Platforma do obserwacji żubrów

PSZCZYNA - Zagroda żubrów

 
4.3 (2)
  9041 1

PSZCZYNA - Zagroda żubrów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zagroda żubrów
  • Atrakcja całoroczna

Hodowla żubrów, udostępniana zwiedzającym od 2008 roku pod nazwą Pokazowa Zagroda Żubrów. Położona jest na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej "Park Zwierzyniec". W jej skład hodowli wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Tradycja hodowli żubrów w Pszczynie sięga roku 1865, gdy książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg sprowadził je z Puszczy Białowieskiej. Zagroda jest otwarta przez cały rok w godz. 9:00-19:00 (IV-VIII, po sezonie krócej), karmienie zwierząt co 2 godziny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Podczas karmienia
Zdjęcie
Zdjęcie
Jeleń
Gęsi
Wystawa w pawilonie
Żubry
Taras widokowy
Platforma do obserwacji żubrów

Filmy

pszczynatv - Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie - 22.04.2020

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zagroda Żubrów, ul. Żorska 5, 43-200 Pszczyna   tel. +48 32 4470503 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pszczyna (woj. Śląskie) - Zagroda żubrów

format D: N49.9789082°,  E18.9323401°
format DM: 49° 58.734492'N, 18° 55.940406'E 
format DMS: 49° 58' 44.07''N, 18° 55' 56.42''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Odwiedziliśmy zagrodę żubrów po 7 latach, ale nie podobało nam się tak jak za pierwszym razem. Po części dlatego, że przez ten czas naoglądaliśmy się już żubrów, bo nie są to wcale rzadkie zwierzęta w naszym kraju, ale przede wszystkim po wcześniejszych odwiedzinach śląskiego zoo bardzo rozczarowuje uboga oferta dla zwiedzających pszczyńską placówkę (skoro obecnie tutejsza zagroda ceni się niewiele mniej niż chorzowski czy opolski ogród zoologiczny to należy ją porównywać właśnie z takimi obiektami i mieć odpowiednie oczekiwania).   
Zmiany jakie zauważyłem to postawienie na tarasie widokowym lunety, nie przypominam sobie też aby wcześniej były tablice informacyjne z obracanymi tabliczkami do edukacji przyrodniczej dla dzieci. Być może doszły jakieś pojedyncze zwierzaki, ale ogólnie to drobnostki i w żaden sposób nie  uzasadniają  znacznej podwyżki biletów (z 9 do 14 zł) za atrakcję na maksymalnie 30 minut. Dłużej może tu zatrzymać chyba tylko film 3D  o miejscowej hodowli, ale wymaga on uzbierania 15 chętnych osób, co jest trudne i dopłaty 5 zł od osoby.
Ze zwierząt poza żubrami  widzieliśmy: kozy, osła, sarny, jelonka, bażanty, gęsi, owce.  Być może są jeszcze jakieś inne, ale się schowały.  Żubry z małymi osobnikami były przy tarasie widokowym, więc można je było łatwo obserwować, ale to nieruchliwe zwierzęta, których na dodatek nie można dotykać, więc dzieciaki nie wykazywały specjalnego zainteresowania. Już ciekawsze były kozy, ale największa atrakcja to wolno chodzące gęsi, które wrzeszczały, a  sprowokowane lekko dziobały. Z nimi było tu trochę naprawdę fajnej zabawy. Dzieciom podobał się też  pawilon z 3 zaciemnionymi pomieszczeniami z wypchanymi zwierzętami na tle fototapet i odtworzoną chatą wiejską, stoi  w nim  terminal komputerowy z mini-grą, ale syn narzekał, że ekran działa bardzo topornie. I to niestety tyle atrakcji...

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
kwiecień 2018
Jeleń
Gęsi
Wystawa w pawilonie
Żubry
Taras widokowy
Ocena atrakcji
 
5.0
Na mapie turystycznej Pszczyna to już nie tylko słynny pałac z parkiem. Zagroda żubrów to kolejna atrakcja, tym razem także dla dzieci.  Wstęp płatny (9 zł normalny 6 ulgowy w 2011). Warto przyjść w godzinach karmienia (10.00, 12.00, 14.00, 16.00), bo wtedy zwierzęta są przy korytach, bardzo dobrze widoczne. Jeśli są oddalone od chodnika można wejść na drewniany ganek i z niego oglądać zwierzątka. Na ganek oprócz schodów jest też winda, więc nie powinno być problemu z wózkami. 
Można tu także zobaczyć spacerujące pawie, dzikie gęsi, kaczki, różne bardziej ozdobne ptactwo, a także daniela. W  niewielkim muzeum słychać muzykę z odgłosami różnych zwierząt, w ogóle jest bardzo klimatyczne i podobało się nawet naszemu 3-latkowi. Są tam m.in. wypchane zwierzęta, w tym żubr idealny do pamiątkowych zdjęć. Co godzinę puszczają film o żubrach w 3D. W muzeum jest też czyściutka toaleta. Mała gastronomia jest przed samym wejściem na teren zagrody, ale wybór dość skromny. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Idealne poruszanie się z wózkiem
Dość atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku
Bezpiecznie
Bardzo czysto
Zagroda jest blisko dużego, bezpłatnego parkingu
- Wady
Parking b. duży, ale koło południa w sezonie i tak trudno znaleźć miejsce
Atrakcja na krótko
Wiek dziecka/i
niecałe 3 lata
Data pobytu
maj 2011
Zdjęcie
Podczas karmienia
Zdjęcie
Zdjęcie
Platforma do obserwacji żubrów
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.