Napis przy Parku zdrojowym

GOŁDAP - Mazurski kurort

 
4.0 (1)
  651 0

Plaża miejska

Opis atrakcji turystycznej

Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mazurski kurort
Kategoria
  • Atrakcja całoroczna

Gołdap to miasto położone na Mazurach Garbatych, w pobliżu Puszczy Rominckiej. Powstało w wyniku decyzji  księcia pruskiego Albrechta Fryderyka  Hohenzollerna w 2. połowie XVI wieku przy granicy Prus Książęcych oraz  Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego (połączonych unią). W herbie Gołdapi umieszczono tarczę Hohenzollernów oraz fragment orła z litera S od imienia polskiego króla  Zygmunta (Sigismundusa) Augusta, zwierzchnika lennego Prus.  Miasto większe znaczenia zyskało dopiero w 1818 roku, gdy stało się siedzibą powiatu. Podczas I wojny św. zostało poważnie zniszczone. Odbudowa była ukierunkowana na nadanie Gołdapi charakteru miejscowości wypoczynkowej. Tradycje te postanowiono kontynuować w PRL. Ówczesne badania wykazały, iż miasto posiada najczystsze powietrze w Polsce oraz wody lecznicze. Status uzdrowiska uzyskano jednak dopiero w 2000 roku.  Prywatny inwestor przekształcił  dawny budynek radia i telewizji niedaleko jeziora Gołdap w Sanatorium Wital. Wcześniej był to teren wsi Kumiecie, gdzie Niemcy postawili kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych  (Oberbefehlshaber der Luftwaffe Hauptquartier).  W 2012 r. odtworzono istniejący przed wojną blisko centrum miasta, zbiornik na rzece Gołdapa,  ale nie jest on obecnie zagospodarowany. W 2013 r otwarto Park zdrojowy, rok później tężnie solankowe. W pobliżu parku zrewitalizowano kąpielisko miejskie. Uzdrowisko pomaga kuracjuszom w leczeniu chorób narządu ruchu, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia, pokarmowego m.in. dzięki wodom leczniczym i mineralnym wydobywanym z głębokości  400 i 600 metrów.  Zimą miasto oferuje stok narciarski w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Piękna Góra z 2 kilometrami tras zjazdowych. Aktualnie cały powiat gołdapski posiada 12 większych obiektów hotelowych, a  w sumie w ofercie noclegowej jest ok. 1000 miejsc.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży widokowej w kierunku Zalewu Nad Ustroniem
Pod tężniami
Ślady nieistniejącej wsi
Widok z pomostu w Leśnym Zakątku
Plaża w Leśnym Zakątku
Fontanna na rynku
Napis przy Parku zdrojowym

Filmy

Daniel Fiecko - Gołdap i okolice z góry

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne . Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja Turystyczna -pl. Zwycięstwa 16, Gołdap   tel. +48 87 615 20 90 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gołdap (woj. Warmińsko-Mazurskie) - Mazurski kurort

format D: N54.3069111°,  E22.3034476°
format DM: 54° 18.414666'N, 22° 18.206856'E 
format DMS: 54° 18' 24.88''N, 22° 18' 12.41''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Gołdap bywa przedstawiana jako mało znana perła Mazur i już od dawna chciałem ją zobaczyć. W tym roku barbaria nie mogła zapełniać miejsc w tym przygranicznym miasteczku, dlatego uznaliśmy iż jest najlepszy czas na odwiedziny.
Życie turystyczne skupia się przy jeziorze Gołdap, wokół 3 ulic: Promenada zdrojowa, Stadionowa i Wczasowa. Niestety, nie ma tu kompletnie żadnych sklepów, trzeba więc regularnie odwiedzać centrum miasta.
A to jest bardzo oddalone od części zdrojowej i konieczne jest używanie auta. Rynek miejski ma potencjał, posiada spore rozmiary, fontanny zwykłą i chodnikową, mostek, a także oryginalny zegar słoneczny pokazujący czas letni i zimowy. Jest jednak zupełnie pozbawiony letnich ogródków, a na ławkach przesiaduje nieciekawe towarzystwo. Po jednym rekonesansie nie mieliśmy ochoty już tam wracać.
Znacznie oddalona jest również Piękna Góra - centrum sportowe ze stokiem narciarskim, zajazdem i obrotową kawiarnią na szczycie. Nie byliśmy pewni czy jest to w ogóle otwarte i gdy w końcu udało mi się tam dodzwonić okazało się, że w weekend kawiarnia działa, ale kolejka krzesełkowa już nie, więc zrezygnowaliśmy. Jeśli nie działa w wakacyjny weekend to kiedy działa?
Z atrakcji w centrum miasta, poza rynkiem jest jeszcze wieża wodna, zaadaptowana na widokową. Pomysłowo wykonano tu szczyt z tarasem dostawionym do wieży. Wejście na niego dostarcza dreszczyk emocji.

Baza noclegowa znajduje się oczywiście w okolicy jeziora Gołdap. Jest tam duży ośrodek Leśny Zakątek, w którym swoje domki posiadają również prywatni najemcy i my znaleźliśmy się tam za pośrednictwem jednego z nich.
Miejsce jest całkiem przyjemne. Posiada własną plażę, ładne widoki, porządną restaurację, bar, plac zabaw.
Kilka rzeczy jednak uprzykrza życie. Pierwszy problem to komary. Codziennie po godz. 20 musieliśmy się kryć w domku za moskitierami, bo na zewnątrz nie dało się wytrzymać. Podobnie, każde wyjście na parking w lesie, nawet w dzień, narażało na zmasowany atak insektów. Po szczelnych moskitierach w domkach sądzę, że komary są nieodłącznym składnikiem tutejszego krajobrazu. Wg mnie odkomarzanie to pierwsze w co powinno zainwestować miasto, chcąc przyciągnąć turystów. Byliśmy ostatnio w wielu mazurskich i warmińskich miejscowościach jak Giżycko, Olsztyn czy Lidzbark i nigdzie nie było takiej sytuacji.
Druga sprawa to problemy z zasięgiem. Niektórym może odpowiadać odcięcie od świata, ale dla potrzebujących mieć pod ręką dostęp do różnych informacji czy chociażby prognozę pogody to jest koszmar. Żeby osiągnąć 1 kreskę zasięgu i z kimś porozmawiać trzeba było szukać miejsca na zewnątrz domku, aby znaleźć stabilne 3 kreski musiałem przejechać parę kilometrów. To gruba przesada.

Z ośrodka wczasowego do parku zdrojowego jest ok.1 kilometr. Krótsza droga prowadzi częściowo przez las, dłuższa i bezpieczniejsza (od komarów) wzdłuż drogi. To urokliwe miejsce jest wizytówką Gołdapi (opis w osobnej relacji). Tężnie solankowe, pijalnia, molo, plac zabaw - wszystko super, tylko z jakiegoś powodu brak tu gastronomii (są tylko lody), a po godzinie 20 park zamiera.
Ok. 700 m dalej rozłożona jest plaża miejska. Mając własną plażę przy domku nie spędziliśmy tam dużo czasu, ale kąpielisko jest bardzo fajne i dobrze zorganizowane, z wypożyczalnią sprzętu, barem, pomostem, strefą dla maluchów i ogrodzonym placem zabaw.
Idąc od Leśnego Zakątku w drugą stronę (w las) dojdziemy do sanatorium. Obiekt ten nie prezentuje się za ciekawie, jednak jest położony na obszarze dawnej kwatery Luftwaffe i można poszukać jej pozostałości. W lesie dookoła napotykamy ruiny obiektów wojskowych jak schrony, zbiorniki przeciwpożarowe, a także relikty nieistniejącej wsi Kumiecie - jakieś murki, fundamenty. Tabliczką oznaczony jest tylko teren po cmentarzu (leśna ścieżka, tuż przy drodze z ośrodka). Gdzieś dalej, nad jeziorem znajduje się grobowiec szefa sztabu generalnego Luftwaffe H. Jeschonnka, który popełnił tu samobójstwo, ale nie szukaliśmy go z obawy przed zjedzeniem przez komary.
W Gołdapi jest jeszcze drugie jezioro - sztuczny zbiornik zwany Zalewem Nad Ustroniem, położone blisko centrum miasta, ale póki co korzysta z niego tylko ptactwo.
Miejscowość jest dobrą bazą wypadową na kierunkach wschód i zachód. Atrakcje północno-wschodnich krańców Polski z mostami w Stańczykach, piramidą w Rapie, paroma wieżami widokowymi i trójstykiem granic są na wyciągnięcie ręki. Po drodze do nich można pooglądać ciekawe tereny, przyrodę wyglądającą na nieskażoną cywilizacją, pustkowia, mokradła itp.
Gołdap posiada więc trochę zalet i fajnych miejsc, ale mankamenty niestety są mocno odczuwalne...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
czerwiec 2022
Plaża miejska
Widok z wieży widokowej w kierunku Zalewu Nad Ustroniem
Pod tężniami
Ślady nieistniejącej wsi
Widok z pomostu w Leśnym Zakątku
Plaża w Leśnym Zakątku
Fontanna na rynku
Napis przy Parku zdrojowym

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gołdap w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gołdap wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.