JAWORZYNKA - Trójstyk granic z pętlą spacerową

JAWORZYNKA - Trójstyk granic z pętlą spacerową

 
6.0 (1)
  144 0

Końcowy etap pętli, widok na słowacki wiadukt

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Trójstyk granic z pętlą spacerową
Przebieg trasy
  • Atrakcja ekonomiczna
Granice Polski, Czech i Słowacji spotykają się w przysiółku Trzycatek miejscowości Jaworzynka. Do czasu podziału na Czechy Słowację w 1993 roku była tu zwykła granica z Czechosłowacją. Obecnie jest to jeden z 6 punktów w Polsce, tzw. trójstyków. Najbliższa wieś trójstyku po stronie czeskiej to Herczawa/Hrčava, a po słowackiej Czerne/Čierne.
W 1995 roku postawiono tu 3 obeliski o wysokości 240 cm i wadze ponad 800 kg. Granica przebiega korytem strumyka o nazwie Potok Wały. W 2021 roku wybudowano na nim most. Rok wcześniej gmina Istebna oddała do użytku plac zabaw i siłownię, a w 2023 roku tężnię solankową.
Na Trójstyku organizowane są cykliczne imprezy oraz spotkania modlitewne trzech narodów z plenerowym nabożeństwem w intencji pokoju i jedności.
Na trójstyku obowiązuje zakaz wjazdu dla przyjezdnych spoza Jaworzynki. Dostępny jest parking darmowy i płatny należący do Centrum Wypoczynkowo-Sportowego "Jaworzynka" na przeciw kościoła (opłata samodzielna w recepcji).
Z parkingu do trójstyku prowadzi 1-kilometrowy szlak żółty. Z Trzycatka szlakiem żółtym i zielonym można przejść przez dwa kraje na styku z trzecim, pętlą o długości 5 - 5,5 km.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Droga z parkingu
Widok z drogi do trójstyku
Trójstyk od strony polskiej
JAWORZYNKA - Trójstyk granic z pętlą spacerową
Fontanka i plac zabaw
Polski słup graniczny
Mała tężnia solankowa
Pętla - droga graniczna między Słowacją i Czechami
Czeski kościół w Herczawie
Pętla - z powrotem w Polsce
Widok na pętli
Widok z nawyżej położonej części Jaworzynki

Filmy

Jaworzynka - Trójstyk granic z pętlą spacerową

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Jaworzynka (woj. Śląskie) - Trójstyk granic z pętlą spacerową

format D: N49.5173242°   E18.8509083°
format DM: 49° 31.039452'N 18° 51.054498'E 
format D M S:   49° 31' 02.37''N   18° 51' 03.27''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Parking dla aut znajduje się w przysiółku Jaworzynki - Trzycatek, przy pętli autobusowej za kościołem. Jest tam jednak tylko kilkanaście miejsc, ale dla nas wolne miejsce się znalazło. Parking ten bywa opisywany jako płatny, ale podczas naszej wizyty nie było takiego oznaczenia, więc nie płaciliśmy.

Do trójstyku trzeba podejść ok 20 minut bardzo wygodną drogą asfaltową. Bardzo szybko pojawiają się górskie pejzaże, marsz jest więc czystą przyjemnością. Unikatowe miejsce graniczne 3 państw zostało ciekawie zagospodarowane, ale tylko po stronie polskiej. Pozostałe kraje wypadają przy nas blado.
Pierwsza stoi budka z lodami, potem plac zabaw, małą siłownia, mikro-tężnia solankowa z 4 ławkami, fontanna skalna, wielki ozdobny napis i wiaty. Wszystko jest ładne i zadbane, jednak ustawione na całkowicie otwartej przestrzeni.
Podczas upalnego lata słońce paliło tak niemiłosiernie, że nie dało się tu wysiedzieć długo, mimo bardzo urokliwego otoczenia. Brakowało drzew, które dałyby trochę ożywczego cienia, bo nawet pod dachem tężni słońce wchodziło na ławy.
Po stronie czeskiej jest jakiś domek, jakby bar, ale był zamknięty oraz wiata. Po słowackiej tylko wiaty. W przeciwieństwie do trójstyku na Podlasiu, gdzie był jeden wspólny słup, tutaj każdy kraj ma swój osobny obelisk z godłem.
Są to jednak elementy symboliczne, bo dokładny punkt graniczny znajduje się w korycie małej rzeczki, na której postawiono porządny nowy most. Po nim przechodzimy na stronę słowacką.

Pętla spacerowa prowadzi stroną polską i czeską, jest kontynuacja drogi, którą przychodzi się z parkingu.
Żółty szlak biegnie początkowo cały czas w dół. Po drodze mamy sklep spożywczy z czeskimi specjałami jak piwo, kofola czy miód, ale nie sprawdzaliśmy czy można płacić złotówkami. Cały czas idziemy wąska drogą asfaltową. Potem do drogi zbliża się strumyk, w którym można się pochlapać i odpocząć trochę w cieniu. Szlak przez pewien odcinek prowadzi granicą czesko-słowacką, a potem następuje odbicie i dość długa wspinaczka pod górę. Odwracając głowy widzimy piękne krajobrazy z potężnym mostem drogowym / wiaduktem słowackiej autostrady w tle. Jego widok towarzyszy nam praktycznie na całej trasie.
Po dojściu do czeskiej Herczawy, która jest małą senną miejscowością z chyba 1 sklepem, mamy wybór czy idziemy za szlakiem w lewo, czy nieoznaczonym skrótem w prawo. Obie drogi są podobnej jakości, tyle że idąc za szlakiem dojdziemy do głównej drogi, obejrzymy więcej zabudowy wsi z kościołem św. Cyryla i Metodego włącznie. My poszliśmy za szlakiem, jednakże wspinaczka dała się we znaki dzieciom i potem żałowaliśmy, że jednak nie skorzystaliśmy ze skrótu. Zaoszczędzona droga to ok. 500 metrów.
Dalej droga prowadzi wzdłuż granicy, po prawej mamy Polskę, po lewej Czechy. Przejście na polska stronę jest kilkaset metrów dalej. Na granicy trzeba odbić na szlak zielony.
Wcześniej towarzyszy nam szlak zielony rowerowy, który biegnie potem w inna stronę, więc ważne jest aby ich nie pomylić.
Po polskiej stronie wkrótce pojawia się gęsto zabudowanym teren. Z wysoko położonej drogi rozciągają się ładne widoki na okolicę. Potem schodzimy ostro w dół i wychodzimy do głównej drogi przy kościele.

W sumie trójstyk to bardzo fajnie zagospodarowane miejsce, a pętla to przyjemny szlak w całości po asfalcie, choć długie podejście pod górę w Czechach może zmęczyć, zwłaszcza w czasie skwaru.
Mnie się bardzo podobało, żonie też, dzieciom już mniej...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
Końcowy etap pętli, widok na słowacki wiadukt
Droga z parkingu
Widok z drogi do trójstyku
Trójstyk od strony polskiej
JAWORZYNKA - Trójstyk granic z pętlą spacerową
Fontanka i plac zabaw
Polski słup graniczny
Mała tężnia solankowa
Pętla - droga graniczna między Słowacją i Czechami
Czeski kościół w Herczawie
Pętla - z powrotem w Polsce
Widok na pętli
Widok z nawyżej położonej części Jaworzynki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Jaworzynka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Jaworzynka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.