Samotność turysty

WISŁA - Pętla Cieńkowska

 
6.0 (2)
  10372 1

WISŁA - Pętla Cieńkowska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pętla Cieńkowska
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2011

Pętla Cieńkowska to projekt Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej i Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku łączący dwa obiekty na terenie Wisły Malinki pętlą spacerową: Stację Narciarską Cieńków i skocznię im. Adama Małysza. Szlak ten wytyczono w 2011 roku jako trasę do pokonania dla każdego. Wyciąg posiada długość ok. 1000 m., krzesełka czteroosobowe i przepustowość 2200 osób na godzinę. W zimie działa tu 5 tras zjazdowych oraz szkółka i przedszkole narciarskie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z kolejki na Cieńków
Krajobraz z wyciągiem cieńkowskim
Krajobraz spod stacji górnej Cieńkowa
Potok Malinka na końcowym odcinku pętli
Widok ze skoczni im A. Małysza
Szlak na górze
Samotność turysty

Filmy

Foto Soul - Pętla Cieńkowska - Wisła

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kolej Linowa Cieńków / Pętla Cieńkowska - ul. Malinka 8, Wisła   tel. +48 801 006 001 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wisła (woj. Śląskie) - Pętla Cieńkowska

format D: N49.632187°,  E18.9303231°
format DM: 49° 37.93122'N, 18° 55.819386'E 
format DMS: 49° 37' 55.87''N, 18° 55' 49.16''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
połączenie 2 skoczni to mega fajny pomysł. powstała przyjemna trasa dla rodzin i niedzielnych turystów - zmęczyć  jest się trudno się, ale widoki pierwsza klasa. po drodze dużo miejsc na odpoczynek i tablic informacyjnych, a w wieży skoczni można poczuć się jak adam małysz. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
2013
Ocena atrakcji
 
6.0
Pod dolną stację kolejki linowej należącej do Stacji Narciarskiej Cieńków dotarliśmy w ostatnim dniu jej funkcjonowania w sezonie letnim. Dobrze, że zdążyliśmy, bo spacer Pętlą Cieńkowską był zdecydowanie najciekawszym punktem 3-dniowego wypadu do Wisły.
Jesienne widoki Beskidu Śląskiego oświetlonego promieniami słonecznymi dostarczają niesamowitych wrażeń. 
Po kupieniu biletu za 6 zł, wyciągiem wyjeżdżamy na Cieńków Niżni. Warto mieć aparat pod ręką, bo już z krzesełka udało mi się wykonać kilka fajnych ujęć.  Na górze szlak prowadzi w prawo. Koniecznie trzeba jednak pójść w lewo i popatrzeć na rozciągający się stąd krajobraz z sielskim widokiem biegających  koni, które ściga pies i pasącymi się owcami.  W cieplejsze dni mógłbym w tym miejscu spędzić wiele godzin. Dodatkowo tuż obok znajduje się niewielki bar, można się więc posilić.
Po wejściu na szlak trasa okazuje się zaskakująco łatwa, da się  nawet przejechać wózkiem. Idziemy grzbietem Cieńkowa, a w drugim odcinku ładnym lasem, który jesienią dostarcza wspaniałych widoków,  być może jednak  latem jest to tylko ciemna ściana drzew.
Po przejściu ponad 1 km widzimy wieżę skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Aby ją zwiedzić i zjechać wyciągiem w dół, można kupić bilet od razu na początku szlaku, w kasie wyciągu Cieńków (kolejne 6 zł). Na wieży, gdzie podczas zawodów oczekują na skok zawodnicy, ulokowana jest kawiarnia. Specjalnością jest tu miodowe ciastko za 7 zł. Trzeba go spróbować, bo jest naprawdę pyszne, choć strasznie słodkie. Punkt widokowy na skocznię ulokowany jest piętro wyżej. Niestety  nie ma wejścia na miejsce, z którego zjeżdżają skoczkowie, nie zobaczymy więc skoczni z ich punktu widzenia, lecz trochę wyższego. Po zjechaniu kolejką  można pooglądać zeskok i trybuny skoczni Małysza, które znajdują się nad drogą, tworząc tunel. Dalej szlak prowadzi  po płaskim terenie wzdłuż rzeczki Malinka. Biegnąca niedaleko szosa trochę przeszkadza, ale widoki górskiego potoku z małymi wodospadami rekompensują  tę niedogodność. Dziecko może się tu trochę pochlapać, czy pobawić kamykami. 
Cała Pętla Cieńkowska to około 2,3 km + odcinki pokonywane wyciągami. Jej przejście to czysta przyjemność i nawet małe dziecko nie powinno być znudzone, szczególnie jeśli zna skoki narciarskie z TV. Zajmuje jednak dużo więcej czasu niż by się mogło wydawać. Podziwianie krajobrazów, pstrykanie fotek, kawka na skoczni, budowa tamy na potoku czy zwykłe fanaberie 3-latka sprawiły,  że nam zajęło to 4 godziny.
Szlak można oczywiście przejść w odwrotną stronę co jest polecane w niektórych publikacjach, ale zważywszy na płatny parking pod skocznią Małysza, a przede wszystkim trudy ciągłego wspinania się po Cienkowie stanowczo to odradzam. Minęliśmy na szlaku małżeństwo z dwójką małych dzieci, ojciec niósł jedno na barana, a matka pchała pod górę na kamienistym podłożu wózek z drugim. Przykro było patrzeć, bo dla nich nie był to raczej przyjemny spacer...

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Wspaniałe widoki
Szlak łatwy do przejścia
Wiele atrakcji po drodze: wyciągi, skocznia, potok...
- Wady
Brak
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
31 październik 2011
Zdjęcie
Widok z kolejki na Cieńków
Krajobraz z wyciągiem cieńkowskim
Krajobraz spod stacji górnej Cieńkowa
Potok Malinka na końcowym odcinku pętli
Widok ze skoczni im A. Małysza
Szlak na górze
Samotność turysty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.