BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny

BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny

 
5.5 (1)
  1132 0

Na dziedzińcu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Odbudowany zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna
Zamek w Bobolicach jest jednym z Orlich Gniazd - systemu obronnego zachodniej granicy Polski (z czeskim wtedy Śląskiem) na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej powstałym z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Była to królewska warownia dzierżawiona m.in. przez Szafrańców, Krezów, Rzeszowskich. W 1587 r. budowla doznała pierwszych poważnych uszkodzeń podczas walk o polski tron między zwolennikami Habsburga i Wazy. Zdobyta przez wojska Austriaka została szybko odbita przez Jana Zamoyskiego. Zniszczenia szwedzkie w czasie potopu doprowadziły do popadnięcia w ruinę. Gdy Jan III Sobieski w drodze na odsiecz Wiednia postanowił zatrzymać się na noc w Bobolicach musiał spać w namiocie. Podczas parcelacji gruntów przez władze carskie teren z zamkiem przypadł przypadkowemu chłopu. Po wojnie zamek Bobolice stanowił malowniczą ruinę, bardzo popularną wśród turystów. Jednak w 1999 roku potomkowie właściciela sprzedali zamek wraz z okolicą rodzinie Laseckich z Częstochowy. W 2011 r. senator Lasecki (PO) z bratem ukończyli odbudowę warowni wraz z obiektem hotelowo - gastronomicznym. Odbudowany zamek mieści 17 komnat (łącznie z korytarzami 350 m2) i taras widokowy.
W 2017 r. na zamku kręcono serial TVP "Korona Królów". Od 2020 r dawny szlak jurajski z z Bobolic do Mirowa po tzw. Grzędzie Mirowskiej został zamknięty przez Laseckich, obecnie prowadzi on asfaltową drogą samochodową.
Zamek zwiedza się w grupach z przewodnikiem. Do uiszczenia są dwie opłaty: za wejście na otaczające zamek błonia oraz za zwiedzanie. Parking darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z boku, ze szlaku Orlich Gniazd
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
Maska wstydu
Widok w stronę Mirowa
Widok z tarasu
Sala rycerska

Filmy

Kauabanga Movies - Zamek Bobolice w 4K - Jura Krakowsko-Czestochowska (Dron) #2

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Królewski w Bobolicach - Bobolice 1   tel. +48 34 328 80 02 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bobolice (woj. Śląskie) - Odbudowany zamek średniowieczny

format D: N50.6127521°,  E19.4929057°
format DM: 50° 36.765126'N, 19° 29.574342'E 
format DMS: 50° 36' 45.91''N, 19° 29' 34.46''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Odbudowanie zamku w Bobolicach budzi kontrowersje, ale trzeba przyznać, że budowla dobrze wpasowała się w otoczenie. Polecam przejść się do Bobolic z Mirowa (lub vice versa) ścieżką między skałami i laskiem. Znacznie ciekawsza trasa niż spacer asfaltową drogą, choć trochę bardziej wymagająca [nieaktualne, ścieżka zamknięta!). Szczególnie widok zamku Bobolice z boku (z sąsiedniego wzgórza) jest imponujący. Postawiono tu ławeczkę, a na stoku jest sporo miejsca, aby na chwile powygrzewać się w słońcu i po napawać wzrok.
Po zakupie biletu na konkretną godzinę musimy poczekać przed bramą, bo na dziedziniec wstępu nie ma.
Warto ten czas poświęcić na oglądnięcie warowni z każdej możliwej strony, bo usytuowanie miedzy wapiennymi skałkami gwarantuje kolejne ciekawe widoki.
Po wejściu do środka musimy podjąć decyzję czy skupiamy się na dokładnym słuchaniu przewodnika czy oglądamy też zamek sami. Opowiada on o dziejach i wyglądzie zabytku przez cały czas i to nawet interesująco, ale nie ma czasu żeby zapoznać się z tablicami informacyjnymi na dziedzińcu czy wejść na ganek strażniczy. Za to należy się wielki minus.
Wnętrza urządzono poprawnie i gustownie. Portale i kominki, mimo że współczesne wyglądają jak oryginalne. Kute żyrandole, pochodnie na ścianach, stare meble, trofea myśliwskie nadają budowli realizmu. Poruszamy się wąskimi korytarzami oglądając kilka udostępnionych komnat. Najważniejsze to kaplica oglądana zza krat i sala rycerska ze zbrojami, bronią i paroma intrygującymi eksponatami. Są nimi np. pas cnoty czy metalowa maska z długimi uszami, świńskim nosem i wystawionym językiem dawniej zakładana za karę kłamcom.
Na górze znajduje się zadaszony taras widokowy. Widok na malowniczą okolicę ciekawy, ale skałki i zamek w Mirowie ledwie widoczne spoza roślinności. A pamiętam, że 20 lat temu z "gołych" ruin bobolickich Mirów było widać prawie cały.
Wiele się tu zmieniło od tamtej pory. Czas pokaże czy na lepsze. Odbudowany zamek na pewno robi wrażenie i warto go oglądnąć.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
październik 2019
Na dziedzińcu
Widok z boku, ze szlaku Orlich Gniazd
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
Maska wstydu
Widok w stronę Mirowa
Widok z tarasu
Sala rycerska

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bobolice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bobolice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.