KIELCE - Geopark - Centrum Geoedukacji

KIELCE - Geopark - Centrum Geoedukacji

 
6.0 (1)
  4384 1

KIELCE - Geopark - Centrum Geoedukacji

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Geopark - Centrum Geoedukacji
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Centrum Geoedukacji w Kielcach to placówka muzealno-wystawowa należąca do Geoparku Kielce. Położona jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia, na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Oficjalnie otwarcie nastąpiło w 2012 roku. Celem Centrum jest przekazywanie wiedzy geologicznej i geograficznej z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Oferuje m.in. zwiedzanie Galerii Ziemi wraz ze sztuczną jaskinią - Chelosiową Jamą w Jaworzni, podróż do wnętrza Ziemi w symulatorze 5D, zwiedzanie wystaw czasowych, zajęcia geoedukacyjne. Od 2019 roku działa zmodernizowana wystawa "Podwodna stacja badawcza CHRONOS", która przenosi zwiedzających do futurystycznej stacji naukowo-badawczej. Dodano m.in. nowe stanowiska multimedialne i interaktywne oraz zmieniono kino 5D, które prezentuje nowocześniejszy film. Na dachu budynku przygotowano Geologiczny Ogród Doświadczeń, skąd nową alejką można zejść do rezerwatu Wietrznia. Nowa forma zwiedzania to gra terenowa.
Wstęp jest nadal bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji w dniu powszednim w godz. 10-15 (tel. 41 36 76 800). Otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w sezonie (poł. kwietnia - poł. października) godz. 9-17 (wt.-pt.) i 11-17 (sb.-nd.), po sezonie 9-16 (wt.-pt.) i 11-16 (sb.-nd.). Wstęp o pełnych godzinach.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Punkt widokowy na Wietrznię
Zdjęcie
Kapsuła Czasu
KIELCE - Geopark - Centrum Geoedukacji
Jaskinia

Filmy

iTV Kielce - Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia – ITV Kielce

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Geopark Kielce - Centrum Geoedukacji - ul. Daleszycka 21, Kielce   tel. +48 41 367 68 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kielce (woj. Świętokrzyskie) - Geopark - Centrum Geoedukacji

format D: N50.852516°,  E20.6495647°
format DM: 50° 51.15096'N, 20° 38.973882'E 
format DMS: 50° 51' 09.06''N, 20° 38' 58.43''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do kieleckiego Centrum Geoedukacji przyjechaliśmy bez rezerwacji. Próbowałem ją dokonać w dniu przyjazdu w sobotę, ale okazało się że można to robić tylko w dni powszednie. W niczym to jednak nie przeszkodziło, mimo, że   dodatkowo jeszcze spóźniliśmy się na ostatnią godzinę zwiedzania. Wpuszczono nas, ale nie dołączono  do grupy, lecz dano audio-przewodniki i mogliśmy zwiedzać sami. Po nas przyszła jeszcze jedna para, i też je dostali, ale dla kolejnej spóźnialskiej grupki młodzieży sprzętu już zabrakło. Szkoda, że mają go tak mało, bo glądanie ekspozycji bez przewodnika czy to żywego czy audio nie ma większego sensu. Jest ona bardzo ciekawa,  przygotowana tak aby zainteresować dzieci, więc głównie mamy treści do oglądania - makiety,  obrazki, zdjęcia, a tekstu i opisów niewiele. Na wielkich planszach i dioramach widzimy jak w czasach prehistorycznych wyglądało środowisko ziemi świętokrzyskiej, a więc  rafę koralową, rekiny,  olbrzymie ryby pancerne, trylobity, ślimaki itp. Z eksponatów naturalnych jest trochę skał i minerałów. Techniki nie ma za wiele,  w sumie ze 3 stanowiska, w tym panel LCD z dziejami ziemi i fajny hologram 3D, ale gwoździe programu zostawiono na koniec.  
Głównym jest Kapsuła Czasu - to maszyna przypominająca mi trochę Wkrętacza z Tytusa Romka i Atomka - rewelacyjna oprawa dla małej salki kinowej 5D. Obawiałem się, że po raz enty oglądniemy filmik z wagonika podziemnej kolejki  kopalnianej, ale nie,  w Kielcach nie idą na łatwiznę i jest puszczany specjalnie przygotowany film o tematyce geologicznej o wnętrzu Ziemi. 
Kolejna  bardzo oryginalna  atrakcja to  wirtualna jaskinia. Stoimy w sztucznej wodzie, słyszymy odgłosy kapania, na ścianie wyświetlane są obrazy - robi to wrażenie! 
Po niej to już koniec właściwego zwiedzania, ale można jeszcze wyjść  na dach budynku, aby pospacerować po rezerwacie Wietrznia, albo przynajmniej spojrzeć na niego z punktu widokowego.
Jedyne czego mi brakowało w Centrum to popularnej wśród dzieciaków  tematyki dinozaurów, skamielin itp., trochę dziwne bo region słynie z takich odkryć. Nie zmienia to jednak naszego pozytywnego zaskoczenia tą placówką i bardzo wysokiej oceny. Póki co wszystko jest za darmo, więc warto skorzystać z okazji, bo na pewno tak nie będzie na stałe.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Zdjęcie
Punkt widokowy na Wietrznię
Zdjęcie
Zdjęcie
Kapsuła Czasu
KIELCE - Geopark - Centrum Geoedukacji
Jaskinia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kielce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kielce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.