Neolityczna kopalnia

KRZEMIONKI - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia

 
5.3 (2)
  5575 1

KRZEMIONKI - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Krzemionki to unikatowy rezerwat archeologiczny, uznany za pomnik historii, ukazujący neolityczne (sprzed 5000 lat) górnictwo krzemienia pasiastego. Miejsce to odkryto dopiero w 1922 r., po wyrębie lasu, który skrywał dobrze zachowane pradawne kopalnie przez kilkadziesiąt wieków. Cały ich kompleks rozmieszczony był na obszarze ok. 79 m2, a ilość szacuje się na ponad 4000. Miejscowe krzemienie były cennym towarem handlowym - narzędzia z nich wykonane sprzedawano nawet na Bałkanach i w Azji Mniejszej. Pierwszą, małą ekspozycję otwarto tu w latach 50-tych, a podziemną trasę, łączącą oryginalne szyby i korytarze kopalniane, zaczęto tworzyć 3 dekady później. W latach 90-tych powstała rekonstrukcja wioski neolitycznej, a w 2012 r. ukończono rozbudowę placówki o nowoczesne pawilony wystawiennicze z centrum konferencyjnym. Sposób w jaki powstawały krzemienie nie został jeszcze w pełni udowodniony, prawdopodobnie przyczyniły się do tego morskie skorupiaki, drążące w wapiennym mule nory i tunele, a przy okazji nanoszące szczątki roślin, które gniły i powodowały zmianę pH wody morskiej nasyconej krzemionką (SiO2). Prowadziło to w końcu do wytrącenia się krzemionki w formie żelu, który wypełniał nory skorupiaków. Żel tracąc z czasem wodę stawał się coraz twardszy. I w tej właśnie postaci - ciemnych brył w wapiennych ścianach - można dziś oglądać krzemienie w podziemnej trasie o długości 0,5 km (temp. 9st C).
W 2019 r. rezerwat  został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obiekt jest dostępny przez cały rok w zmiennych godzinach, w sezonie (V - IX) 9:00 - 19:00 (w weekendy od 11:00).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Grobowiec w wiosce neolitycznej
Pomost przez tereny kopalniane
Rekonstrukcja obozowiska
Trasa podziemna
Podziemny korytarz z krzemieniami w ścianach
Neolityczna kopalnia

Filmy

Pomniki Historii - Krzemionki

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski   tel. +48 41 260 55 51 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Krzemionki (woj. Świętokrzyskie) - Rezerwat archeologiczny z kopalnią krzemienia

format D: N50.9721046°,  E21.49037°
format DM: 50° 58.326276'N, 21° 29.4222'E 
format DMS: 50° 58' 19.58''N, 21° 29' 25.33''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
polecam. przejście podziemnymi tunelami sprzed 5 tys lat to nie lada gratka. 
za to osada neolityczna to jakieś nieporozumienie
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7, 12 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
5.0
Do Krzemionek wróciliśmy po paru latach. Zmieniło się przede wszystkim otoczenie - powstało nowoczesny kompleks budynków z parkingiem. W jego części mieszczą się wystawy. Jedna z nich poświęcona była polskim obiektom wpisanym na listę Unesco. Prosta ekspozycja złożona z tablic z fotkami i opisami - nic spektakularnego, ale temat ciekawy, bo niektóre miejsca są mało znane.  Druga to wystawa archeologiczna, głównie  z tradycyjnymi gablotami i tablicami. Dzieciaka zainteresował najbardziej terminal komputerowym, a nastrój buduje tu zaciemnienie z   podświetlonym krajobrazem na ścianie. Trzecia: "Krzemionki dawniej i dziś", jest  zrobiona  bardziej nowocześnie z ekranami dotykowych, omawia m.in. okoliczną faunę i florę. Jak na nowo powstała placówkę poziom całości nie zachwycał, wykorzystanie technik multimedialnych mogłoby być  większe, a już  brak porządnej kolekcji krzemienia pasiastego jest niezrozumiały. Niemniej jednak dorośli znajdą tu ciekawe informacje, ale dla naszego syna nie było  praktycznie nic  interesującego -  ekrany i 
ślimaki zajęły go tylko na chwilę i mieliśmy problem, aby zapoznać się dokładnie z opisami. Cała ekspozycja jest jednak  darmowa, więc nie ma co narzekać. 
Następnie poszliśmy do kasy po bilety na trasę turystyczną  i okazało się, że zaraz wyrusza grupa z przewodnikiem. Kasy od kopalni dzieli kilkaset metrów, musieliśmy je wiec przebiec, żeby nie czekać godzinę na następna grupę. 
Trasa biegnie po drewnianym pomoście przez leśny teren  kryjący pozostałości licznych szybów, ale z zewnątrz są one rozpoznawalne jedynie po lekkim wgłębieniu terenu.  W drewnianych domkach jest pokazany przykładowy szyb górniczy, obozowisko i  pracownia  z figurami  prehistorycznych ludzi. Warto słuchać dokładnie słów przewodnika, bo przy pierwszych odwiedzinach chyba coś mi  umknęło i nie zdawałem sobie sprawy z wyjątkowości tutejszych odkryć i ekspozycji. Podobno nie ma na świecie prehistorycznych kopalni udostępnionych turystom  w podobny sposób. Idąc podziemną trasa (ok. 30 min) widzimy miejsca, gdzie wydobywano krzemienie - są one oświetlone a czasem osłonięte siatką. Kiedyś wejście do nich prowadziło tylko z góry, teraz połączono je poziomym korytarzem. Poruszanie się nie było tak łatwe jak teraz -  korytarzy zostały pogłębione aby ułatwić zwiedzanie  - oryginalne komory mamy mnie więcej od pasa w górę.  To wszystko jest bardzo interesujące i robi wrażenie nawet na przedszkolaku.  Fajnie, że gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć krzemienie w postaci małych lub większych skupisk tzw. buł. Widać dawnym górnikom nie udało się całkowicie wyeksploatować złóż.
Po wyjściu na górę została nam do zwiedzania wioska neolityczna. Pamiętam, że kiedyś była to marna atrakcja i nic się tu  nie działo i dokładnie tak samo jest obecnie  (chyba tylko grupy zorganizowane mają tu jakieś zajęcia). Kilka chat, wieża i nowość - grobowiec megalityczny (jedyne co może zaciekawić). Wszystko puste i praktycznie nieopisane.   Dzieciak chwilę pobiegał i wróciliśmy do auta. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
kwiecień 2013
Zdjęcie
Grobowiec w wiosce neolitycznej
Pomost przez tereny kopalniane
Rekonstrukcja obozowiska
Trasa podziemna
Neolityczna kopalnia
Podziemny korytarz z krzemieniami w ścianach

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzemionki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzemionki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.