PSZCZYNA - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

PSZCZYNA - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

 
3.5 (1)
  1035 0

Młyn

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej
  • Atrakcja całoroczna
Zagrodę otwarto w 1975 roku na skraju parku pałacowego. Obecnie zajmuje 2 ha i składa się z kilkanastu obiektów architektury drewnianej Ziemi Pszczyńskiej. Najstarszymi zabytkami jest spichlerz dworski z Czechowic (1784 r.) oraz ośmioboczna stodoła z Kryr (XVIII w.). Poza tym prezentowane są też XIX-wieczne chałupy, kuźnia, masztalnia, wozownia, pasieki.
W 2008 r. skansen od miasta przejęła w zarządzenie Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która przyczyniła się do jego rozwoju i promocji. W latach 2013-2015 miała miejsce rozbudowa - dodano budynek ze sklepem i salką przeznaczoną na warsztaty / zajęcia edukacyjne, drewnianą altanę, karczmę oraz koło młyńskie z urządzeniem do mielenia zboża wzorowane na XVIII-wiecznych rozwiązaniach technicznych. Na terenie skansenu organizowane są imprezy folklorystyczne takie jak Święto Ziół, Święto Pszczoły, Spotkania pod Brzymem. Zagroda Wsi Pszczyńskiej leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Jest czynna przez cały rok, w sezonie (IV-XVIII) w godz. 9:00-18:00 (do 19 w weekendy), po sezonie krócej o 1 godzinę, w zimie o 2.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wóż pogrzebowy w jedynej otwartej chacie
Utopiec
Zagroda ze śpiącymi zwięrzętami
Staw
PSZCZYNA - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Filmy

pszczynatv - Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej  - listopad 2015

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej - ul. Parkowa 20, Pszczyna   tel. +48 32 210 57 77 , +48 604 508 718 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pszczyna (woj. Śląskie) - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

format D: N49.9788703°,  E18.9493293°
format DM: 49° 58.732218'N, 18° 56.959758'E 
format DMS: 49° 58' 43.93''N, 18° 56' 57.59''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
W Zagrodzie Pszczyńskiej, jak to w skansenie, można zobaczyć tradycyjną zabudowę wiejską i przypomnieć dzieciakom jak żyło się dawniej na wsi. Ładne widoczki zapewnia malowniczy stawik. Blisko niego stoi działający młyn wodny i to są rzeczy charakterystyczne dla tego miejsca. Poza tym skansen jest mocno przeciętny.
Przede wszystkim bardzo mały, do tego w kwietniowy weekend w większości budynków nie można było oglądać wnętrz lecz tylko zerkać przez okna. Na terenie skansenu nic się nie działo, więc turystom pozostawał krótki spacer. W zagrodzie hodowlanej są owce i kozy, ale spały i nie przejawiały ludźmi żadnego zainteresowania.
Spodobały nam się małe elementy skansenu jak rzeźba Utopca w stawie czy pasieka z ulami. Fajnie było też poczuć niesamowity zapach starego drewna, ale dzieci się tu wynudziły. Wartości edukacyjne również niewielkie, bo brak opisów.
Mam nadzieję, że Zagroda nie działa w ten ograniczony sposób cały czas, bo jeśli nie oferuje nic poza obejściem paru chat dookoła to jej istnienie w mieście posiadającym rozległe tereny spacerowe w parku pałacowym jest pozbawione sensu ...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
kwiecień 2018
Młyn
Wóż pogrzebowy w jedynej otwartej chacie
Utopiec
Zagroda ze śpiącymi zwięrzętami
Staw
PSZCZYNA - Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.