Widok na staw i wyspę z ruinami

ĆMIELÓW - Ruiny zamku

 
3.0 (1)
  5988 1

ĆMIELÓW - Ruiny zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Obecne ruiny zamku pochodzą z XVI wieku, ale wcześniej stała tu bliżej nieznana warownia rycerska. Zamek zbudował kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki. Była to bogata rezydencja magnacka, zamieszkiwana później przez tak możne rody jak Tarnowscy, Radziwiłłowie, Zborowscy, Ostrogscy, Zasławscy, Wiśniowieccy, Lubomirscy. Tutaj urodził się m.in. Mikołaj Radziwiłł zwany Sierotką, marszałek wielki litewski, wojewoda trockim i wileński. Budowla podupadła z powodu zniszczeń szwedzkich podczas dwóch wojen północnych. Od początku składała się z zamku głównego na wyspie otoczonej niezachowanym murem obwodowym oraz fosą wciąż nawodnioną (dlatego ta część jest niedostępna) oraz przedzamcza. Całe założenie posiadało fortyfikacje bastionowe. Od XIX wieku zrujnowane budynki przedzamcza zostały zaadoptowane na browar, potem działała tu łaźnia, a w czasie wojny naziści niemieccy prowadzili szpital. Wszystko to sprawiło, że budynki zostały całkowicie przekształcone, a na wyspie przetrwały tylko szczątki wieży mieszczącej niegdyś kaplicę. Podjęte w 2010 roku przez prywatną osobę prace restauracyjne i archeologiczne rozpoczęły się obiecująco, ale zakończyły kompletnym fiaskiem w 2012 r. roku. Po 10 latach niszczenia, zabytek kupiło małżeństwo z Gdańska i przystąpiło do rewitalizacji zabytku aby w nim zamieszkać. Trwają  prace archeologiczne i remontowe.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zalane skrzydło zamku
Wyspa zamkowa
Wnętrze wysokiego budynku z grubymi murami
Widok na staw i wyspę z ruinami

Filmy

Bols Air Shoot - Ruiny zamku w Ćmielowie z drona - Ruiny zamku w Ćmielowie z lotu ptaka DJI [4k]

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Ćmielów (woj. Świętokrzyskie) - Ruiny zamku

format D: N50.8916667°,  E21.5191089°
format DM: 50° 53.500002'N, 21° 31.146534'E 
format DMS: 50° 53' 30.00''N, 21° 31' 08.79''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Przykro patrzeć na to co zostało z siedziby najznamienitszych rodów I Rzeczypospolitej. Dziś  teren magnackiego zamku jest zamieszkiwany przez żaby i łabędzie.  Zniszczone albo zupełnie przekształcone budynki są dosyć mizerną atrakcją i zabytek nie jest nawet oznakowany przy drodze. Jadąc od strony Ostrowca trzeba minąć rynek Ćmielowa i skręcić w lewo w ul. Zamkową, a zaraz potem w prawo. 
Budowla stoi nad stawem, na którym znajduje się wyspa z najstarszą i najciekawszą częścią zamku. Niestety nie ma do niej dostępu, chyba że ktoś przywiezie ze sobą ponton. Z brzegu widać tylko resztki murów z wieżą i piwnicą. Budynki nad stawem to zrujnowane skrzydło bez stropu oraz wysoki dom ze schodami, na który warto wejść aby oglądnąć całość z góry. Nie zauważyłem żadnych starych detali czy elementów, wciąż widać jednak, że to coś więcej niż zwykły browar. O zabytkowym charakterze świadczą przede wszystkim grube ceglano-kamienne mury. Na wiosnę całe boczne skrzydło było zalane i stało w  wodzie, więc można je było oglądać tylko z zewnątrz. 
Po zejściu z wysokiego budynku, pokarmiliśmy łabędzie, które na tle wyspy z ruinami nadają temu miejscu pewnego romantyzmu. Syn pobawił się patykami w wodzie i to tyle zwiedzania zamku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
kwiecień 2013
Zdjęcie
Zalane skrzydło zamku
Wyspa zamkowa
Wnętrze wysokiego budynku z grubymi murami
Widok na staw i wyspę z ruinami

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.