Staw powstały z fosy zamkowej

RYTWIANY - Ruiny zamku średniowiecznego

 
4.0 (1)
  193 0

RYTWIANY - Ruiny zamku średniowiecznego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Siedzibę rycerską w Rytwianach wzniesiono ok. połowy XIV wieku. Jest przykładem zamku nizinnego, chronionego przez mokradła. Fundację przypisuje się rodowi Bogoriów Skotnikich. Kolejnym ważnym dla zamku rodem byli Jastrzębcowie z biskupem krakowskim Wojciechem na czele. Po powiększeniu budowli, Jastrzębcowie uczynili z niego siedzibę rodową i przybrali nazwisko Rytwiańscy. Jednym z nich był Dziersław, wojewoda krakowski, znany dyplomata i zaufany króla Kazimierza Jagiellończyka. Zamek przechodził w ręce możnych rodów jak Kurowzwęccy, Tęczyńscy, Opalińscy, Sieniawscy. Budowla musiała być dobrze ufortyfikowana, ponieważ w okresie "potopu" obronioną ją przed sprzymierzonymi ze Szwedami Siedmogrodzianami ks. Rakoczego. Na przełomie XVII/XVIII stulecia została opuszczona. Później częściowo odbudowano ją, tak iż w 1794 roku kwaterował tu Tadeusz Kościuszko przed starciem z wojskiem carskiego gen. Denisowa. Ostatecznie mury rozebrali Potoccy w 2. połowie XIX wieku. Zamek miał kształt czworoboku z dwoma 3-kondygnacyjnymi i podpiwniczonymi budynkami ułożonymi równolegle do siebie. Otaczał je mur obwodowy. Zachował się tylko narożny fragment z przyporą budynku południowego. W 2013 roku przeprowadzono rewitalizację parku zamkowego. Postały alejki z 12 figurami postaci związanych z historią Rytwian, tężnia solankowa, plac zabaw oraz siłownia plenerowa zaś kształt zamku został uwidoczniony kamiennym obrysem. Dekadę później rozpoczęto starania o konserwację rozpadających się ruin. Wstęp ogólnodostępny i wolny przez cały rok.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

RYTWIANY - Ruiny zamku średniowiecznego
Ruiny na tle figury biskupa Jastrzębca
Plac zabaw
Staw powstały z fosy zamkowej
Tężnia solankowa

Filmy

Rytwiany - Ruiny zamku średniowiecznego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Rytwiany (woj. Świętokrzyskie) - Ruiny zamku średniowiecznego

format D: N50.5293593°,  E21.202468°
format DM: 50° 31.761558'N, 21° 12.14808'E 
format DMS: 50° 31' 45.69''N, 21° 12' 08.88''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Rytwiany to duża wieś, a ruiny zamku znajdują się w jej środku, w okolicy sklepu i baru. W lecie nie są widoczne z drogi, choć leżą bardzo blisko.
Z zabytku przetrwał tylko jeden ceglany narożnik, choć całkiem wysoki, a przebieg pozostałych murów jest zarysowany na trawniku.
Towarzyszy im urokliwy staw (powstały z fosy zamkowej) z mini-amfiteatrem. Oprócz stawu jest strumyk z ładnymi mostkami.
Skromne pozostałości, ale miejsce zostało niedawno zrewitalizowane i wygląda znacznie ciekawiej niż przed laty, gdy była tu tylko łąka.
Jednak dobre pierwsze wrażenie okazało się być mylące, zbyt dużo rzeczy jest zrobione źle.
Teren zamku to coś w rodzaju parku - skweru rekreacyjnego. Postawiono tu figury postaci związanych z zamkiem. Mamy więc: Łukasza Opalińskiego, Zofię Sieniawską, Jana Tęczyńskiego, Tadeusza Kościuszkę i innych.
Z boku znajduje się ogrodzony plac zabaw w stylu zamkowym, który z daleka prezentuje się super. Gorzej gdy podeszliśmy i zobaczyliśmy jak jest zaśmiecony. A w środku, mimo ciekawie wyglądających urządzeń, nie ma żadnej zjeżdżalni!
Jak można wymyślić taki bubel? Może dlatego w piękny majowy weekend nikt się tu nie bawił. Był tylko gówniarz, który malował po urządzeniach flamastrem i którego przegoniliśmy.
Podobna sytuacja jest z małą tężnią solankową. Świetnie że ją postawiono, ale nie da się skorzystać, bo w słoneczną niedzielę jest wyłączona! Po co więc tu stoi?
Byle jakość rewitalizacji wychodzi również gdy popatrzymy na tablice z historię zamku i opisem postaci z figur w parku. Starano się przekazać sporo informacji, ale zrobiono to niechlujnie, co widać np. na tablicy zatytułowanej "Z dziejów zamku w Rytwianach", gdzie teksty opisujące postacie wymieszały się z dziejami zamku, bo źle odróżnione je kolorem i która ogólnie razi fatalną formą.
Podobną niedbałość widać przy posągach. O ile wykonanie postaci wydaje się bez zarzutu, to wyryte podpisy zawierają błędy, np. Florian z Morska, a powinno być "z Mokrska"! Myślę, że środki na podobne prace udaje się pozyskać takiej miejscowości jak Rytwiany raz na kilkadziesiąt lat, szkoda więc że urzędnicy nie są w stanie dopilnować, żeby były przeprowadzone prawidłowo...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
maj 2022
RYTWIANY - Ruiny zamku średniowiecznego
RYTWIANY - Ruiny zamku średniowiecznego
Ruiny na tle figury biskupa Jastrzębca
Plac zabaw
Staw powstały z fosy zamkowej
Tężnia solankowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rytwiany wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.