Sala balowa

UJAZD - Zamek Krzyżtopór

 
6.0 (3)
  6151 1

Zamek od frontu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Krzyżtopór
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2016

Zamek w Ujeździe powstał w 1. poł. XVII w. jako siedziba Krzysztofa Ossolińskiego, wojewody sandomierskiego. Nazwa warowni "Krzyżtopór" nawiązuje do herbu rpdowego (Topór) oraz gorliwej wiary fundatora (Krzyż). Oba elementy widnieją na bramie budowli, którą określa się jako "palazzo in fortezza" czyli pałac otoczony nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi. Była to ówcześnie jedna z największych rezydencji w Europie (całość zajmuje 1,3 ha + 1.6 ha ogrodów), wzorowana na włoskim zamku Caprarola. Charakterystyczną cechą jest ścisłe nawiązanie do kalendarza: 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 wielkich sal - 12 miesięcy, 52 komnaty - 52 tygodnie, a 365 okien - 365 dni w roku. Wnętrza pełne były przepychu, przekazy (nie potwierdzone) mówią m.in. o wielkim akwarium w stropie jadalni, marmurowych żłobach w stajni, nad którymi wisiały kryształowe lustra. Ossolińscy nie nacieszyli się swą siedzibą. Krzysztof zmarł na febrę w 1645 r. (rok po zakończeniu budowy), jego jedyny syn Krzysztof Baldwin 4 lata później w bitwie pod Zborowem. Krzyżtopór przeszedł w ręce innych rodów jak Kalinowscy, Denhoffowie, Pacowie. W 1655 r. całe wyposażanie zostało rozkradzione przez Szwedów podczas "potopu". Potem warowne mury wykorzystali konfederaci barscy i po ich potyczkach w 2. poł. XVIII w. zamek był już tylko ruiną. Obiekt jest zarządzany przez gminę Iwaniska, otwarty przez cały rok, w sezonie (IV-VIII) w godz. 8-20, po sezonie (IX-X) 8-18, (XI-III) 8-16. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca (w sezonie) w godz. 13-15 usługa przewodnika oprowadzającego turystów - gratis. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok wzdłuż murow  obwodowych
Zamek Krzyżtopór
Piwnice
Pośród wysokich murów
Sala balowa

Filmy

Jan Jeliński - Zamek Krzyżtopór w Ujeździe | POLSKA Z GÓRY | 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek KRZYŻTOPÓR - Ujazd 73   tel. +48 15 860 11 33 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ujazd (woj. Świętokrzyskie) - Zamek Krzyżtopór

format D: N50.7141935°,  E21.3113891°
format DM: 50° 42.85161'N, 21° 18.683346'E 
format DMS: 50° 42' 51.10''N, 21° 18' 41.00''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
6.0(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zwiedziłam Krzyżtopòr pare lat temu i polecam!! Mogliby się pokusic o aranżację choćby jednego salonu. Czasem się wydawało że się słyszy oddechy i szepty, bo to naprawdę kosmiczna budowla i architektonicznie ciekawa. Przydała by się podróż w czasie???? 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2014
B
Ocena atrakcji
 
6.0
niesamowite ruiny o wielu kondygnacjach i wszędzie można wejść. budowla wprost  przytłacza swoim ogromem.  na parterze i w piwnicach mnóstwo fajnych zakamarków. to po prostu trzeba zobaczyć!!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7,12 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
6.0
Wg mnie Krzyżtopór to drugie (po Ogrodzieńcu) najpiękniejsze ruiny w Polsce.  Nie są one położone w tak malowniczej okolicy jak słynne jurajskie "orle gniazdo", ale skala i rozmach budowli robią niesamowite wrażenie. Bardzo podobają  mi się też efekty prac wykonanych podczas ostatniego remontu. Zadbano, aby turyści mogli dostać się do miejsc  wcześniej niedostępnych, a wytyczenie kilku różnorodnych tras zwiedzania zabytku to fantastyczny pomysł, który powinien wciągnąć  nawet najbardziej  negatywnie nastawione do zwiedzania  dziecko (sprawdzone na naszym skwaszonym tego dnia synu). Choć na murach zainstalowano  oświetlenie to jednak są miejsca pogrążone w ciemności,  więc warto  mieć ze sobą  latarkę.  Dzięki niej maluchy na pewno będą chętniej eksplorowały ruiny. 
Trasy oznaczone są numerowanymi tabliczkami. Nie prowadzą one turystów za rączkę i czasem trudno je znaleźć, szczególnie w piwnicach, w których panuje półmrok, albo w miejscach gdzie  przecina się kilka szlaków. Jeden fragment piwnic ma oznaczenie "dla odważnych". Jest to niskie, ciemne przejście między korytarzami i w nim małe dzieci mogą mieć radochę, bo mają przewagę nad dorosłymi  -  ci muszą iść na kolanach. Inne trasy prowadzą dookoła ruin, po komnatach parteru, piętra oraz do źródełka bijącego w zamku i na punkt widokowy na ogrody (które dopiero czekają na odtworzenie).  Jedynym mankamentem jaki zauważyłem jest to, że rozrysowane mapki szlaków znajdują się tylko w jednym miejscu (w bramie), a chciałoby się zerknąć na nie podczas zwiedzania.
W zamku nie była prezentowana  żadna wystawa, ale sam spacer  pośród murów tak wyjątkowej budowli   jest wystarczająco emocjonujący. Ciekawym kontrastem dla zrujnowanych wnętrz warowni jest nowoczesna i lśniąca czystością toaleta, w której także wyeksponowano kamienne mury.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Zamek od frontu
Widok wzdłuż murow  obwodowych
Zamek Krzyżtopór
Piwnice
Pośród wysokich murów
Sala balowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ujazd w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ujazd wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.