Tenczyn

OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Park miniatur

 
4.0 (1)
  4728 1

OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Park miniatur

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Park miniatur
Park miniatur pod zamkiem ogrodzienieckim powstał w 2010 roku z inicjatywy 2 lokalnych przedsiębiorców. Na ok. 0,5 ha powierzchni prezentuje on miniatury kilkunastu dawnych polskich warowni granicznych tzw. orlich gniazd w skali 1:25. Miniatury wykonali modelarze z Olkusza i Poznania na podstawie ponad 10 tysięcy zdjęć. Towarzyszą im kopie średniowiecznych maszyn wojennych w skali 1:1, które potrafią miotać pociski jak oryginały oraz urządzenia do zabawy dla dzieci wraz z minibarem. Od 2014 r. park stał się częścią kompleksu Park Ogrodzieniec, do którego można kupić wspólny bilet. W sezonie park jest otwarty w godz. 10-20 (V-VIII), po sezonie krócej. W miesiącach IX-III nieczynny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jasna Góra
Strefa zabawy
Siewierz i Będzin
Ojców
Tenczyn

Filmy

Park Miniatur - Ogrodzieniec

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Park - Ogrodzieniec - ul. Zamkowa 33, Podzamcze   tel. +48 606 669 742 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ogrodzieniec - Podzamcze (woj. Śląskie) - Park miniatur

format D: N50.4535145°,  E19.5506428°
format DM: 50° 27.21087'N, 19° 33.038568'E 
format DMS: 50° 27' 12.65''N, 19° 33' 02.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Park miniatur to pożyteczny dodatek do jednego z najciekawszych zabytków w kraju. Położony jest u stóp  zamku więc cały czas mamy piękny widok na jego mury. Główna jego zaleta to możliwość zobaczenia jak wyglądały te budowle w czasach swojej świetności, bo jak wiadomo  obecnie większość z nich jest mniej lub bardziej zrujnowana. Fajnie więc zobaczyć Ojców, Mirów, Olsztyn czy  tajemniczy Bydlin w całej okazałości. Każda miniatura ma opis wraz  ze aktualnym zdjęciem, więc można porównać wygląd i dowiedzieć się co nieco o dziejach danej warowni.
Odwzorowanie i wykonanie  makiet jest na wysokim poziomie. Nie brakuje charakterystycznych skałek, ale nie ma tego poziomu detali co np. w  Kowarach czy Inwałdzie, gdzie można zobaczyć niemal każdy kamień w murze. Być może dlatego, że tutaj prawie wszystkie budowle są  otynkowane i mają jednolite ściany.  Np. taki Tenczyn w czerwonych barwach wygląda dziwacznie, tym bardziej że  do dziś są zachowane jasne mury z brązowymi szczytami. Na makiecie wygląda to całkiem inaczej. Przy tym obiekcie widać też różnicę w bastejach, które w miniaturze nie posiadają wciąż dobrze widocznych  przypór,  no ale może jest na to jakieś wytłumaczenie, o którym nie wiem
Oprócz warowni jurajskich mamy tu jeszcze 3 machiny oblężnicze, szkoda że statyczne.
Dzieciom   wręczana jest w kasie zagadka do rozwiązania. Nagroda symboliczna, ale jest to bardzo dobry pomysł,  bo od razu wciąga maluchy w zwiedzanie. Jednak makiety niekoniecznie zainteresują najmłodszych na dłużej niż kilka minut i dlatego   wydzielona  jest dla nich strefa zabawy, wyłożona bezpiecznym miękkim podłożem.  Stały na niej 2 urządzenia ze zjeżdżalniami -  dla malutkich i trochę starszych dzieci. Obok  2 drewniane wieżyczki strażnicze, na które można wyjść i popatrzeć na park z góry, most zwodzony oraz trochę dziecięcych replik dawnej broni i zbroja, z którymi to rzeczami można sobie zrobić zdjęcia.
Trochę tego mało jak na 34 zł, które tu wydaliśmy, bo spędziliśmy zaledwie 35 minut. Miniatur stoi tylko 17 (jeśli  dobrze zliczyłem) czyli  mniej niż połowa wszystkich zamków jurajskich, więc obejście całego parku nie trwa długo.  Część do zabawy  była  w kwietniu skromna, ale w sezonie rozkładają podobno duży dmuchaniec i jakieś dodatkowe urządzenia, więc wtedy jest to bardziej opłacalne. Przed sezonem  wizyta z małym dzieckiem ma mały sens.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
Zdjęcie
Jasna Góra
Strefa zabawy
Siewierz i Będzin
Ojców
Tenczyn

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.