Widok na zbiornik wodmny w Gołdapi

GOŁDAP - Widokowa wieża ciśnień

 
5.0 (1)
  237 0

GOŁDAP - Widokowa wieża ciśnień

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Widokowa wieża ciśnień
  • Atrakcja całoroczna
Wieża ciśnień w Gołdapi została wybudowana w 1905 roku przez gdańską firmę A. W. Müller. Jest wysoka na ponad 46 metrów i posiada 7 kondygnacji.
Zbiornik mieścił 250 m3 wody. Wieża pełniła swą rolę ponad 80 lat, do czasy gdy w 1986 roku pękł jej zbiornik i została zamknięta. 5 lat później wpisano ją do rejestru zabytków, ale je stan pogarszał się z każdym rokiem. W 2008 roku zabytek kupił prywatny przedsiębiorca H. Górny, który posiadał już podobną wieżę w Giżycku. Rok później, po remoncie, utworzono w niej punkt widokowy z dwoma tarasami widokowymi, kawiarnią i sklepikiem z pamiątkami. Dostęp na górę możliwy jest windą lub schodami. Na poszczególnych piętrach urządzono galerię obrazów i zdjęć oraz wystawę staroci. Od maja 2023 pojawiła się nowa ekspozycja poświęcona wieżom ciśnień.
Przy wieży znajduje się bezpłatny parking dla aut i autobusów. Obiekt jest otwarty codziennie od majówki do końca września, w ścisłym sezonie w godz. 10:00-20:00, po sezonie do 18:00

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wejście
Wnętrze wieży
Dobrze znane mi starocie
Taras pierwszy
Widok na zbiornik wodmny w Gołdapi
Widok z wieży
Wejście na drugi taras

Filmy

Gołdap - Widokowa wieża ciśnień

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wieża Ciśnień - ul. Paderewskiego 35, Gołdap   tel. +48 509 951 588 , +48 87 615 15 15 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gołdap (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Widokowa wieża ciśnień

format D: N54.3080973°,  E22.3130769°
format DM: 54° 18.485838'N, 22° 18.784614'E 
format DMS: 54° 18' 29.15''N, 22° 18' 47.08''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Wieża położona jest niedaleko od rynku, posiada własny darmowy parking. Jest stylowo odnowiona, częściowo ceglana, a częściowo otynkowana. Wstęp za drogi jak na punkt widokowy, ale po drodze na szczyt mamy jeszcze coś do oglądnięcia.
Na kilku kondygnacjach wyłożono bowiem różne przedmioty, wygląda jakby ktoś opróżnił strych i wrzucił tu stare rupiecie. Od dawnych urządzeń do opakowań i dokumentów. Na ścianach wiszą wyglądające na kompletnie bezwartościowe obrazy oraz zdjęcia z remontu wieży.
Zwykle nie podobają mi się takie "ekspozycje", bo jest to robione bez ładu, składu i opisu - takie byle co na zapchanie pustego miejsca. W tym przypadku jednak było inaczej, bo zobaczyłem znane z dzieciństwa bajki, książki czy kultową grę PRL - Super Master Mind. Dla niektórych może to być więc nostalgiczne miejsce.
Córka też była zainteresowana starą maszyną do pisania, telefonem czy maglem ręcznym. Poza kilkoma cenniejszymi eksponatami w gablotkach, jak zabytkowa kasa sklepowa, nie miały one zakazu dotykania.
Na przedostatnim pietrze jest kawiarnia - cukiernia, wybór skromny.
Na samej górze przeszklona część ze stolikami kawiarnianymi, a na zewnątrz taras widokowy.
Widok ładny, rozległy, ale nie imponujący. Widać miasto i jezioro, ale nie to główne rekreacyjne "Gołdap", lecz bliższy zbiornik na rzece Gołdapa.
Wieża ta jest bliźniacza do wieży w Giżycku. Widokiem jej nie dorównuje, ale ma inną przewagę. Posiada dodatkowy, wyższy taras i to bardzo mi się w niej podoba. Wejście po zewnętrznych schodach dostarcza dreszczyk emocji, tylko dla osób bez lęku wysokości!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
GOŁDAP - Widokowa wieża ciśnień
Wejście
Wnętrze wieży
Dobrze znane mi starocie
Taras pierwszy
Widok na zbiornik wodmny w Gołdapi
Widok z wieży
Wejście na drugi taras

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gołdap w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gołdap wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.