Wejście do jaskini

SZCZYRK - Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej

 
5.5 (1)
  163 0

Na szlaku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej
Przebieg trasy
  • Atrakcja ekonomiczna

Jaskinia Malinowska znajduje się pod szczytem Malinów w Beskidzie Śląskim, na wysokości 1080 m npm. Jest to jaskinia typu szczelinowego. Powstała w wyniku procesów tektonicznych, dlatego korytarze mają formę wąskich i wysokich szczelin. W źródłach historycznych jaskinia pojawia się w połowie XIX wieku, ale wg tradycji już w XV stuleciu służyła za schronienie husytom, później prześladowanym protestantom. W XVIII w. było to jakoby kryjówka rozbójników beskidzkich, w tym słynnego Ondraszka. Obiekt posiada ok. 230 metrów korytarzy, wg podań kiedyś były one długie na kilka kilometrów. Obecne wejście do jaskini powstało w XIX wieku podczas wyrębu lasu, gdy podcięte drzewo wyrwało fragment podłoża. Otwór i zejście zostało przygotowany do zwiedzania dla turystów w 2019 roku przez członków Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. Zejście na głębokość 10 metrów prowadzi po metalowej drabinie, a do ścian przymocowane są klamry. Temperatura wewnątrz wynosi ok 6 st. C.
Jaskinia leży przy szlaku czerwonym z Przełęczy Salmopolskiej leżącej na wysokości 934 m n.p.m. (odległość ok. 2 km). Przełęcz ta łączy trzy pasma górskie: Pasmo Baraniej Góry (i Skrzycznego), Pasmo Równicy oraz Beskid Węgierski. Jest obecnie częścią Szczyrku, ale kiedyś stanowiła osobną wieś Salmopol, dlatego na określenie przełęczy używa się również takiej nazwy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ścieżka na czerwonym szlaku
Szczyt Malinów
Zejście z Malinowa w kierunku jaskini
Widok po minięciu  Malinowa
Widok przy jaskini
Widok na szlak w kierunku Malinowskiej Skały
SZCZYRK - Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej
Wejście do jaskini
Salamndra w Jaskini Malinowskiej
W jaskini
W jaskini

Filmy

Szczyrk -   Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Szczyrk (woj. Śląskie) -  Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej

format D: N49.664878° E18.9604712° 
format DM:     49°39.89268'N 18°57.628272'E 
format DMS: 49°39'53.56''N 18°57'37.70''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Samochód zostawia się bezpłatnie wzdłuż drogi na Przełęczy Salmopolskiej. Czerwony szlak wychodzi w górę za karczmą przy drodze. Jest tam tablica poświęcona partyzantowi Bartkowi.
Trasa prowadzi cały czas pod górę kamienistą ścieżka. Czasem gdy się odwrócimy pojawia się ładna panorama Beskidów, ale generalnie z widokami słabo.
Po ok. 50 minutach osiągamy szczyt Malinów, który nie jest w żaden sposób atrakcyjny. Dalej czerwony szlak przez kilka minut prowadzi w dół. Szybko dochodzimy do znaku na Malinowską Jaskinię. Tutaj w końcu otwiera się piękna górska panorama. Po chwili pojawia się jaskinia, a przy niej ława piknikowa.

Jaskinia Malinowska to dziura w ziemi z drabinkami i metalowymi poręczami. Jest błoto, stoi woda i całkowita ciemność. Każdy z wchodzących powinien mieć latarkę, my dla dzieci przygotowaliśmy czołówki. Przejścia w jaskini nie są łatwe, może dojść do wypadku i lepiej aby dzieci miały wolne ręce.
Z tego co widzieliśmy tylko nieliczni turyści wchodzą w głąb jaskini. A korytarze wcale nie są krótkie i można się przedrzeć spory kawałek zwłaszcza w jedną z dwóch odnóg. Najlepiej pozbyć się plecaka, bo czasem jest bardzo wąsko.
Oczywiście nie ma szans aby się nie wybrudzić.
Tuż po zejściu w dół czekała nas niespodzianka - przy ścianie zobaczyliśmy salamandrę, a kawałek dalej wielką żabę, czy bardziej ropuchę. Co ciekawe na tablicy informacyjnej wymieniającej faunę jaskini jest podane kilka zwierząt, ale nie ma żadnego z tych gatunków! Chyba powinno się ją zaktualizować.
Przedzieranie się przez korytarze jaskini i oglądanie jej ścian, zapadlisk jest fascynujące. Nie ma tu jednak żadnych form naciekowych (jak stalaktyty). Początkowo trochę się zniechęciliśmy że to jednak będzie za trudne dla córki, ale gdy już pokonała pierwsze przeszkody to dalej poszło łatwiej. Doszliśmy do punktu gdzie było już bardzo ciasno, więc zrezygnowaliśmy.
W jaskini jest zimno, ale wg mnie nie aż tak bardzo jak jest podawane. Mieliśmy w plecakach bluzy, ale nie potrzebowaliśmy ich wyciągać. Na pewno dobrze sprawdzi się cienka kurtka przeciwdeszczowa, która nas zabezpieczy przed chłodem i wodą .

Z jaskini można iść dalej szlakiem do Malinowskiej Skały ok. 1 godzinę, ale nie zdecydowaliśmy się na to ze względu na skwar - 31 st.C, przez co dzieci marudziły.
Drzewa niestety nie dawały praktycznie żadnego cienia na szlaku, a prowadzi on szeroką, ale kamienistą i niewygodną ścieżką.
Po zejściu w dół tą samą drogą można się posilić w którymś z 2-3 lokali gastronomicznych, są też lody w gałkach. Poza wspomnianymi płazami w jaskini, na szlaku widzieliśmy jeszcze żmiję zygzakowatą.
Wycieczka obfitowała więc w ciekawą faunę, ale liczyliśmy na trochę więcej beskidzkich panoram.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
Na szlaku
Ścieżka na czerwonym szlaku
Szczyt Malinów
Zejście z Malinowa w kierunku jaskini
Widok po minięciu  Malinowa
Widok przy jaskini
Widok na szlak w kierunku Malinowskiej Skały
SZCZYRK - Z przełęczy Salmopolskiej do Jaskini Malinowskiej
Wejście do jaskini
Salamndra w Jaskini Malinowskiej
W jaskini
W jaskini

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczyrk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczyrk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.