PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci

PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci

 
5.5 (1)
  246 0

Ogród doświadczeń przed budynkiem Centrum

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Centrum Nauki Leonardo da Vinci
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Początki Centrum Nauki Leonardo da Vinci sięgają 2014 roku. Placówka jest częścią Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego powstałego w 2009 roku na dawnym terenie dworskim siedziby starostów chęcińskich w Podzamczu. Na powierzchni 4000 m2 stanął nowoczesny budynek z dachem będącym równocześnie trawnikiem spacerowym. Jego fasada naśladuje przekroje geologiczne gór świętokrzyskich. Przed budynkiem założono czterohektarowy ogród doświadczeń z placem zabaw. Koszt inwestycji wyniósł 18 mln zł.
Placówka postawiła sobie za cel zainteresować zwiedzających wiedzą ekologiczno – przyrodniczą poprzez aktywny kontakt ze zjawiskami naukowymi, połączony z zabawą. Jako centrum naukowe skupia się więc na naukach humanistycznych i przyrodniczych, dlatego patronem został włoski człowiek renesansu - Leonardo da Vinci.
Pierwszą ekspozycją była międzynarodowa wystawa czasowa "Świat Leonarda", pokazywana w wielu krajach świata. Aktualnie prezentowane są 2 inne interaktywne wystawy stałe, ale można również zapoznać się z wynalazkami "najwszechstronniej utalentowanej osoby w historii". Tematyka ekspozycji "Człowiek – niezwykła maszyna" obraca się wokół organizmu ludzkiego i jego złożoności. Koncentruje się na funkcjach życiowych człowieka takich jak oddychanie, krwiobieg, odżywianie.
Celem drugiej ekspozycji "Człowiek – trybik w machinie przyrody” jest przybliżenie zagadnień z dziedziny ekologii i środowiska naturalnego. Kilkanaście eksponatów mechatronicznych i multimedialnych przedstawia takie zagadnienia jak: ochrona atmosfery, zasobów wodnych, prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów, racjonalne gospodarowanie odpadami. Placówka oferuje również warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży, prowadzone w laboratoriach przez wykwalifikowaną kadrę.
Centrum jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 8:00-16:00 (wtorek–piątek) i 10:00–18:00 (sobota-niedziela). Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ogród doświadczeń
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Rapido - dawne piłkarzyki
Symulator pojazdu
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Strefa relaksu
Testowanie siły umysłu
Stanowisko edukacyjne z grupami krwi

Filmy

Podzamcze -   Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Nauki Leonardo da Vinci - Podzamcze 45   tel. +48 609 290 121 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Podzamcze Chęcińskie (woj. Świętokrzyskie) - Centrum Nauki Leonardo da Vinci

format D: N50.782524°,  E20.4658663°
format DM: 50° 46.95144'N, 20° 27.951978'E 
format DMS: 50° 46' 57.09''N, 20° 27' 57.12''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Centrum nauki w małej wsi to ewenement w Polsce. Placówka nie odbiega jednak wiele od podobnych miejsc w Warszawie, Toruniu, Gdyni czy Gdańsku. Jest oczywiście skromniejsza, ale i tak zapewnia dzieciakom sporo dobrej i pożytecznej (bo edukacyjnej) zabawy.
Z parkingu od razu widać ogród z urządzeniami do eksperymentów na świeżym powietrzu oraz plac zabaw z siłownią.
Jest tu trochę stanowisk o charakterze muzycznym / dźwiękowym, ale także ze zjawiskami optycznymi i fizycznymi. Ta część Centrum jest bezpłatna. Bilety obowiązuje tylko do ekspozycji w budynku.
Jest to nowoczesny przeszklony gmach o 2 kondygnacjach. Na dole sporo miejsca poświęcono patronowi Centrum - Leonardo da Vinci, są tu jego wynalazki oraz parę gier skonstruowanych w drewnie. Przykładowo świetne Rapido, którego grywalność jest nie mniejsza niż współczesnych piłkarzyków. Z kolei Ponik to długi stół z krążkami, które trzeba suwać aby wpadły do otworu. Inne wymagają już sporo cierpliwości i są mniej wciągające.
Przejechanie się wózkiem inwalidzkim po torze z przeszkodami daje do myślenia z jakimi utrudnieniami zmagają się na co dzień niepełnosprawni, a w symulatorze jazdy autem z 3 ekranami można się przekonać jak alkohol wpływa na zdolność kierowania pojazdami.
Jest jeszcze jedno stanowisko gdzie możemy pokierować autem, ale za pomocą fal mózgowych! Niecodzienna zabawa i daje możliwość równej rywalizacji dzieci z dorosłymi.
Podobne emocje wywołuje gra w zbijak ścienny, gdzie trzeba się z kolei wykazać refleksem i zbijać na czas zaświecające się punkty. To znana z innych miejsc i lubiana przez wszystkich rozrywka.
W Centrum dużo miejsca zajmują stanowiska związane ze zdrowiem i ciałem człowieka. Dlatego wiele rzeczy maluchy nie rozumieją, ale są wykonane tak że przyciągają uwagę i zachęcają do działania, np. urządzenie do sprawdzania które grupy krwi są zgodne przy transfuzji.
Ze strefy zabawy można przejść do części relaksacyjnej z pufami i wiszącymi fotelami oraz gastronomicznej, w postaci niewielkiego baru. Było gorąco i każdy miał ochotę na lody - niestety nie było żadnych, więc nic dobrego nie mogę o nim napisać.
Na górnej kondygnacji dominują tematy ekologiczne, stanowiska przedstawiają wykorzystanie energii słonecznej, recykling, promują sortowanie śmieci. Także tutaj można po rywalizować, tym razem na bieżni - na krótkim dystansie mierzony jest czas biegu. Wszystkie wyniki są zapisywane i po każdym biegu podawane jest miejsce w klasyfikacji.
Jest również kącik zabaw dla maluchów.
Ogólnie bardzo fajne miejsce na rodzinny wypad. Podczas weekendu majowego nie było tłoku, tylko do nielicznych atrakcji trzeba było trochę poczekać w kolejce (symulator pojazdu, gra siłą umysłu) w budynku jest dużo przestrzeni, stanowiska nie są upchane jedno na drugim. Awarie są, ale w normie - w środku 3 urządzenia nie działały, na zewnątrz 2.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
maj 2022
Ogród doświadczeń przed budynkiem Centrum
Ogród doświadczeń
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Rapido - dawne piłkarzyki
Symulator pojazdu
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Strefa relaksu
Testowanie siły umysłu
Stanowisko edukacyjne z grupami krwi

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Podzamcze Chęcińskie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Podzamcze Chęcińskie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.