Kościół

RYTWIANY - Pustelnia i klasztor kamedułów

 
5.5 (1)
  3213 1

RYTWIANY - Pustelnia i klasztor kamedułów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pustelnia i klasztor kamedułów
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Budowę klasztoru kamedułów wraz z domkami pustelniczymi zatwierdzono w 1617, a zakończono 1637 r., kiedy to biskup krakowski Tomasz Oborski dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP nadając całemu miejscu nazwę Pustelni Złotego Lasu. Fundatorem był wojewoda krakowski Jan Magnus Tęczyński. Budowla zyskała miano perły barokowej architektury, pracowali przy niej utalentowani artyści epoki jak: Venanty da Subiaco, Jan Baptista Falconi, Karol de Prevot. W 1820 r. zakon decyzją zaborcy carskiego został skasowany, a ostatni kameduła opuścił klasztor 5 lat później. Potem w klasztorze przebywali jeszcze reformaci, ale po powstaniu styczniowym budowla ostatecznie opustoszała. Dopiero w 1925 r, gdy okolica była własnością Radziwiłłów, podjęto próbę przywrócenia pierwotnego charakteru klasztorowi. Stan zabudowań był jednak katastrofalny, kamedułom udało się jedynie wznowić funkcjonowanie kościoła dla okolicznych mieszkańców. W XXI w. nastąpił remont zabudowań oraz powstało Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS. Całość składa się z murów zewnętrznych i wewnętrznych, zabudowań gospodarczych, kościoła, ogrodów i 16 domków pustelniczych. Centrum skierowane jest bowiem do ludzi zagrożonych skutkami współczesnej cywilizacji, którzy mogą odciąć się na pewien czas od współczesnej cywilizacji w odnowionych domkach pustelniczych. Wszyscy przyjezdni mogą jednak skorzystać z noclegów, restauracji, sklepiku i zwiedzić barokowe wnętrza, ogrody czy założone w 2013 r. muzeum związane z serialem "Czarne chmury", który kręcono m.in. w rytwiańskim klasztorze w latach 70-tych XX w. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w sezonie (1.04 - 31.10) w godz. 8:00-18:00, po sezonie 8:00-16:00, w niedziele od 12:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dzidziniec klasztorny
Ogród
Kościół
Kościół
Muzeum Czarnych Chmur

Filmy

Jacek Kowalczyk - Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pustelnia Zotego Lasu - ul. Klasztorna 25, Rytwiany   tel. +48 15 864 77 95 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rytwiany (woj. Świętokrzyskie) - Pustelnia i klasztor kamedułów

format D: N50.5213643°,  E21.2412573°
format DM: 50° 31.281858'N, 21° 14.475438'E 
format DMS: 50° 31' 16.91''N, 21° 14' 28.53''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Klasztor ukryty jest głęboko w ostępach leśnych, ale znaki drogowe kierują do niego  precyzyjnie. Podoba mi się że jest to atrakcja turystyczna kompletna - można zwiedzić, zjeść, poprzechadzać się, odpocząć i coś zakupić. 
Sam klasztor to interesujący zabytek, niedawno odnowiony,  z pięknymi wnętrzami, który zwiedzamy z przewodnikiem.   Zwiedzanie nie trwa długo, bo nie jest do duża budowla, ale przewodnik sporo opowiada i są zaskakujące ciekawostki jak pewna woskowa figura w szafie. 
Potem  możemy pospacerować lub posiedzieć w urokliwym ogrodzie klasztornym, w którym umieszczono ławki i huśtawki. Cisza i spokój zapewnione. Można też posilić się w restauracji z całkiem dobrą kuchnia, a gdy ktoś nie jest głodny warto choćby wpaść na doskonały koktajl warzywny. Obok jest sklepik i apteka klasztorna z pamiątkami, ziołami, miodami, winami i innym asortymentem.  W obiekcie odnajdziemy motywy z  mojego ulubionego serialu z młodości - Czarne Chmury, w tym czarna kareta, w której porwano pułkownika Dowgirda, do której można wchodzić, dwuwymiarowe figury naturalnej wielkości z postaciami z serialu, no i małe  muzeum z rekwizytami z planu filmowego, zdjęciami, obrazami. Przed przyjazdem do Rytwian warto przypomnieć sobie ten świetny serial, aby rozpoznać lokacje i przedmioty wykorzystane przez filmowców.
Przy parkingu rozstawiono szereg tablic informacyjnych poświęconych  życiu pustelniczemu, do oglądnięcia są też odnowione domki pustelnicze dla ludzi chcących oderwać się na pewien czas od cywilizacji, choć jest w tym  trochę przesady, bo o ile zasięg GSM jest faktycznie słaby to WI-FI jest dostępne...
W okolicy pustelni mamy do dyspozycji kilka krótkich, przyjemnych szlaków spacerowych - do kapliczki, krzyża myśliwskiego Radziwiłła czy charakterystycznego dębu, a także szlak rowerowy więc turyści mają tu co robić i ogólnie miejsce zasługuje na duże uznanie za pozytywne zmiany jakie tu zaszły ciągu paru ostatnich lat.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Zdjęcie
Dzidziniec klasztorny
Ogród
Kościół
Kościół
Muzeum Czarnych Chmur

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.