Sala główna

PACANÓW - Centrum Bajki

 
4.5 (1)
  10109 1

PACANÓW - Centrum Bajki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum Bajki
  • Atrakcja całoroczna

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie w obecnej siedzibie otwarto w 2010 r. Część budynku nawiązuje do pierwszych budowli dziecięcych - babek z piasku. Reszta to nowoczesna przeszklona bryła, w sumie o pow. 1750 m2. Mieści ekspozycję Bajkowy Świat (800 m2), bibliotekę, księgarnię, salę kinową i teatralną, dwie sale warsztatowe oraz część administracyjną. Budynek otacza park tematyczny z altanami i stawem. W 2021 otwarto nowy Park Edukacyjny "Akademia Bajki" podzielony na 2 strefy: ogólnodostępną ze skateparkiem, fontanną i  skwerem z siedziskami oraz  biletowaną, podzieloną na 4 ogrody edukacyjne: Ogród Komiksu, Ogród Legend, Ogród Bajek i Baśni oraz Ogród Powieści.   Na jego terenie znajduje się m.in. park linowy, grota solna, mini zoo, stanowiska multimedialne.
Oferta dla turystów indywidualnych w Pacanowie to: ekspozycja Bajkowy Świat łącząca nowoczesną technikę multimedialną z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi w zamierzeniach mająca przenieść dzieci w świat bajek, teatrzyk lalkowy - spektakl dla osób w każdym wieku, do wyboru jest jedna z trzech baśni, każda zrealizowana w innym typie teatru lalkowego oraz Kraina Soria Moria - udostępniona od 2017 r. nordycka gra zespołowa, oparta na fińskim systemie edukacji przybliżająca kulturę nordycką. Centrum Bajki prowadzi też warsztaty z podstaw przyrody, fizyki, chemii, umiejętności językowych dla przedszkoli i szkół oraz organizuje uroczystości urodzinowe. Placówka jest otwarta codziennie w godz. 9:00-17:00. Obowiązuje rejestracja internetowa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Korytarz Centrum
Ogród
Bajkowy Świat
Sala główna
Czarodziejski ogród

Filmy

Zwiedzacz - [4K] Z wizytą w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie - Polska/Poland - European Tale Center

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka - ul. Makuszyńskiego 1, Pacanów   tel. +48 41 376 50 79 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pacanów (woj. Świętokrzyskie) - Centrum Bajki

format D: N50.398887°,  E21.043133°
format DM: 50° 23.93322'N, 21° 2.58798'E 
format DMS: 50° 23' 55.99''N, 21° 02' 35.28''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Przyjeżdżając do Pacanowa byliśmy pełni entuzjazmu, bo miejsce słynie z ciekawych atrakcji dla dzieci. Zarezerwowaliśmy wszystko co było wtedy dostępne czyli zwiedzanie ekspozycji i  spektakl lalkowy. Obowiązek rezerwacji biletów jest mocno denerwujący, szczególnie, że potrzebne było  założenie konta w serwisie z hasłem  mocniejszym niż wymagania banków online! Na szczęście, jak widzę to  już uległo zmianie .
Godzinę zapasu chcieliśmy przeznaczyć  na nowo zaaranżowane  ogrody tematyczne, ale nie miało to sensu, bo w  maju wygląda one zupełnie nie ciekawie. Jest to niewielki obszar ze stawem, kanałem wodnym i krzaczkami, znajdują się tu jakieś duże szałasy oraz archaiczny plac zabaw. Być może ogród zyskuje na atrakcyjności latem.  
Sam budynek Centrum z zewnątrz i wewnątrz prezentuje się bardzo fajnie, szczególnie wieże - babki i  gigantyczna komoda  w środku. Jest tu jeszcze  wielka szachownica i kilka stanowisk do zabawy dla dzieci. Maja więc co robić podczas oczekiwania na wejście. Jest też księgarnia i to bardzo  dobrze zaopatrzona w różnorodną literaturę dziecięcą.
A dorośli mogą zapoznać się z  interesująca wystawą ścienną o polskich mistrzach animacji, typach i technikach produkcji takich filmów. Sporo  bajek sobie przypomniałem, ale też o wielu w ogóle nie słyszałem, choć zyskały popularność za granicą.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od teatrzyku. Nie jest to zwykła sala lecz takie "swojskie"  pomieszczenie, w którym siedzi się na podłodze z pufami i poduchami, a będąca  w pobliżu obsługa  odgrywa ok. 30-minutowe  przedstawienie na ścianach, wyjaśniając wcześniej technikę i kulisy pracy lalkarzy. Konwencja fajna,  ale ogólnie samo przedstawienie słabe. Był to "Dziadek do orzechów" i zanudził nam dzieciaka - można było wybrać  coś ciekawszego.
Ekspozycja "Bajkowy Świat" to zwiedzanie z przewodnikiem bajkowej krainy. Nie podobało mi się, że nie ma tu miejsca na samodzielność (o wszystkim decyduje przewodnik), ale trzeba przyznać że  starał się angażować każde dziecko do zabawy, która polega np. na odgadywaniu zagadek przy poszczególnych stanowiskach. Kraina pogrążona jest w mroku, ale ogólna aranżacja jest ciekawa, posiada efektowne podświetlenia i kilka niespodzianek. Super wrażenie robi wirtualny pociąg, choć nie dano możliwości  w pełni go podziwiać, bo jest za ciemno. 
Zaczarowany ogród  to z kolei jedyne miejsce, gdzie maluchy mają chwilę dla siebie. Mogą tam pobiegać, przeczołgać się w pustym konarze drzewa i bardzo chętnie z tego korzystają, świetnie się bawiąc. Szkoda, że  zarządzające  Centrum osoby nie wyciągają wniosków z reakcji dzieci, bo takich miejsc powinno być tu więcej.
Jeden z etapów trasy to bajka  oglądana z poziomu podłogi. Można ją wybrać, ale zazwyczaj leci chyba Koziołek Matołek. 
Po drodze jest kilkanaście  przystanków, mniej lub bardziej udanych.  Przy każdym uzupełnia się naklejkę na planszy z planem trasy otrzymanym na starcie i to jest dobry pomysł na zaangażowanie dzieci. Mnie osobiście trasa trochę zmęczyła i znudziła, a już na sam koniec jest mocne przegięcie - sala poświęconą baśniom z różnych krajów europy, które się losuje i odsłuchuje.  Są to mało znanych opowieści i przewodnik zmusił nas do wysłuchiwania na stojąco 5 czy 6 z nich, gdy ewidentnie każdy miał już dość. 
Podsumowując, widać że  chciano stworzyć coś oryginalnego dla dzieci i włożono w to  wiele wysiłku, ale  nie całkiem się to udało. Synowi jednak się podobało, więc raczej warto tu przyjechać, tylko w sezonie, bo w maju na zewnątrz budynku  nic się nie dzieje, a na zdjęciach letnich widzieliśmy  karuzele, dmuchańce i postacie z bajek chodzące po ogrodzie itp. Szkoda, że cena wstępu dla małej rodziny jest tak wygórowana, prawie 70 zł  to stanowczo zbyt dużo (+ 25 zł teatr!). Opłaca się wziąć jak najwięcej dzieci, bo nie ma znaczenia czy wchodzimy z 1 czy 6. 
Nasz czas spędzony w Centrum Bajki to  3 godziny, ale sama ekspozycja to ok.  1,15 godz. Placówka nie posiada własnej gastronomii, ale tuż obok widzieliśmy pizzerię. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
maj 2015
Zdjęcie
Korytarz Centrum
Ogród
Bajkowy Świat
Sala główna
Czarodziejski ogród

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pacanów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pacanów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.