Ślady dinozaurów

BAŁTÓW - Żydowski Jar

 
4.0 (1)
  10578 1

BAŁTÓW - Żydowski Jar

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żydowski Jar

Żydowski Jar to wąwóz lessowy położony przy kompleksie rozrywkowym w Bałtowie. Jako zagospodarowany szlak z płatnym wejściem został otwarty w 2008 roku. Długość trasy to ok. 1,5 km. Osobliwością wąwozu są ślady dinozaurów oraz questing czyli specjalna forma zwiedzania polegająca na rozwiązywaniu określonej w scenariuszu questingu zagadki, za pomocą odkryć dokonywanych na trasie. Dinozaury, których tropy odnaleziono i wyeksponowano to roślinożerne dryomorfy, jeden ślad po drapieżniku, który prawdopodobnie na nie polował oraz ślad przedstawiciela celurozaurów, bezpośrednich przodków ptaków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pynkt widokowy na Bałtów
Początek szlaku
Wąwóz
Ślady dinozaurów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Bałtowski Kompleks Turystyczny - Bałtów 8a   tel. +48 41 310 10 13 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bałtów (woj. Świętokrzyskie) - Żydowski Jar

format D: N51.0186269°,  E21.5477833°
format DM: 51° 1.117614'N, 21° 32.866998'E 
format DMS: 51° 01' 07.06''N, 21° 32' 52.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Bałtowski Jurapark zapewnia  taką ilość atrakcji, że ledwo  udało nam się zaciągnąć syna do Żydowskiego  Jaru. Oprócz śladów dinozaurów w naturalnym środowisku, ciekawi  byliśmy nowej dla nas zabawy czyli questingu. 
Atrakcja najlepiej wygląda na starcie: przed bramą dinozaur nad wodospadem i skalisty początek leśnego wąwozu z kolejnymi dinozaurami zachęcają do wejścia. Dalej okazuje się, że  zagospodarowanie trasy ogranicza się praktycznie tylko do kilkunastu metrów od bramy. Tu mamy ślady prehistorycznych gadów (wraz z tablicami opisowymi), a także kilka ich figur w otoczeniu skałek i strumyka, który okazuje się być sztuczny i szybko się kończy. Trochę nas to rozczarowało, ale wędrówka  malowniczym wąwozem też była ciekawa.
Po wyjściu z niego szlak prowadzi górą do dwóch punktów widokowych. Najpierw jest widok na  Żydowski  Jar,  a następnie panorama Bałtowa,  głównie kompleksu JuraParku. W dół idzie się kolejnym wąwozem, ale już znacznie skromniejszym. Wyjście położone jest niedaleko wejścia.  Przejście szlaku uatrakcyjnia wspomniany questing. Polega on na uzupełnianiu wierszowanej historyjki, którą otrzymujemy w kasie, brakującymi słowami  nawiązującymi do konkretnych miejsc na trasie i ułożeniu hasła głównego. Na koniec czeka nas mała nagroda. Pomysł fajny, poziom trudności niski, choć dla trochę starszych dzieci niż 4-latek.
Ogólnie naszemu synowi podobało się w Żydowskim  Jarze tylko przy śladach dinozaurów, potem trochę marudził. Dla dorosłych to zwykły szlak turystyczny na jakieś 30 minut, całkiem przyjemny, choć z dość wysoką opłatą. My przeszliśmy go w niecałą godzinę. Z wózkiem nie da rady przejechać.
Wejście znajduje się po przeciwnej stronie ulicy niż główna brama JuraParku, przy restauracji "Czarcia Stopka".
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
maj 2012
Zdjęcie
Pynkt widokowy na Bałtów
Początek szlaku
Wąwóz
Ślady dinozaurów

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bałtów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bałtów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.