Park

PSZCZYNA - Kompleks pałacowo - parkowy

 
6.0 (2)
  13534 1

PSZCZYNA - Kompleks pałacowo - parkowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kompleks pałacowo - parkowy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2011

Pałac w Pszczynie to rezydencja magnacka, powstała jako budowla obronna w XV wieku. W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy pszczyńskiego zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo - parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Pałac należy do nielicznych muzeów we wschodniej Europie, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie (około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX). Z tego powodu jest on jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Pałac jest otwarty przez cały rok, od kwietnia do października codziennie (poniedziałek jest wtedy dniem bezpłatnego wejścia!), a w pozostałych miesiącach bez poniedziałków (bezpłatny wstęp we wtorki).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z parku na pałac
Widok z parku na pałac
Park pałacowy wiosną
Park pałacowy wiosną
Park

Filmy

Muzeum Zamkowe w Pszczynie
WIECZORNE NASTROJE - NOC MUZEÓW 2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Zamkowe w Pszczynie - ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna   tel. +48 32 210 30 37 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pszczyna (woj. Śląskie) - Kompleks pałacowo - parkowy

format D: N49.9789082°,  E18.9402151°
format DM: 49° 58.734492'N, 18° 56.412906'E 
format DMS: 49° 58' 44.07''N, 18° 56' 24.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Byłam przed laty, to chyba najpiękniejsza rezydencja w kraju, przynajmniej jeśli chodzi o wnętrza. A do tego  wstęp był za darmo! Widać przepych i gust właścicieli.  A park to prawdziwe cudo. Coś słyszałam, że ucierpiał podczas trąby powietrznej, oby dało się go odtworzyć, bo kiedyś to była bajka..... 

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
wakacje parę lat temu
Ocena atrakcji
 
6.0
Pałac w Pszczynie posiada przepiękne wnętrza z oryginalnym wyposażeniem, ale raczej odradzam zwiedzanie z małymi dziećmi – jak w większości tego typu obiektów trzeba uważać, żeby maluch czegoś nie zniszczył, nie przeszkadzał przewodnikowi i reszcie zwiedzającej grupy, do tego schody itp. No i to oczywiście rozprasza i odciąga uwagę nas - rodziców, a w pałacu jest naprawdę co oglądać.
Wstęp płatny (w 2011 r. 14,50 zł, ulgowy 8,50 zł), są też dodatkowe opłaty za zbrojownię, wystawę miniatur, wystawę o księżnej Daisy i salę z eksponatami dawniej prezentowymi w pałacu, a do niedawna leżącymi w  magazynach („Znane i nieznane”). Można  więc wybrać wystawy wg własnych zainteresowań. Wg mnie szkoda czasu na  miniatury i eksponaty magazynowe.  Zbrojownia jest ciekawa, ponieważ mieści się w gotyckich piwnicach, które są pozostałością po obronnym zamku, a  księżna Daisy jest na tyle interesującą postacią, że warto przybliżyć sobie jej sylwetkę. Zaprezentowano  sporo zdjęć,  historii i anegdot z jej życia. 
Z całego serca polecam  park (wstęp bezpłatny), jest przecudny, szczególnie jesienią. Łatwy do przejechania wózkiem czy rowerkiem, trzeba tylko uważać na dzieci na mostkach i ogólnie przy wodzie.  Można karmić kaczki, biegają wiewiórki, widzieliśmy nawet myszkę wyzierającą spod liści. Warto pobłądzić po całym terenie, bo niespodziewanie mogą nam się ukazać przepiękne widoki.  Niestety nikt nie pomyślał o zrobieniu w parku porządnego placu zabaw, a przestrzeni jest aż nadto. 
Tuż przy zamku są toalety, stragany z duperelkami i niestety sporo automatów. Jest też zabytkowa herbaciarnia, gdzie w sezonie można kupić lody i napoje (na wiosnę  była nieczynna). Część budynków pałacowych jest zrujnowana i aktualnie w remoncie, ale tylko w niewielkim stopniu szpeci to park.  Baza gastronomiczna jest  w zasięgu ręki, bo pszczyński rynek miejski leży przy samym pałacu.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Łatwość poruszania się po parku
Atrakcją dla dzieci są wiewiórki i kaczki
Park czysty i zadbany
Duże przestrzenie
Można spacerować nawet kilka godzin
Duży parking bezpłatny (przy zagrodzie żubrów)
- Wady
Zamku lepiej nie zwiedzać z dziećmi
Barierki na mostkach mają funkcję ozdobną, nawet 3-latek może spokojnie przez niektóre przelecieć
Brak placu zabaw w parku
Wiek dziecka/i
prawie 3 lata
Data pobytu
wiosna 2011, jesień 2006
Zdjęcie
Widok z parku na pałac
Widok z parku na pałac
Park pałacowy wiosną
Park pałacowy wiosną
Park
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.