Średniowieczna ulica

GDAŃSK - Muzeum archeologiczne Błękitny Baranek

 
6.0 (1)
  1322 0

GDAŃSK - Muzeum archeologiczne Błękitny Baranek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum archeologiczne Błękitny Baranek
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2021

Błękitny Baranek to siedmiopiętrowy spichlerz w Gdańsku, położony na Wyspie Spichrzów. Zbudowano go w XVI wieku, ale niektóre elementy drewniane pochodzą nawet z wieku XIV. Jako jedyny w tym miejscu przetrwał zniszczenia II wojny światowej. Długo był wykorzystywany jako magazyn ziół przez przedsiębiorstwo Herbapol, aż w końcu został opuszczony. Dewastacje przyspieszył pożar w wyniku uderzenia pioruna. W 1995 r. przejęło go Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, a kilkanaście lat później został odrestaurowany z użyciem oryginalnych materiałów. Prace ratownicze i konserwatorskie zostały docenione w Europie. Muzeum otrzymało nagrodę w dziedzinie dziedzictwa kulturowego "Europa Nostra" w kategorii Konserwacja. Rok później otrzymało nagrodę "Zabytek Zadbany" Generalnego Konserwatora Zabytków w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych". Aktualnie mieści oddział Muzeum Archeologicznego oraz Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew". Prezentowane jest ok. 1000 oryginalnych, zabytkowych przedmiotów oraz średniowieczna uliczka typowego miasta hanzeatyckiego jakim był Gdańsk. Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz.9:00–17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Gablotki z eksponatami
Sala o gdańskiej medycynie
Średniowieczna ulica
Jedna z beczek multimedialnych
Dawne torebki
Tu widać salę kinową
Eksponaty ze szkłami powiększającymi

Filmy

Dawno temu w Gdańsku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Archeologiczne Błękitny Baranek - ul. Chmielna 53, Gdańsk   tel. +48 58 320 31 88 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Muzeum archeologiczne Błękitny Baranek

format D: N54.3448631°,  E18.6551929°
format DM: 54° 20.691786'N, 18° 39.311574'E 
format DMS: 54° 20' 41.51''N, 18° 39' 18.69''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
W odróżnieniu od większości muzeów Gdańska, to jest położone w części miasta w której można swobodnie parkować bez opłat, a z drugiej strony do centrum jest bardzo blisko - to duży pozytyw. Oczywiście o ile przyjedzie się wcześnie i są jeszcze miejsca.
Budynek muzeum jest w nienagannym stanie - został dopiero co gruntownie odnowiony, a w środku widać mieszankę przeszłości i współczesności za sprawą nowoczesnych wnętrz, w które wkomponowano oryginalne drewniane elementy. Zasługuje to na uznanie.
Placówka jest znana z odtworzenia ulicy średniowiecznego Gdańska i jest to wykonane bardzo dobrze. Byliśmy zachwyceni kramami z figurami sprzedawców i rzemieślników oraz innymi wnętrzami jak łaźnia, karczma. Są efekty audio, ale szkoda że wszystko jest statyczne (płomyki sztucznego ognia to jedyny ruch na tej wystawie). Zastrzeżenia miałbym też do jednej kwestii - wg opisów ulice mamy czuć wszystkimi zmysłami, ale nikt z nas nie czuł zapachów. Nawet na kramie z przyprawami ledwie są one wyczuwalne.
Na duży plus zaskoczyły mnie pozostałe wystawy. Nie spodziewałem się tak bogatych zbiorów archeologicznych. Jakość i różnorodność ekspozycji jest imponująca. Wystawy są bardzo ciekawe, dobrze przygotowane, opisane i podświetlone. Przedmioty niewielkie z dużą ilością szczegółów jak np. monety czy medale pielgrzymkowe posiadają albo ruchome szkło powiększające, albo powiększoną fotografię. Prezentowane zabytki to nie tylko naczynia i kawałki ceramiki, które choćby nie wiem jak stare nie zainteresują dzieci, lecz np. dawne zabawki, ozdoby, przedmioty codziennego użytku (nożyczki, sztućce, grzebienie, szczoteczki do zębów, zadziwiające klucze), części ubioru (rękawiczki, buty, bogato zdobione torebki).
Po zwiedzaniu gablotek można usiąść w małej salce kinowej z filmem przybliżającym dzieje Wyspy Spichrzów. Obok omówiona jest historia medycyny gdańskiej z kolejnym filmem. Wbrew pozorom, jest bardzo interesujący, dzieciom podobał się bardziej niż ten o wyspie. Tutaj jednak zabrakło trochę wyobraźni przy planowaniu wystaw - 2 projekcje puszczane są obok siebie i fonia się nakłada, stąd któryś film może być mocno ściszony - trzeba poprosić obsługę o podgłośnienie.
Filmiki i zdjęcia są jeszcze pokazywane w multimedialnych beczkach i na zwykłych ekranach.
Z kolei na dole jest wystawa opowiadająca o pracy archeologa oraz antropologa, można zobaczyć ciekawe materiały o rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki (od razu przypomniała mi się książka z młodości z serii Pan Samochodzik, która do tego tematu nawiązywała). Małe dzieci mają tu jeszcze stanowisko do zabawy w wykopaliska, niestety było nieczynne przez covid.

Krótko mówiąc - obowiązkowe miejsce do zobaczenia w Gdańsku.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
lipiec 2021
GDAŃSK - Muzeum archeologiczne Błękitny Baranek
Sala o gdańskiej medycynie
Średniowieczna ulica
Gablotki z eksponatami
Jedna z beczek multimedialnych
Dawne torebki
Tu widać salę kinową
Eksponaty ze szkłami powiększającymi

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.