GDAŃSK - Piwnica Romańska

GDAŃSK - Piwnica Romańska

 
6.0 (1)
  2900 1

Piwnica Romańska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Piwnica Romańska
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Piwnica Romańska to jedno z najnowszych muzeów na Pomorzu, Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Mieści się pomiędzy kościołem św. Mikołaja a Halą Targową w miejscu, w którym do XIX stulecia stał klasztor dominikanów. Piwnica jest pozostałością XIII-wiecznego refektarza (jadalni) tegoż klasztoru z fragmentem kuchni i ceglanym piecem. Stanowi najstarsze zachowane i jedyne romańskie wnętrze w Gdańsku. Unikatem na skale krajową są sklepienia eliptyczne wsparte na filarze centralnym. Po rozbudowie klasztoru, pod koniec XIV wieku refektarz został zamieniony na zwykłą piwnicę i znacznie przekształcony. Miejsce to zostało odkryte na przełomie 2005/2006 r. i wkrótce potem poddana badaniom archeologicznym oraz pracom przywracającym pierwotny wygląd, przystosowano je też do ruchu turystycznego. Otwarcie nastąpiło w grudniu 2014 r. Oprócz samej piwnicy zwiedzający oglądają 10-minutowy film i wystawę stałą z ok. 100 przedmiotami odnalezionymi przez archeologów. Obiekt zwiedzać można przez cały rok, oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-18:00 (VII-VIII) i 9:00-17:00 (IX-VI). W niedzielę bezpłatnie. Wstęp co pół godziny w grupach maksymalnie 10-osobowych.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa
Piwnica w pełnej krasie
Ludzkie kości
Piwnica
GDAŃSK - Piwnica Romańska

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

PIWNICA ROMAŃSKA - Pl. Dominikański 1, Gdańsk, gsm 508 816 502  
Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Piwnica Romańska

format D: N54.3525644°,  E18.6516911°
format DM: 54° 21.153864'N, 18° 39.101466'E 
format DMS: 54° 21' 09.23''N, 18° 39' 06.09''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Najmłodsze muzeum Gdańska przedstawia najstarsze wnętrza tego miasta. Miejsce jest naprawdę zaskakujące - znajdujemy się bowiem pod ryneczkiem warzywnym, gdzie zawsze będąc w Gdańsku zaopatrywałem się w owoce, a tu nagle między straganami  wyrósł zielony pawilon z intrygującym transparentem - Piwnica Romańska. 
Po zejściu w dół,  nie wchodzimy od razu do piwnicy, lecz oglądamy ekspozycję w gablotkach ze znaleziskami archeologicznymi jak średniowieczne ozdoby, ceramika, grzebienie oraz krótki, ale treściwy film o dziejach tego miejsca. Jest to bardzo ciekawe wprowadzenie.
Piwnica to ceglane pomieszczenie,  w którym nie ma już eksponatów, ale naprawdę czuć historię.  Fantastyczny klimat robi zmieniające się oświetlenie, dzieciom mimo ciemności powinno się tu podobać.  Architekturę pomieszczenia turyści poznają dzięki  efektom  światło - dźwięk. Reflektor  kieruje się w dany punkt, a lektor omawia go z głośnika. Wszystko jest doskonale wyeksponowane i widoczne. Wrażenie robi tzw. ossuarium czyli warstwa ziemi z ludzkimi kośćmi - pozostałość po dawnym cmentarzu, na który natrafiono i także wyeksponowano.
Generalnie atrakcja tylko na niecałe pół godziny, ale na bardzo wysokim poziomie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Piwnica Romańska
Wystawa
Piwnica w pełnej krasie
Ludzkie kości
Piwnica
GDAŃSK - Piwnica Romańska

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.