STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej

STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej

 
6.0 (1)
  482 0

Mosty z boku

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2022

Mosty we wsi Stańczyki to odcinki zlikwidowanej linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami, biegnącej przez Puszczę Romincką, na pagórkowatym terenie zwanym Mazurami Garbatymi. Budowę rozpoczęto po 1910 roku, linia miała stanowić niemiecki korytarz transportowy z pomorskich Chojnic na teren obecnej Litwy, ale sytuacja polityczna po I wojnie światowej wymusiła zmianę planów na linie lokalną. Pierwszy most ukończono w 1917 roku, drugi rok później. Pociągi osobowe i towarowe kursowały na niej w latach 1927 - 1944, transportując m.in. budulec na "Wilczy Szaniec" - kwaterę kanclerza Niemiec Adolfa Hitlera. W 1945 roku wojska sowieckie rozebrały i rozkradły tory. Mosty posiadają 5 przęseł i długość 180 metrów, biegną nad rzeką Błędzianką, nad którą górują na ponad 32 metry. Architektura budowli przypomina rzymskie akwedukty w Pont du Gard, dlatego mosty nazywane są Akweduktami Puszczy Rominckiej. Przypuszcza się zresztą, że ich projekt wykonał Włoch. Obecnie są pomnikami techniki budowlanej, wpisanymi do rejestru zabytków. W 2003 roku zostały sprzedane prywatnej osobie z Grajewa za 125 tys zł. Do niedawna były popularnym miejscem skoków na linie, ale ze względu na zły stan budowli zostały one zabronione. Wstęp płatny (w 2022 r. bilet normalny – 8 zł, ulgowy - 5 zł).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej
STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej
Widok spod mostów
Widok na rzekę
Parking i staw przy nim

Filmy

Stańczyki - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Stańczyki (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej

format D: N54.2975941°,  E22.6547366°
format DM: 54° 17.855646'N, 22° 39.284196'E 
format DMS: 54° 17' 51.34''N, 22° 39' 17.05''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
"Rzymskie akwedukty" pod Suwałkami, zawsze mnie fascynowały, choć nie widziałem ich na żywo. Położenie na odległym skraju Polski powodowało, że ciężko było się tam wybrać. Gdy w końcu się udało, obawiałem się że w rzeczywistości mogą nie być tak spektakularne jak na zdjęciach czy filmach. A jednak są!
Widać je już z daleka, ale dopiero na miejscu można poczuć potęgę tych budowli. Turystom dano możliwość spaceru po obu mostach, a na ich końcach są zejścia w dół. Możemy więc je podziwiać zarówno z góry jak i z dołu.
A na dole też jest ładnie. Płynie tam rzeka która ze względu na wartki nurt i lekko kamieniste koryto przypomina górski potok. Wielkość mostów w stosunku do rozmiarów tej małej rzeczki jest wprost absurdalna! Przekraczamy ją po drewnianej kładce. Widoki są tu równie fantastyczne jak z góry. Z boku zresztą też i z każdej innej strony, bo mosty są niesamowicie fotogenicznymi obiektami.

Wstęp na mosty jest płatny na górze. Parking znajduje się ok. 100 m niżej, bardzo duży i darmowy. Stoją przy nim tablice informacyjne i stoiska z pamiątkami. Można tu znaleźć trochę fajnych, niedrogich zabawek drewnianych i innych, polecam!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Mosty z boku
STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej
STAŃCZYKI - Mosty - Akwedukty Puszczy Rominckiej
Widok spod mostów
Widok na rzekę
Parking i staw przy nim

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stańczyki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stańczyki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.