Kładka spacerowa przy otwartym morzu

HEL - Miejscowość nadmorska

 
6.0 (2)
  2707 0

HEL - Miejscowość nadmorska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość nadmorska
Kategoria
  • Atrakcja całoroczna

Hel to miasto położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. Jego historia sięga XV wieku i nazwy Nowy Hel. Jednak, znacznie wcześniej, bo już w XII wieku istniał Stary Hel położony ok. 1,5 km na zachód od obecnego. Dzięki rybołówstwu to prężnie rozwijające się miasto pomorskiej w pewnym okresie porównywane było nawet do Gdańska. Od XV w. rozpoczął się jednak jego upadek, zapoczątkowany pochłanianiem terenu przez Bałtyk oraz migracją ławic śledzi w inne rejony, a w następnym stuleciu również wielkim pożarem. Mieszkańcy stopniowo przenosili się do lepiej położonego Nowego Helu. W XVIII w. ze Starego Helu pozostały już tylko ruiny podmywane przez morze. Relikty odkryto pod piaskiem w latach międzywojennych podczas budowy polskiego portu wojennego. Hel stał się wtedy popularną miejscowości wypoczynkową, choć status kąpieliska bałtyckiego posiadał już od 1896 r. Nastąpił też silny rozwój rybołówstwa. II wojna św. zahamowała rozkwit miasta, było to miejsce, które broniło się najdłużej przed Niemcami. Później Hel był ważnym punktem obronnym i w sporej części zajmowanym przez wojsko. Od końca XX w. wojsko stopniowo opuszczało półwysep, a Hel zaczął cieszyć się coraz większa popularnością pośród wczasowiczów. Posiadał latarnię morską, słynne fokarium, zaczęły powstawać pierwsze ekspozycje i muzea. W 2006 r. rozwiązano najważniejszą jednostkę wojskową - 9. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Obecnie na Helu mieści się tu tylko Punkt Manewrowego Bazowania. W 2013 roku, w celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej miejscowości wzdłuż nabrzeża wybudowano promenadę. Ścieżka z kładkami i barierkami bywa jednak podniszczana przez Bałtyk. W 2017 r. kilka z największych placówek muzealnych (np.Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Kolei Helskich, Muzeum Helu) połączyło się w Helski Kompleks Muzealny oferując możliwość zwiedzania na ważnym kilka dni karnecie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kładka z tarasem przy plaży miejskiej
Molo-falochron
Pozostałości fortyfikacji w lesie
Gastronomia przy plaży
Kładka spacerowa przy otwartym morzu
Plaża miejska
Plaża na otwartym morzu

Filmy

Hel z drona | Lato 2022 | LECE W MIASTO™ [4k]

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja Turystyczna "Półwysep tur" - ul. Kuracyjna 26, Hel   tel. +48 666 871 622 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Miejscowość nadmorska

format D: N54.60838°,  E18.8008°
format DM: 54° 36.5028'N, 18° 48.048'E 
format DMS: 54° 36' 30.17''N, 18° 48' 02.88''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
super miejsce na urlop po wakacjach
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12 i 10 lat
Data pobytu
wrzesień 2018
A
Ocena atrakcji
 
6.0
Hel różni się od innych miejscowości nad polskim Bałtykiem i dlatego przypadł mi do gustu. Nie oceniam go jednak w sezonie, gdy droga dojazdowa z Władysławowa może zająć kilka godzin, lecz w ciepłych wrześniowych dniach. Było bardzo przyjemnie, bez tłumów, które pojawiały się tylko okresowo przy fokarium lub w porze obiadowej. Bardzo fajna jest plaża przy porcie, z drewnianym tarasem i kładką oraz widokiem na zabudowę miejską co rzadko się u nas spotyka. Nie przeszkadza, że prawie brak tu fal, bo jesteśmy nad Zatoką Pucką. Położony dalej falochron jest miejscem do spacerów. Było tu małe muzeum z rybami i bursztynem, ale jak widzę zostało już zlikwidowane (może działa coś innego). Miasteczko posiada niewielką, ale urokliwą zabudowę z górującym kościołem zamienionym na muzeum. Fokarium to atrakcja powszechnie znana, ale Hel oferuje sporo innych ciekawych miejsc jak Dom Morświna, latarnia morska i szereg atrakcji militarnych, czasem trochę oddalonych. Tych ostatnich nie zdążyliśmy do końca zwiedzić, bo po sezonie nie działały w pełni. Plaża miejska to tylko jedna z możliwości odpoczynku, kolejne już na otwartym morzu znajdują się na południu cypla helskiego. Idąc tam wchodzimy w piękny nadmorski las, który kryje w sobie rozsiane po całym obszarze pozostałości fortyfikacji. Niektóre (te większe) są zagospodarowane z płatnym wejściem, inne pojedyncze obiekty są swobodnie dostępne. Droga przez las kończy się pomostem spacerowym prowadzącym nad wydmami, blisko morza i plaży. Dzięki temu można zatoczyć koło - dostać się nad Bałtyk lasem, a wrócić nadmorską kładką. Po drodze rozmieszczono wiele tablic edukacyjnych i kilka charakterystycznych punktów jak Kopiec Kaszubów czy schron z działkiem, trasa jest więc fantastyczna i obfituje w piękne widoki. Infrastruktura turystyczna jest raczej na średnim poziomie. Niezbyt wiele noclegów w centrum, restauracje rozmieszczone są na głównej ulicy i przy deptaku oraz porcie. Kilka z nich jest bardzo ciekawie urządzonych. Po zmroku miasteczko jednak pustoszało i wszystko było zamykane. Działały może ze 3 lokale - 2 małe bary przy plaży i najlepszy - klimatyczna tawerna, w której codziennie rozbrzmiewała muzyka na żywo, ale tu znaleźć miejsce jest bardzo trudno. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Kładka z tarasem przy plaży miejskiej
Molo-falochron
Pozostałości fortyfikacji w lesie
Gastronomia przy plaży
Kładka spacerowa przy otwartym morzu
Plaża miejska
Plaża na otwartym morzu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.