Dom Długosza

WIŚLICA - Muzeum Regionalne

 
6.0 (1)
  3899 1

Romańskie ruiny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Archeologiczne
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Regionalne w Wiślicy na Ponidziu powstało w 1966 r. Składa się z: Domu Długosza, Pawilonu Archeologicznego, Podziemi pod bazyliką. Dom Długosza to XV-wieczny budynek ufundowany przez słynnego kronikarza dla kanoników położonej tuż obok kolegiaty. Do dziś pełni on tę samą funkcję (jako plebania), choć część została przejęta przez muzeum. Zachowały się w nim gotyckie polichromie, m.in. z wizerunkiem klęczącego mężczyzny, którym może być sam Długosz. Pawilon Archeologiczny to relikty kościoła św. Mikołaja, odkrytego po II wojnie św. wraz z okrągłą konstrukcją, którą uznano za misę chrzcielną z ok. 880 r. Dało to asumpt do tworzenia kontrowersyjnych hipotez o stołecznym statusie Wiślicy w państwie Wiślan, przyjęciu przez to plemię chrześcijaństwa ze wschodu znacznie wcześniej niż zrobił to Mieszko I z Rzymu itp. Wszystko to podważono po kilkudziesięciu latach, gdy odkryto podobne misy, ale służyły one do rozdrabniania wapiennej zaprawy, a datowanie kościoła zostało skorygowane na przełom XI i XII w. Niektórzy twierdzili wręcz, że misa została uformowana przez studentów archeologii podczas wykopalisk. Do dziś jednak części badaczy nie przekonują nowe odkrycia i podtrzymują oni tezy o wyjątkowej roli Wiślicy w dziejach Polski. Podziemia pod bazyliką to pozostałości 2 kolegiat stojących w tym miejscu w XII i XIII w. Pierwsza z nich posiadała posadzkę z wyrytymi przedstawieniami figuralnymi, zwaną płyta wiślicką lub orantów. Jest to unikalny w skali światowej zabytek sztuki romańskiej. W 2017 roku Muzeum stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. W latach 2018–2022 przeprowadzono modernizację, dzięki której powstała nowa trasa podziemna i wystawa, na którą składają się do tej pory nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy. Muzeum jest czynne codziennie w sezonie (1.04-31.10) w godz. 10-18, w weekendy do 19, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Figura w piwnicach Domu Długosza
Posadzka - płyta orantów
Dom Długosza
Podziemia kolegiaty
Hipotetyczna misa chrzcielna

Filmy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Archeologiczne - ul. Plac Solny 35, Wiślica   tel. +48 730 729 200 , +48 413 002 069 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wiślica (woj. Świętokrzyskie) - Muzeum Archeologiczne

format D: N50.3486244°,  E20.6746082°
format DM: 50° 20.917464'N, 20° 40.476492'E 
format DMS: 50° 20' 55.05''N, 20° 40' 28.59''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zadziwiające, że wioska, w której  nie ma nawet gdzie zjeść  posiada tak fascynującą historię i unikatowe, prawie 1000-letnie zabytki. Są one przy tym całkiem nieźle wyeksponowane. Najpierw podeszliśmy  do biura Informacji Turystycznej, gdzie umówiliśmy się na zwiedzanie za 15-20 minut, bo właśnie była oprowadzana inna grupa. 
Z przewodniczką weszliśmy do pobliskiego  pawilonu, który kryje relikty kościoła św. Mikołaja. Są to niskie mury fundamentowe malutkiej romańskiej świątyni, jedna kolumna oraz szczątki jakiegoś lekko zaokrąglonego tworu, który wywołał sensację pośród polskich archeologów i historyków. Uznane to została za relikty chrzcielnicy starszej od Mieszka I. Potem obalono tę i pokrewne teorie np. o chrzczącym tu św. Metodym, jednakże nadal żyją one w Wiślicy i tablice informacyjne wcale tego nie prostują.  
Fajnie, że  można na własne oczy zobaczyć na jakiej podstawie naukowcy wysnuwają  wnioski przeczące oficjalnej historii Polski. Wg mnie podstawy te były dość wątłe, ale każdy może sobie wyrobić własną opinię.
Następnie  weszliśmy do podziemi bazyliki, aby zobaczyć  co zostało z 2 stojących w tym miejscu romańskich kolegiat. Na początku widzimy je zrekonstruowane na 2  makietach. Zwiedza się chodząc w półmroku po pomostach pośród starych kamiennych murów. Przewodniczka omawia najciekawsze odkrycia,  jak np. słynne posadzki z rysunkami z XII wieku. Ogólnie podziemia są bardzo klimatyczne, a oglądanie elementów tak starych budowli to duża gratka dla miłośników historii. 
Już wcześniej przewodniczka obiecała, że  dla dzieci też coś będzie - i faktycznie było, choć dość makabryczne -  czaszki i wystające  z ziemi kości, ale zainteresowanie syna i innych dzieci z grupy było ogromne.
Ostatni etap to przejście do Domu Długosza sąsiadującego z bazyliką. Do zwiedzania jest  podłużna sala ze  średniowiecznymi malowidłami ściennymi i dekorowanym drewnianym stropem. W gablotkach prezentowane są znaleziska archeologiczne. Poza tym są kolejne piwnice, gdzie utworzono składowisko różnych detali architektonicznych, fragmenty rzeźb, figur.  Jest też kawiarnia i salka gdzie puszczany jest 35-minutowy film poświęcony historii Wiślicy. Bez względu na to czy chrzcielnica jest prawdziwa czy nie, dzieje tej miejscowości  są i tak bardzo bogate, więc warto obejrzeć. Z filmu można się sporo  dowiedzieć nie tylko o kolegiacie, Janie Długoszu, legendzie o św. Metodym, ale również o 2 funkcjonujących jednocześnie grodach i rezydencjach książęcych, po których nie ma dziś śladu.
Tak więc Wiślica to interesujące miejsce, ale trzeba tu przyjechać z własnym prowiantem. My nie daliśmy już rady przyjrzeć się bazylice czy grodzisku z bardzo prozaicznego powodu -  byliśmy głodni, a czynną restaurację znaleźliśmy dopiero w Busku!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
maj 2015
Romańskie ruiny
Figura w piwnicach Domu Długosza
Posadzka - płyta orantów
Dom Długosza
Podziemia kolegiaty
Hipotetyczna misa chrzcielna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wiślica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wiślica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.