Dąb Bartek

BARTKÓW - Dąb Bartek

 
5.5 (1)
  6245 0

BARTKÓW - Dąb Bartek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dąb Bartek
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Dąb Bartek to najbardziej znane drzewo w Polsce, pomnik przyrody stojący w miejscowości Bartków pod Kielcami. Jest jednym z najstarszych dębów w Polsce. Rośnie na skarpie nad rzeką Bobrza. Jego wiek szacuje się na 700-1000 lat, wysokość na 30 m, obwód przy ziemi 13 m. Legendy mówią, iż król Jan III Sobieski odpoczywał w jego cieniu po bitwie pod Wiedniem, a w dziuplach pozostawił butelkę wina i parę sztuk broni zdobytej na Turkach. W XVIII w. przy drzewie rodzina Konarskich postawiła dworek, który nie przetrwały do naszych czasów. W XIX w. na dębie umieszczono 2 odlewy Chrystusa Ukrzyżowanego, jeden z datą 1853 symbolizuje prawdopodobnie ofiary epidemii cholery, drugi ma przypominać o cierpieniach jakie Polacy ponosili walcząc o niepodległość. Wg tradycji w 1863 r. Moskale powiesili na jego gałęziach 2 powstańców styczniowych. W 1934 roku naukowcy uznali go za najokazalsze drzewo w Polsce. Dąb przetrwał m.in. pożar w 1906 r. i uderzenie pioruna w 1991 r. Obecnie wspierają go podpory teleskopowe, ma też założony piorunochron. Proces próchnienia jednak postępuje, dąb obumiera i przechyla się na jedną stronę. Ratunkiem ma być wykonanie łuku, do którego drzewo będzie podwieszone. W 1996 r. przy dębie postawiono kapliczkę św. Huberta – patrona myśliwych. Dąb Bartek znajduje się się w herbie Gminy Zagnańsk, której nadleśnictwo sprawuje nad nim nadzór. Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok, parking darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zbliżenie na pień i  figurkę Chrystusa
Dąb Bartek
Dąb Bartek
Kapliczka przy dębie

Filmy

Sekcja Geomatyki - Naziemne skanowanie laserowe - Dąb Bartek 3D

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Bartków (woj. Świętokrzyskie) - Dąb Bartek

format D: N50.987551°,  E20.6501019°
format DM: 50° 59.25306'N, 20° 39.006114'E 
format DMS: 50° 59' 15.18''N, 20° 39' 00.37''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
To najsłynniejsze drzewo w Polsce więc po prostu trzeba je zobaczyć. Być może stało tu od początków Państwa Polskiego.
Jest potężne i wygląda bardzo dostojnie wspierane na podporach niczym starzec na laskach. Tak cenny zabytek przyrody oczywiście ogrodzono, więc turyści mogą obejść go tylko dookoła w pewnym oddaleniu. Do oglądnięcia, a właściwie poczytania jest jeszcze parę tablic informacyjnych, zwiedzanie nie trwa więc długo.
Miejsce bardzo dobrze przygotowano na ruch turystyczny. Parking jest po drugiej stronie ulicy, duży i darmowy, a przez drogę, która, mimo że nie należy do ruchliwych, prowadzi przejście z zainstalowaną sygnalizacją świetlną.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
BARTKÓW - Dąb Bartek
Zbliżenie na pień i  figurkę Chrystusa
Dąb Bartek
Dąb Bartek
Kapliczka przy dębie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bartków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bartków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.