 34.990848'E 
format DMS: 54° 07' 32.29''N, 20° 34' 59.45''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek w Lidzbarku to potężna dwuczłonowa warownia otoczona fosą, przy której znajduje się amfiteatr znany z telewizji, zwłaszcza z cyklicznych imprez kabaretowych.
Obecnie to mieszanka obiektu muzealnego i ekskluzywnego hotelu. W tym przypadku proporcje są dobrze zachowane, część komercyjna nie przytłacza historycznej i jest wyraźnie oddzielona. Przedzamcze to hotel, zamek górny (czyli właściwy) muzeum. Pamiętam zabytek jeszcze bez hotelu i prezentował się gorzej. Teraz przedzamcze jest pięknie odnowione i posiada zrekonstruowaną wieże, której kiedyś nie było w ogóle.
Do hotelu też warto zajrzeć, bo aranżacja wnętrz jest ciekawa. Niestety na tamtejszy taras widokowy nie można wejść - tylko dla gości hotelowych.
Na zewnątrz zamku górnego trwał remont, rusztowania szpeciły trochę widok, ale tylko z zewnątrz. Dziedziniec z krużgankami był nienaruszony. A ten jest jednym z najciekawszych na polskich zamkach. Ceglane gotyckie krużganki w Lidzbarku po prostu zachwycają.
Na piętrze odkryto malowidła ścienne, w sporej części zniszczone. Udało się odszyfrować wszystkie sceny biblijne, jednak nie dokonano ich odtworzenia, lecz pozostawiono fragmenty, a pełny widok przedstawiono na tabliczce informacyjnej. Doskonałe rozwiązanie - można się przekonać jak na podstawie skromnych szczątków specjaliści potrafią odczytać całe dzieło.
Pierwsza sala jest poświęcona historycznemu uzbrojeniu. Bardzo dobrze przygotowana, eksponatom towarzyszą podpisy i tablice omawiające całą gablotę. Czasem bowiem nazwy nie wystarczają i krótkie omówienie jest bardzo pomocne.
Kolejna wystawa - w piwnicach - jest bardziej nowoczesna, posiada multimedia, w tym fajną makietę. Podświetlane są poszczególne rejony omawiane przez lektora.
Jest też ciekawy filmik ze starego Lidzbarka. Prezentacja eksponatów ogólnie bardzo dobra, często multimedialna
W Lidzbarku można nawet zejść do drugiej kondygnacji piwnic. Zdarza się to niezwykle rzadko, aby tak głębokie podziemia pod zamkiem się zachowały i były udostępniane. Można więc przejść się najstarszymi korytarzami zamkowymi, które są pozbawione ekspozycji, ale tak klimatyczne iż nie potrzebują aranżacji.
Gorzej jest z wyższymi piętrami, widać że te wystawy aranżowano dawano temu i nie były unowocześniane. Od razu zwraca uwagę fatalne opisywanie eksponatów - na jednej wspólnej kartce, czyli trzeba krążyć między kartką a eksponatami aby się dowiedzieć co oglądamy. Jest to zupełnie bez sensu.
Niemniej jednak zwiedzamy reprezentacyjne piętro zamkowe, więc jest na co patrzeć. Wspaniałe sale refektarzy z oryginalnymi gotyckimi sklepieniami gwiaździstymi oraz malowidłami na ścianach. Najpierw "mały", który już robi duże wrażenie, a po nim "wielki" jeszcze bardziej okazały. Warto przyjrzeć się wejściu w rogu sali, bo prowadzi ono wąskimi schodkami do jakby tajnego pomieszczenia przy wieży, gdzie był skarbczyk i więzienie. Widać wyciąg linowy, chyba do spuszczania więźniom jedzenia (nie jest to wyjaśnione).
Ostatnie 2 kondygnacje to sztuka współczesna. Kilka prac ciekawych, ale ogólnie po prostu kicz z przesłaniem znanym tylko autorowi.
Osobno płaci się za wejście na zamkową wieżę. Nieporozumieniem jest cena biletu, która wynosi prawie połowę wstępu na zamek. Atrakcyjność wieży jest mizerna, ale trudno odmówić sobie wejścia na nią podczas zwiedzania zamku. Wspinamy się kilka kondygnacji, na których widać stare osmolone mury, które mogą zainteresować pasjonatów, ale sam widok z góry rozczarowuje. Jest kilka okien zakrytych okiennicami, które trzeba otworzyć, aby cokolwiek zobaczyć. Widok jest na wszystkie strony, ale to głównie dachy zamku górnego z kominem, fosa, dziedziniec, zabudowa miejska, amfiteatr. Trudno to nawet nazwać tarasem widokowym, bo nie można swobodnie popatrzeć na okolicę, lecz trzeba wychylać głowę w oknie w niewygodnej pozycji.

Poza zgrzytem z wieżą zamek lidzbarski okazał się jednak bardzo fajną atrakcją. Podoba mi się rozwój zabytku i funkcji turystycznych. Można tu spędzić dużo czasu, ale małe dzieci mogą nie docenić jego walorów, bo nie ma tu rzeczy (zwłaszcza na piętrze), które zajęłyby je na dłużej. I to utrudnia zwiedzanie rodzicom, bo z niektórymi zagadnieniami (np. skarby znalezione w Lidzbarku i okolicy) nie było mi dane zapoznać się w całości, bo córka nie mając w pobliżu nic ciekawego dla siebie szybko traciła cierpliwość...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Zamek górmy z podzamcza
Widok z zewnątrz na podzamcze
Krużganki na dziedzińcu
Najniższe piwnice
Makieta multimedialna  w piwnicy
Sala na parterze
Wielki refektarz
Sztuka nowoczesna
Widok z wieży
LIDZBARK WARMIŃSKI - Zamek biskupów warmińskich

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lidzbark Warmiński w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lidzbark Warmiński wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.