Neandertalczyk i jego dom

CHĘCINY - Pierwsze Centrum Neandertalczyka

 
4.5 (1)
  3453 1

CHĘCINY - Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pierwsze Centrum Neandertalczyka
  • Atrakcja całoroczna

Pierwsze Centrum Neandertalczyka powstało w 2013 r. przy Jaskini Raj w Chęcinach dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Placówka opierając się na najnowszych badaniach i odkryciach udostępnionym przez Instytut Maxa Plancka z Niemiec przybliża dzieje i losy człowieka neandertalskiego. Można w niej zobaczyć 4 sale tematyczne m.in. z repliką mamuta o wymiarach 6x3,5 m oraz inscenizacjami polowań i życiem codziennym ludzi pierwotnych. Zwiedzanie samodzielne z przewodnikiem audio, w osobnej wersji dla dzieci i dorosłych. Do Centrum Neandertalczyka obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, dla turystów indywidualnych z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem. Otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9:00-19:00 (V-VI), 9:00-18:00 (VII-VIII), w innych miesiącach do 17:00. Dostępne są tańsze bilety łączone z Jaskinią Raj. UWAGA! W 2023 roku placówka będzie zamknięta dla turystów!

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Trójwymiarowe czaszki
Mamut
Ekspozycja o ewolucji
Neandertalczyk i jego dom

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Pierwsze Centrum Neandertalczyka - ul. Dobrzączka, Chęciny   tel. +48 41 346 55 18 , +48 41 306 71 17 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Chęciny (woj. Świętokrzyskie) - Pierwsze Centrum Neandertalczyka

format D: N50.823088°,  E20.503015°
format DM: 50° 49.38528'N, 20° 30.1809'E 
format DMS: 50° 49' 23.12''N, 20° 30' 10.85''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Dziwnie zorganizowane muzeum pod namiotem. Zwiedzanie z audioguidem to koncepcja, która go ratuje, bo liczba eksponatów i ogólnie  wyposażenie jest dość skromne. Dzięki temu zamiast kilkunastu minut możemy tu spędzić  pół godziny słuchając informacji na słuchawkach. Zdecydowanie najciekawsza jest naturalnych rozmiarów makieta mamuta. Z innych fajnych rzeczy wirtualna czaszka neandertalczyka w 3D. Natomiast  najbardziej zdenerwowało nas ciekawie zapowiadające się stanowisko multimedialne, o którym opowiadał lektor, a którego w ogóle nie było!  Krążyliśmy, szukaliśmy i nic. Szkoda, że pracownicy centrum nie są na tyle rozgarnięci, aby pomyśleć o postawieniu jakiejś  informacji, że w tym miejscu tymczasowo czegoś brakuje! 
Poza tym, muzeum zajmują rekonstrukcje scen z życia neandertalczyka, tablice informacyjne z najnowszą wiedzą i odkryciami, gabloty z czaszkami i narzędziami.  Jest kilka ekranów TV, ale niezbyt się postarano, bo nie dość lecą na nich zwykłe filmy z Discovery, to są one marnej jakości. Tematycznie jednak dobrane idealnie. 
Ogólnie prezentuje się to nawet nieźle, placówka  posiada  wartość edukacyjną (można się dużo dowiedzieć) i potrafi zaciekawić dziecko. Naszemu synowi się podobało, więc ocena 4+ na zachętę. Do profesjonalnej ekspozycji archeologicznej sporo jej jednak brakuje. Może więc dziwić obowiązek  rezerwacji biletu z kilkudniowym wyprzedzeniem - to zapewne skutek połączenia atrakcji z Jaskinią Raj dla wielu wycieczek.  My w czerwcowy weekend nic nie rezerwowaliśmy, a i tak weszliśmy z marszu, bez żadnego oczekiwania.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
czerwiec 2016
Zdjęcie
Trójwymiarowe czaszki
Mamut
Ekspozycja o ewolucji
Neandertalczyk i jego dom

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chęciny wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.