Komnata na piętrze

PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Dwór obronny starostów chęcińskich

 
5.0 (1)
  318 0

Widok z ogrodów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Dwór obronny starostów chęcińskich
  • Atrakcja całoroczna

Odrestaurowany dwór w miejscowości Podzamcze Chęcińskie to dawna siedziba starostów chęcińskich z początku XVII wieku. Pełniący tę funkcję Stanisław Branicki zbudował sobie wygodniejszą rezydencję niż położony nieopodal na górze zamek w Chęcinach. Jego następcy z rodów Branickich, Bidzińskich, Marchockich rozbudowali dwór oraz jego otoczenie. Schyłek świetności rezydencji nastąpił w XVIII wieku - zaczął wtedy pełnić jedynie rolę folwarku. W dwudziestoleciu międzywojennym zabytek zaadaptowano na szkołę rolniczą. Pełnił tę rolę aż do początku XXI wieku. Potem ze względu na zły stan został opuszczony. Miał on wygląd piętrowego barokowego dworu z 2 narożnymi alkierzami, czyli zredukowaną wersją narożnych wież. Prostopadle do dworu zbudowano parterową oficynę, również z 2 alkierzami. Oba budynki zostały połączone w XX stuleciu przy tworzeniu szkoły. Przed dworem urządzone były włoskie ogrody, a wjazdu chroniła barokowa brama formie łuku triumfalnego na część króla Jana III Sobieskiego wracającego spod Wiednia. Ruinę przejęło w 2010 roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Kielcach. Po 3 latach zabytek został odnowiony, wnętrza oddane na cele turystyczne, oczyszczono i wyeksponowano dawną fosę, ogrody, w dawnym spichlerzu działa hotel, a w oficynie restauracja i centrum konferencyjne. W parku postawiono urządzenia do zabaw edukacyjnych dla dzieci które wraz z z nowoczesnym budynkiem tworzą Centrum Nauki Leonardo do Vinci. Turyści mogą zwiedzać dwór tylko z przewodnikiem, najlepiej zarezerwować bilet online. Zwiedzanie co 2 godziny we wtorek - piątek: 8.00 - 16.00, w weekendy: 10.00 - 18.00. W poniedziałki nieczynne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Dwór obronny starostów chęcińskich
Widok zza fosy
Dwór obronny spod zegara słonecznego
Parter dworu
Komnata na piętrze
Brama - łuk triumfalny

Filmy

Podzamcze Chęcińskie - Dwór Obronny Starostów Chęcińskich

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Dwór Starostów Chęcińskich - Podzamcze 45   tel. +48 609 290 121 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Podzamcze Chęcińskie (woj. Świętokrzyskie) - Dwór obronny starostów chęcińskich

format D: N50.7832193°,  E20.4644957°
format DM: 50° 46.993158'N, 20° 27.869742'E 
format DMS: 50° 46' 59.59''N, 20° 27' 52.18''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Dwór stoi przy doskonałej atrakcji rozrywkowo-edukacyjnej dla dzieci typu "centrum nauki", więc kto tu przyjeżdża do tego popularnego miejsca, ma okazję zwiedzić zabytek z kilkusetletnia historią, który został pięknie odnowiony i góruje nad rozległym parkiem z ogrodami i urządzeniami do zabawy dla dzieci.
Budowlę warto zwiedzić, albo przynajmniej oglądnąć z zewnątrz, ponieważ jest to przykład typowo polskiego dworu alkierzowego z obronną fosą, których niewiele zachowało się do naszych czasów. Fosa jest nawodniona i pływają w niej wielkie ryby, można więc zabrać ze sobą jakąś bułkę aby je pokarmić.
Niestety, do dworu dołączono 2 elementy, które nieco zakłócają wygląd i estetykę zabytku: podłużną boczną dobudówkę i oficynę, która też posiada alkierze i powierzchniowo jest nawet większa od samego dworu. Nie jest to jej oryginalny wygląd, lecz efekt adaptacji całego założenia na szkołę.

Zabytek zwiedzaliśmy z przewodnikiem całkowicie za darmo (ostatnio wprowadzono już bilety) po obowiązkowym telefonicznym umówieniu się.
Do oglądnięcia jest kilka sal na dwóch kondygnacjach. Nie posiadają one dawnego wyposażenia, ale odtworzono dekoracyjne ściany, efektowne malowania, marmurową posadzkę i drewniany strop, a właściciele umiejętnie wypełniają sale reprodukcjami, aby wnętrza prezentowały dawny styl.
Przewodnik opowiada przez ok. 30 minut o dawnych obyczajach, o Sobieskich i drobiazgowo omawia każdy element obecnego wystroju, co jednak bywa trochę nużące, bo słabo wiążę się ze zwiedzanym dworem, a chciałoby się usłyszeć o nim jak najwięcej. Widać nie ma o nim za wiele informacji.
Z zabytkowego balkonu i tarasu można popatrzeć na okolicę i zrekonstruowany w połowie ogród włoski, w których znajdują się urokliwe alejki spacerowe oraz aleję lipową. Aleja ta kończy się unikatową bramą powstałą z okazji wiktorii wiedeńskiej. Barokowa budowla zachwyca dekoracjami i rosną przy niej pamiątkowe lipy nazwane na cześć małżeństwa Sobieskich Janem i Marysieńką.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
maj 2022
Widok z ogrodów
PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE - Dwór obronny starostów chęcińskich
Widok zza fosy
Dwór obronny spod zegara słonecznego
Parter dworu
Komnata na piętrze
Brama - łuk triumfalny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Podzamcze Chęcińskie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Podzamcze Chęcińskie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.