Korytarz ze strzelnicami w tzw. Kurzej Stopie

OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Największe ruiny zamku w Polsce

 
6.0 (1)
  6551 1

OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Największe ruiny zamku w Polsce

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Największe ruiny zamku w Polsce
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2014

Zamek powstał prawdopodobnie w 2. połowie XIV wieku jako siedziba możnego rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków na miejscu drewnianego grodu. Przez ponad 1,5 stulecia niewielka gotycka warownia przechodziła na własność kilku bogatych rodów, często związanych z urzędami pełnionymi w Krakowie. Dopiero przejęcie w XVI w. przez Bonerów, spolszczoną rodzinę niemieckich bankierów, otworzyło nowy rozdział jej dziejów. Zamek przekształcono w okazałą renesansową rezydencję. W 1587 r. zdobyły go na krótko wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, który starał się o polski tron. Poważne zniszczenia wyrządzili 2-krotnie Szwedzi - podczas "potopu" w 1655 r. i w czasie III wojny północnej w 1702 r. Mimo to zamek był częściowo zamieszkiwany do początku XIX w., potem pozostawał w stanie ruiny, z której pozyskiwano materiał budowlany. Po II wojnie św. przystąpiono do długotrwałych prac zabezpieczających, które doprowadziły do udostępnienia zabytku turystom w latach 70-tych. Wraz z rozległym podzamczem zajmuje ponad 3 ha powierzchni, co czyni go największymi i najlepiej zachowanymi ruinami zamku w Polsce. Jest częścią Szlaku Orlich Gniazd - turystycznej trasy po średniowiecznych warowniach na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. W jego murach kręcono m.in. "Janosika", "Rycerza" i "Zemstę",  jeden z odcinków programu "Nie do wiary", w którym próbowano zweryfikować miejscową legendę o straszącym psie, a ostatnio kilka scen w 1. sezonie serialu Wiedźmin. Zamek jest otwarty w miesiącach kwiecień - październik od godz. 9:00 do 20:00 (V-VIII), po sezonie krócej. Dostępna jest opcja zwiedzania nocnego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zamek zza skał
Mury oparte na skale
Wnętrze ruin
Korytarz ze strzelnicami w tzw. Kurzej Stopie
Dziedziniec gospodarczy z krużgankami
Przedzamcze z Izbą Tortur, na skałach wspinacze
Izba tortur - tzw. Katownia  Warszyckiego
Skupisko skał przy murach przedzamcza

Filmy

MagicLens - Zamek Ogrodzieniec | Ogrodzieniec Castle, Poland | 4K Drone

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek Ogrodzieniec - ul. Zamkowa, Ogrodzieniec - Podzamcze   tel. +48 32 67 32 220 (wew. 14 - informacja), +48 32 67 32 285 (kasa) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ogrodzieniec - Podzamcze (woj. Śląskie) - Największe ruiny zamku w Polsce

format D: N50.4531741°,  E19.5516701°
format DM: 50° 27.190446'N, 19° 33.100206'E 
format DMS: 50° 27' 11.43''N, 19° 33' 06.01''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To bezsprzecznie najpiękniejsze ruiny  w Polsce. Zachwyca idealne wkomponowanie potężnej budowli w warunki jakie stworzyła natura na Jurze czyli różnych rozmiarów skały i skałki.  Z drugiej strony widać coraz większą ingerencje człowieka w otoczenie zabytku -  do zamku dostawiane są  kolejne  atrakcje  turystyczne, tak że stworzyło się tu już niemal centrum rozrywkowe. Różnie można to oceniać, ale mi osobiście to nie przeszkadza. Przynajmniej  jest w Ogrodzieńcu co robić z dziećmi.
Przed zwiedzaniem warto przespacerować się dookoła warowni. Wytyczono tam szlak  dzięki któremu  można spojrzeć na nią z różnych perspektyw. Trasa nie jest krótka, bo zamek właściwy otacza spore podzamcze, otoczone kamiennym murem. Idziemy wiec wzdłuż tego muru, między białymi skałkami o ciekawych kształtach. Na niektóre da się łatwo  wejść, na inne wspinają się  wyczynowcy  z profesjonalnym sprzętem. Można poobserwować jak zdobywają pionowe  ściany.  Ogólnie widoki są wspaniałe. Zamek i otaczające go skałki są  znakomitym plenerem do zdjęć.
Zwiedzając samą warownię trzeba ponownie podejść do murów obwodowych podzamcza, bo w miejscu gdzie w legend kasztelan Warszycki znęcał się nad swoimi więźniami działa małe muzeum - izba tortur, obok także można pochodzić między skałkami i powspinać się na nie. Zamek właściwy udostępniony jest do samodzielnego zwiedzania, polega ono na wędrówce po wytyczonych ścieżkach, miejscami gdzie nie zachowały się mury  po sztucznie utworzonych tarasach. Są to głównie otwarte przestrzenie i jeśli na dole wieje wiaterek, trzeba się nastawić że na górze będzie wiało znacznie mocniej, tak było podczas naszych odwiedzin. Przejścia są często wybetonowane i ogrodzone barierką, ale nie zapewnia ona pełnego bezpieczeństwa, więc na małe dzieci trzeba zwracać baczną uwagę.
Wędrujemy również  po  ciemnych sklepionych korytarzach, drewnianych krużgankach  i różnych zakamarkach ruin. Są one ogromne, więc trzeba się liczyć ze spokojnie potrwa to ponad godzinę.  Co rusz odkrywamy ciekawe widoki, potężne ściany z kamienia usadowione na skałach robią niesamowite  wrażenie. Na kilku wyżej położonych punktach trasy jak baszta Kredencerska czy skarbiec mamy świetne miejsca widokowe na ruiny i okolicę, np. wiosną dobrze widoczna jest skała na której stoi zrekonstruowany Gród Birów.   Tylko 2 sale posiadają charakter muzealny. W jednej można zobaczyć makiety zamku i znaleziska archeologiczne oraz oglądnąć fajny film o historii zamku z wizualizacjami 3D, a w drugiej ekspozycja jest luźno związana z zabytkiem i dotyczy uzbrojenia od średniowieczna do współczesności, umieszczono tu trochę  figur   i militariów.
Na głównym dziedzińcu, który w kwietniu  wyglądał  pusto i smutnawo  widać dachy jakiś kramów, może barów, wszystko to było jednak zamknięte. Podobnie jak  karczma rycerska, do której schodzi się z dziedzińca w dół. Leżał także gruz i barierki z powodu remontu zachodniej części warowni, więc z pewnością dziedziniec w sezonie wygląda znacznie lepiej i turyści mogą tu zakupić jakieś pamiątki oraz  posilić się w rycerskim klimacie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Największe ruiny zamku w Polsce
Zamek zza skał
Mury oparte na skale
Wnętrze ruin
Korytarz ze strzelnicami w tzw. Kurzej Stopie
Dziedziniec gospodarczy z krużgankami
Przedzamcze z Izbą Tortur, na skałach wspinacze
Izba tortur - tzw. Katownia  Warszyckiego
Skupisko skał przy murach przedzamcza

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.