Molo z nieczynną wieżą

DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III

 
6.0 (1)
New   86 1

Deptak nad plażą

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Plaża miejska Pogoria III
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2023
Zbiornik Pogoria III powstał w latach 1973–1975 na terenie zamkniętej kopalni piasku, ok 3 km na od centrum Dąbrowy Górniczej. Wraz z innymi podobnymi zbiornikami tworzy tzw. Pojezierze Dąbrowskie. Pogoria III jest drugim największym jeziorem (po Pogorii IV).
Posiada powierzchnię 208 ha, z 6-kilometrową linią brzegową. Maksymalna głębokość dochodzi do 16 m, średnia wynosi ok. 6 m.
Jezioro pełniło funkcję źródła wody dla zakładów przemysłowych, głównie Huty Katowice. Obecnie jego przeznaczenie jest turystyczno-rekreacyjne. Oferuje kąpielisko, miejsca do wędkowania i uprawiania wielu sportów oraz przystań jachtową z Jacht Klubem.
W 2011 roku przeprowadzono rewitalizację miejscowej plaży. Utworzono o oddział lokalnego Centrum Sportu i Rekreacji pod nazwą Centrum Sportów Letnich i Wodnych "Pogoria". Powstał pomost - molo spacerowe o długości 56 m z dodatkową 12-metrową częścią pływającą do cumowania sprzętu wodnego oraz wieżą widokową, deptak pieszy ze ścieżką rowerową dookoła zbiornika, plac z amfiteatrem i pergolą, plac zabaw dla dzieci, boiska do koszykówki, siatkówki, badmintona. Latem działa kąpielisko, strzeżone przez ratowników WOPR na odcinku 300 metrów w godz. 10.00 - 18.00 (pn.-pt.), 10.00- 19.00 (sb.-ndz.).
Wstęp bezpłatny. Jeden parking miejski bezpłatny, pozostałe płatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Molo z nieczynną wieżą
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
Plaża
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
Plac zabaw
Widok spod jednego z barów
Punkty gastronomiczne nad plażą

Filmy

Dąbrowa Górnicza - Plaża na jeziorze  Pogoria III z koncertem szantowym (Zagrali i Poszli, Sąsiedzi)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Plaża miejska Pogoria III - ul. Malinowe Górki, Dąbrowa Górnicza   tel. +48 509 407 660 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Dąbrowa Górnicza (woj. Śląskie) - Plaża miejska Pogoria III

format D: N50.3439815°,  E19.1980934°
format DM: 50° 20.63889'N, 19° 11.885604'E 
format DMS: 50° 20' 38.33''N, 19° 11' 53.14''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
W Dąbrowie jest kilka jezior o nazwie Pogoria. Kąpielisko znajduje się na tym z numerem III. W nawigacji można wpisać hasło "molo Pogoria" i precyzyjnie doprowadzi nas na kąpielisko. Dojazd jest jednokierunkowy. Najpierw mamy kilka parkingów płatnych, a na końcu duży bezpłatny. Polecam 1. parking płatny, jest trochę tańszy (10 zł w 2023) i położony na skraju plaży. Należący do pierwszego w szeregu barów przy plaży. Jest tam ogólnie taniej, a zapiekanki wyśmienite. Jeśli próbujemy zaparkować za darmo, należy minąć wszystkie parkingu płatne, ale trzeba liczyć się z brakiem miejsca, koniecznością zrobienie pętli i wjazdu od początku. Ewentualnie zaparkować poza strefami parkingowymi, ale wtedy już jest kawałek do podejścia.

Plaża zaskoczyła nas rozmiarem. i jakością. Jest bardzo duża, z idealnym piaskiem, który jest także w wodzie, więc podłoże mamy jak nad morzem. Żadnych kamieni, szyszek itp.
Strefa strzeżona jest w aż 2 miejscach, które oddziela molo z wieżą widokową. Jest ono często przestawiane na zdjęciach, niestety o ile na molo można wchodzić, to wieża jest zamknięta, chyba że względu na zły stan techniczny.
Dno jeziora ma na tyle niewielki spadek że nawet z małym dzieckiem jest całkowicie bezpiecznie i nie trzeba rozkładać się w strefach strzeżonych.
Temperatura wody jedna z najwyższych jakie spotkałem na jeziorach, była wspaniałym antidotum na żar lejący się z nieba w połowie sierpnia.
Dzieci mają tu fantastyczna zabawę. Brakuje tylko cienia - nie ma go na całej plaży. Trochę drażnią grillomaniacy którzy co jakiś czas aktywują się po bokach jeziora i zasmradzają z połowę plaży.

Byliśmy tu przez 3 kolejne dni i o ile w piątek ilość plażowiczów była w normie to w sobotę, a zwłaszcza w niedzielę plaza była wypełniona od góry do dołu i od początku do końca. Jest jednak na tyle dużo miejsca, że wszyscy jakoś się mieszczą.
Co do infrastruktury to strefa gastronomiczna jest spora, można wybrać co się komu podoba, są nawet foodtracki. Czasem jednak czas oczekiwania na zamówienie bywa bardzo długi.
Prawdziwe toalety są tylko w jednym budynku, ale rozstawiono też kilka toitoi'ów.
Dla dzieci jest porządny, duży plac zabaw.

Mocną stroną kąpieliska są organizowane wieczorami imprezy, z tego co widzieliśmy zazwyczaj bezpłatne. My trafiliśmy na fantastyczny koncert szantowy z 4 zespołami (Pressgang Mutiny, Gasta Mire, Zagrali i Poszli, Sąsiedzi), który trwał prawie do północy.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
Deptak nad plażą
Molo z nieczynną wieżą
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
Plaża
DĄBROWA GÓRNICZA - Plaża miejska Pogoria III
Plac zabaw
Widok spod jednego z barów
Punkty gastronomiczne nad plażą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa Górnicza w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa Górnicza wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.