Piramida z bliska

RAPA - Piramida

 
4.0 (1)
  430 0

RAPA - Piramida

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Piramida
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Piramida w Rapie to grobowiec - mauzoleum pruskiego rodu von Fahrenheid wybudowany na bagnistym terenie leśnym, 1000 merów w linii prostej do rodzinnego dworu (zniszczony po 1970 roku). Prowadziła do niego parkowa aleja, a wysoka na 16 metrów budowla była widoczna z okien rezydencji. Wg powszechnie powielanych opisów baron Friedrich Heinrich von Fahrenheid był kolekcjonerem dzieł sztuki i pasjonatem egiptologii, z którą zetknął się we Francji. Odtworzył parametry piramid egipskich (podstawa na rzucie kwadratu, kąt nachylenia ścian) aby stworzyć warunki sprzyjających mumifikacji ciał. Posiadał też tajemną wiedzę o "promieniowaniu geomantycznym", "mocy ziemi" i "energii kosmicznej", które rzekomo koncentrują się właśnie przy piramidzie. Baron chciał jakoby uchronić przed rozkładem ciało córki Ninette, która jako pierwsza spoczęła w piramidzie w 1811 roku, umierając w wieku 3 lat. W sumie miało tam być pochowanych 7 Fahrenheidów, w tym jako ostatni w 1849 r. jej fundator.
W rzeczywistości mauzoleum powstało prawdopodobnie z inicjatywy Johanna Friedricha von Fahrenheid (ojca Friedricha) ok. 1795 r., a pierwszą pochowaną była jego żona Friderike z d. Austin. Z tego co wiadomo Fahrenheidowie nie pasjonowali się egiptologią, lecz raczej ekonomią i  agrotechniką. Kształt mauzoleum wynikał  ze związku ojca i syna z lożą wolnomularską w Królewcu (trójkąt to powszechnie znany symbol masoński). W czasie obu wojen światowych budowla została zdewastowana i sprofanowana przez carskie i sowieckie wojska. Zwłoki pozbawiono głów. Obiekt był także niszczony przez poszukiwaczy skarbów. Choć piramida w 1992 roku została wpisana do rejestru zabytków, wnętrze z rozbitymi trumnami i rozrzuconymi częściami ciał było swobodnie dostępne jeszcze na początku XXI wieku. W 2015 r. rozpoczęto prace archeologiczne i konserwatorskie, w trakcie których odnaleziono zgodnie z tradycją szczątki 7 ciał, ale tylko 5 dorosłych osób (wcześniej nic nie było wiadomo o drugim dziecku). Nie natrafiono na ślad legendarnych podziemi. W 2018 rok staraniem miejscowego Nadleśnictwa zabytek wyremontowano. Turyści mogą go oglądać z zewnątrz, a do środka mają wgląd przez zakratowane okienka. Parking przydrożny zagospodarowany, bezpłatny

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Piramida z bliska
Wnętrze piramidy z trumnami
Widok ze ścieżki
RAPA - Piramida

Filmy

Rapa - Piramida - mauzoleum
Było... nie minęło Klątwa von Fahrenheitów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Rapa (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Piramida

format D: N54.3100111°,  E22.0217299°
format DM: 54° 18.600666'N, 22° 1.303794'E 
format DMS: 54° 18' 36.04''N, 22° 01' 18.23''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Piramida efektownie wyłania się w prześwicie leśnym. Prowadzi do niej idealnie prosta ścieżka po grobli o długości ok. 200 metrów. Unikatowy kształt przyczynił się do powstania wokół tego mauzoleum niestworzonych i bałamutnych historii, choć jego wygląd jest tak naprawdę daleki od piramid egipskich. Można go obejść, a przez okienka zobaczyć trumny dawnych właścicieli.
Nie jest to atrakcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć, ale taka lokalna osobliwość, otoczona aurą tajemniczości i pewnie dlatego warto.
Dodatkowo jadąc z Gołdapii droga wiedzie dzikimi terenami, zabudowa rzadka, widać mokradła z bocianami i czaplami, po łąkach hasają zające - naprawdę urokliwa trasa.
Przy piramidzie działa parking, na który część osób narzeka że niby darmowy, ale trzeba coś kupić na stoisku z pamiątkami, miodami itp. Od nas nie żądano zakupu, przy wyjeździe jednak sami zdecydowaliśmy się na rzadką odmianę
miodu. Mogę polecić, ceny korzystne.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
sdfs
RAPA - Piramida
Wnętrze piramidy z trumnami
Piramida z bliska
Widok ze ścieżki
RAPA - Piramida

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rapa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rapa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.