Zamek i Skała z Odstrzeloną Basztą

MIRÓW - Ruiny średniowiecznego zamku

 
5.0 (1)
  640 0

Widok z dołu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny średniowiecznego zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Zamek w Mirowie jest jednym z Orlich Gniazd - systemu obronnego zachodniej granicy Polski (z ówcześnie czeskim Śląskiem) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powstałej z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Początkowo była tu strażnica podlegająca pobliskiemu zamkowi w Bobolicach. Potem stała się siedzibą znaczących rodów rycerskich i szlacheckich jak Koziegłowskich, Bnińskich, Hinczów, Myszkowskich, Męcińskich. Zamek został rozbudowany w XVI wieku i stał się ośrodkiem polskiego kalwinizmu. Pod koniec tego stulecia, po najeździe przez wojska arcyksięcia Maksymiliana, walczącego o polski tron podupadła i straciła znaczenie militarne. Ponowne zniszczenia przyniósł potop szwedzki. Ostatecznie opuszczony został w 2. połowie XVIII wieku. Po II wojnie św. właścicielem była wspólnota gruntowa, która na początku XX wieku sprzedała go senatorowi Laseckiemu (PO). Po wcześniejszym przejęciu zamku Bobolice rodzina Laseckich posiada obie warownie i cały teren pomiędzy nimi. Z ich powodu w 2020 r. turyści stracili czerwony szlak po Grzędzie Mirowskiej od dziesięcioleci łączący obie warownie. Zamek został ogrodzony i jest remontowany. Po zakończeniu prac obiekt ma zachować postać trwałej ruiny i być udostępniony do zwiedzania.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

MIRÓW - Ruiny średniowiecznego zamku
Zamek z tyłu
Zamek spod Skały Grzyba
Zamknięte wejście do ruin
Zamek i Skała z Odstrzeloną Basztą

Filmy

Wojciech Koniec - Zamek Mirów 18 12 2022

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Mirów (woj. Śląskie) - Ruiny średniowiecznego zamku

format D: N50.6145221°,  E19.4752353°
format DM: 50° 36.871326'N, 19° 28.514118'E 
format DMS: 50° 36' 52.28''N, 19° 28' 30.85''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Malownicze ruiny na wzgórzu pośród białych wapiennych skał zawsze wyglądały niesamowicie. Mirów jest urokliwym plenerem do sesji fotograficznych i malarskich. Często można było tu zobaczyć ludzi ze szkicownikami czy sztalugami oraz wspinaczy zdobywających skałki.
Ostatnio jednak, po przejściu w prywatne ręce, wzgórze się zmienia. Dostęp stał się ograniczony, ogrodzono je szpetnym murem, ale cóż - takie zbójeckie prawo właściciela. Ruiny są remontowane, widać rusztowania, wstawione są już nawet okna w murach.
Tak więc zamek można tylko obejść dookoła. Sam pamiętam czasy, gdy bez przeszkód dało się wejść do środka i pochodzić po najniższej kondygnacji.
W jakiej postaci zamek by nie był, trzeba go jednak zobaczyć razem z odbudowaną (przez tego samego inwestora) warownią w Bobolicach. Obie atrakcje są połączone ciekawym szlakiem między skałkami, który umożliwia zaglądnięcie do słynnej jaskini neandertalczyka [nieaktualne, ścieżka zamknięta!].
Oby możliwość zwiedzania w przyszłości wnętrz na kilku piętrach oraz taras z widokiem na okolicę były dobrym uzasadnieniem zagarnięcia przez prywatną osobę charakterystycznych dla Jury Krakowsko Częstochowskiej terenów i zabytków...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
październik 2019
Widok z dołu
MIRÓW - Ruiny średniowiecznego zamku
Zamek z tyłu
Zamek spod Skały Grzyba
Zamknięte wejście do ruin
Zamek i Skała z Odstrzeloną Basztą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mirów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mirów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.