Stajnia

ZABRZE - Kopalnia Guido

 
6.0 (1)
  6956 0

ZABRZE - Kopalnia Guido

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Guido
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kopalnia węgla kamiennego "Guido" powstała w 1855 roku jako inwestycja magnat przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarcka ze Świerklańca. Rekord wydobycia miał miejsce w 1985 r. i wynosił 313 tysięcy ton węgla, co nie zadowalało właściciela, który sprzedał obiekt pruskiemu rządowi. Na początku XX wieku działały już szyby "Guido" i "Kolejowy", które obecnie są odrębnymi trasami turystycznymi na głębokości 170 i 320 m (najniżej położona trasa w kopalni węglowej w Europie). W 1928 r. zaprzestano wydobycia. Po wojnie utworzono tu kopalnię doświadczalną - testowano w niej maszyny górnicze z fabryki w Gliwicach. Od 1982 r. "Guido" funkcjonował jako zabytek i skansen górniczy, ale z powodu problemów z wentylacją zamknięto go w 1996 r. Ponowne udostępnienie turystom nastąpiło w 2007 (poziom 170 m o długości 1 km i czasie zwiedzania 1h) i 2008 roku (poziom 320 m - 2,5 km - ponad 2h). W 2013 kopalnia została włączona do. Muzeum Górnictwa Węglowego, grupującego wszystkie obiekty kopalniane o charakterze turystycznym z terenu Zabrza. Kopalnia jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 9:00-20:00 (czw.-ndz.) i 9:00-14:30 (wt.-śr). Ceny wstępu w dni powszednie są niższe o 10-20% od weekendowych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kopalnia
Koło i fragment wieży przed wejściem
Komora pomp
Winda
Stajnia

Filmy

Kopalnia Guido - wydobywamy atrakcje!

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kopalnia Guido - ul. 3 Maja 93, Zabrze   tel. +48 32 271 40 77 , +48 728 406 128 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Zabrze (woj. Śląskie) - Kopalnia Guido

format D: N50.2896211° E18.7914241° 
format DM:     50°17.377266'N 18°47.485446'E 
format DMS: 50°17'22.64''N 18°47'29.13''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do kopalni przyjechaliśmy bez wcześniejszego planu - mieliśmy trochę czasu i zachęciły nas znaki przy drodze A4.  Dojazd jest oznaczony, choć i tak pogubiliśmy się z powodu pozamykanych dróg i remontów. Parking był darmowy i trochę mały, w sezonie może być problem z miejscem.
Kupiliśmy bilety na trasę krótszą na poziomie 170 m. Druga trasa jest dostępna od  6-lat, ale nie polecam z tak małym dzieckiem. Nasz syn po ponad godzinnym zwiedzaniu miał już dość. 
Na wejście z grupą musieliśmy poczekać  pół godziny. Na powierzchni jest jednak co oglądać - wielka stalowa  wieża wyciągowa, obracające się koło z liną, gabloty z modelami maszyn kopalnianych, dzieci mogą  się też  pobawić w prawdziwej lokomotywie kopalnianej i  przy innych zabytkowych urządzeniach stojących przed wejściem.
Zwiedzanie  rozpoczyna się  wizytą w maszynowni, gdzie mogliśmy obserwować jak pracuje potężna maszyna wyciągowa, która odpowiada za zwożenie ludzi do szybów. Bardzo ciekawy  i myślę że unikatowy widok.
Potem już zjeżdżamy w dół i to też jest niezła atrakcja, bo winda to  oryginalna klatka wyciągowa poruszająca się z dużą prędkością.  
Na poziomie 170 prezentowane jest górnictwo z przełomu XIX i XX wieku. Wędrujemy wiec podziemnymi korytarzami i komorami oglądając  stare maszyny górnicze,  wystawę narzędzi i sprzętu ratowniczego,  stajnię, pompownie z urządzeniami odwadniającymi, kaplicę. Porozstawiane postacie nie wyglądają jak górnicy, lecz zwykli ludzie z ulicy.  Ubrani są w normalne spodnie, marynarki i berety, żadnych kombinezonów czy kasków. Zwiedzanie wzbogacono o nowoczesne techniki audiowizualne. Słuchać rozmowy górników, rżenie koni, demonstrowane są roboty strzałowe czyli rozwalanie skał wybuchem, pojawia się i przemawia  duch kopalni. Poza tym jest wystawa geologiczna i wstrząsająca izba pamięci ku czci młodych ludzi przymusowo zsyłanych po wojnie do kopalni, często tylko za to, że pochodzili z politycznie niepewnych rodzin - dziesiątki tysięcy z nich straciło tu zdrowie i życie, aby bandycka władza czuła się bezpieczniej.
Podsumowując, trasa jest bardzo pouczająca,  realizm bardzo wysoki, ale nie ma tu specjalnej wilgoci czy zimna. Przewodnik interesująco omawia temat, choć miejscami narzuca za szybkie tempo. Np. przy wystawie geologicznej mówi o tworzeniu się pokładów węgla, więc wszyscy go słuchają, a gdy skończy rusza dalej, nie pozostawiając w ogóle czasu na przyjrzenie się eksponatom! Podobnie było w stajni, dał nam tylko krótką chwilę,  mimo że jest to miejsce gdzie sporo ludzi robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Mam nadzieję, że takie podejście do turystów nie jest regułą, bo Guido jest jedną z najciekawszych kopalni jakie widzieliśmy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Zdjęcie
Kopalnia
Koło i fragment wieży przed wejściem
Komora pomp
Winda
Stajnia

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zabrze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zabrze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.