Widok ze statku

GIŻYCKO - Most obrotowy

 
5.0 (1)
  314 0

GIŻYCKO - Most obrotowy

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Most obrotowy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Most obrotowy na Kanale Łuczańskim w Giżycku wybudowała niemiecka firma z Zielonej Góry w 1898 roku w celu połączenia komunikacyjnego Twierdzy Boyen z miastem. Była to rzadka konstrukcja, w której  most obraca się w bok siłą ludzkich rąk i nie podnosi do góry, lecz ustawia równolegle do nabrzeża. Dzięki temu z kanału mogły korzystać na zmianę pojazdy drogowe jak i jednostki pływające.
W okresie II wojny św. został  wysadzony w powietrze przez Niemców. Później go odbudowany, a następnie w 1969 roku wyposażono w napęd elektryczny. Przyspieszyło to operację otwierania mostu, ale spowodowało zniszczenie nabrzeża, gdy most za szybko do niego dobijał. W latach 80-tych postawiono więc tymczasowy most saperski, a obrotowy był nieużywany. Pełną funkcjonalność mostu przywrócono w 1993 r po remoncie generalnym.
Obecnie jest wciąż działającym zabytkiem techniki, jednym z niewielu tego typu mostów w Europie. 100-tonową konstrukcję o długości prawie 20 m  porusza jeden człowiek. Zamknięcie i otwarcie zajmuje ok. 5 minut.  Stan mostu jest dostosowany do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. W ścisłym sezonie (połowa czerwca - koniec sierpnia)  most jest otwierany dla ruchu wodnego w godz.: 10.35 – 11.05, 12.05 – 12.55, 13.35 – 14.25, 16.35 – 17.55. W innych miesiącach uruchomienie przeprawy  dla ruchu wodnego wymaga  uzgodnienia z obsługą mostu.  W okresie listopad – marzec most jest przeznaczony wyłącznie dla ruchu drogowego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

GIŻYCKO - Most obrotowy
Widok ze statku
Most otwarty dla ruchu wodnego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Most obrotowy - ul. Olsztyńska, Giżycko   tel. +48 726 888 878 (obsługa), +48 693 979 706 (Zarządca - Zarząd Dróg Powiatowych) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Giżycko (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Most obrotowy

format D: N54.0361162°,  E21.7606437°
format DM: 54° 2.166972'N, 21° 45.638622'E 
format DMS: 54° 02' 10.02''N, 21° 45' 38.32''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Unikalny w skali europejskiej most - zabytek, koniecznie trzeba zobaczyć jak jednoosobowa obsługa otwiera go i zamyka w parę minut, przy tym nie wkładając w to wiele wysiłku. Całość mostu obraca się na bok i ustawia wzdłuż brzegu, a wtedy mogą przepływać statki. Obserwowaliśmy go z lądu jak i z wody podczas rejsu statkiem. Jest to ciekawy przykład zaawansowanej XIX-wiecznej techniki, choć na dłuższa metę bywa uciążliwy, bo jest położony w strefie turystycznej i trzeba planować przemieszczenie się do harmonogramu obrotów mostu (albo korzystać z dalej położonych mostów). Przy budce obsługi umieszczono tablicę z historią obiektu.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
lipiec 2021
GIŻYCKO - Most obrotowy
GIŻYCKO - Most obrotowy
Widok ze statku
Most otwarty dla ruchu wodnego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Giżycko w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Giżycko wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.