Kiosk z ORP Dzik

GDYNIA - Muzeum Marynarki Wojennej

 
4.5 (2)
  2812 1

Zdjęcie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Marynarki Wojennej
  • Atrakcja całoroczna

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jako instytucja Dowództwa Marynarki Wojennej powstało w 1953 roku. Celem położonego na wybrzeżu muzeum jest popularyzacja wiedzy o polskiej Marynarce Wojennej i Siłach Zbrojnych RP poprzez gromadzenie zabytków kultury narodowej związanych z historią i tradycją Marynarki Wojennej oraz udostępnianie ich do celów naukowych i dydaktycznych. Placówka oprócz ekspozycji prowadzi również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W nowoczesnym budynku przy Bulwarze Nadmorskim funkcjonuje od 2012 roku. Posiada on 3 piętra i część plenerową z wystawą broni i uzbrojenia morskiego. Część ekspozycyjna budynku zajmuje ok. 3 tys. m2, a zbiory obejmują w sumie ok. 8 tys. muzealiów w 8 działach, m.in.: Broń i Uzbrojenie, Modele, Sztuka, Umundurowanie i Oporządzenie Żołnierskie. Muzeum Marynarki Wojennej czynne jest przez cały rok, w godz 10-17, w wakacje do 18. W poniedziałki dostępna jest tylko bezpłatnie wystawa plenerowa (skansen), budynek jest wtedy zamknięty. W ofercie są tańsze bilety łączone na zwiedzanie Muzeum wraz z okrętem ORP "Błyskawica". UWAGA!! Od jesieni 2017 trwa przebudowa ekspozycji wewnętrznej i czynna jest tylko wystawa plenerowa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa obrazów
Otwarta torpeda
Polscy marynarze na fotografiach
Skansen
Działko okrętowe
Kiosk z ORP Dzik

Filmy

Muzeum MW Gdynia - Zapraszamy do Muzeum - z napisami

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - ul. Zawiszy Czarnego 1B, Gdynia   tel. +48 58 620 13 81 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdynia (woj. Pomorskie) - Muzeum Marynarki Wojennej

format D: N54.515846°,  E18.547957°
format DM: 54° 30.95076'N, 18° 32.87742'E 
format DMS: 54° 30' 57.05''N, 18° 32' 52.65''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
spoko muzeum przy plaży, dzieci zadowolone

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5i 11 lat
Data pobytu
czerwiec 2021
K
Ocena atrakcji
 
4.0
Muzeum posiada świetną lokalizację przy plaży i nowoczesny budynek, ale nowoczesność tej placówki na tym się  kończy. Na początek mamy wystawę malarstwa marynistycznego. Obrazy przepiękne,  przedstawiają głównie polskie statki wojenne, handlowe i inne, w tym scenki z bitew oraz katastrof.  Bardzo dokładne i realistyczne. Była to jednak wystawa czasowa, więc może już być zmieniona.
Dalej rozłożono sprzęt okrętowy i sporo uzbrojenia. Można zobaczyć np. wnętrze torped i miniaturową łódź podwodną. Niestety wszędzie tabliczki  zakazujące dotykania, jakbyśmy oglądali wystawę przedmiotów z kruchego szkła, a nie  sprzętu wojskowego wykonanego z najtrwalszych i najodporniejszych  materiałów.
Na piętrze jest w końcu jakaś oznaka, że żyjemy w XXI wieku - wystawa 3D. Zakładamy pogięte i porysowane papierowe okulary i możemy pooglądać trochę trójwymiarowych fotografii statków. Dobre i to, na pewno zainteresuje nasze pociechy.  
Mi bardzo podobały się pamiątki  po polskich marynarzach z czasów II wojny światowej z pobytu w różnych portach europejskich - tradycyjne  fotografie i krótkie wspomnienia. 
Poza tym w muzeum prezentuje historię polskiej marynarki:  umundurowanie, starą broń osobistą jak i artylerię okrętową,  trochę modeli statków i dużo tablic informacyjnych. Całkiem sporo tego jest, ale jak dla mnie  to  wystawa dla pasjonatów tej tematyki, a dla przeciętnego odbiorcy do krótkiego rzucenia okiem.  Przynajmniej sposób w jaki to przedstawiono  nie zachęca do bliższego zapoznania. Jak  wspomniałem niczego nie można dotknąć, nie ma żadnej interaktywności, filmów czy dźwięków. Zadziwia kompletny brak inwencji osób odpowiedzialnych za  wystawę. Np. skoro stoi kilka starych mosiężnych hełmów płetwonurków, to czy nie można jednego (lub repliki) przeznaczyć do przymierzania dla zwiedzających, aby poczuli się jak dawni nurkowie, z takim niewygodnym ciężarem na głowie??

Część  wystawy znajduje się na zewnątrz budynku. Jest to skansen maszyn wojskowych, a raczej stare zdezelowane sprzęty, artyleria, samoloty itp. Są tu perełki w rodzaju fragmentu okrętu podwodnego ORP "Dzik" czy  kuter  ORP "Batory"(jedyny wyremontowany obiekt), lecz znowu rozczarowuje organizacja. Zamiast zrobić miejsca do zabawy, jakieś ruchome stanowiska na działkach (jak np. w fortach w Świnoujściu), dać możliwość wejścia do środka maszyn albo przynajmniej tylko powspinania się na pojazdy (na Słowacji to standard), dzięki czemu można by było wykonać dzieciakom fajne pamiątkowe fotki, to znowu napotykamy na tabliczki, że eksponatów  nie można dotykać!! Dałoby się to jeszcze zrozumieć gdyby o maszyny naprawdę  dbano, ale one w żaden sposób nie są chronione przed  deszczem, śniegiem i wiatrem z solą morską. To im nie przeszkadza, lecz dotyk turystów jak najbardziej - istne kuriozum! 
W moim odczuciu cała dyrekcja tej placówki od ostatniej dekady nadaje się na eksponat do skansenu jako zabytek archaicznego muzealnictwa...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Wystawa obrazów
Otwarta torpeda
Polscy marynarze na fotografiach
Skansen
Działko okrętowe
Kiosk z ORP Dzik

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdynia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.