HEL - Fokarium

HEL - Fokarium

 
2.5 (2)
  4843 1

HEL - Fokarium

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Fokarium
  • Atrakcja całoroczna

Fokarium w Helu to część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry założona w 1999 roku przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej celem jest odtworzenie kolonii fok szarych i ochrona tego gatunku przed zagrożeniami w polskiej strefie Bałtyku, a także pro-przyrodnicza edukacja w zakresie ekologii i ochrony przyrody Morza Bałtyckiego. Placówka zajmuje się m.in. rehabilitacją osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki wypuszczane są na wolność. Do stad dostarczane są również młode uzyskane z własnej hodowli. Całość składa się z trzech basenów hodowlanych z wodą morską i kilku małych basenów - separatek. Fokarium można zwiedzać przez cały rok. Mimo ogromnego zainteresowania turystów nie jest wymagana rezerwacja. Godziny otwarcia zależne są od pory roku. np. w wakacje od 9:30 do zachodu słońca, jesienią do 16:00, karmienie fok 3 razy dziennie, po sezonie 2. Wewnątrz działa małe muzeum oraz sklepik z pamiątkami i gadżetami.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Muzeum
Pokaz
HEL - Fokarium

Filmy

Stacja Morska UG Hel - Bubas i jego stado

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry - ul. Morska 2, Hel   tel. +48 58 675 08 36 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Fokarium

format D: N54.607218°,  E18.7998481°
format DM: 54° 36.43308'N, 18° 47.990886'E 
format DMS: 54° 36' 25.98''N, 18° 47' 59.45''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
Strata pieniędzy .

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 8
Data pobytu
2022
M
Ocena atrakcji
 
4.0
Fokarium to  turystyczny symbol Helu - każdy chce go zobaczyć, co w porze karmienia fok skutkuje sporym tłokiem. Nawet we wrześniu, podczas kilkudniowego pobytu nie zauważyłem aby kiedykolwiek przed 11 i 14 (godziny karmienia) przy bramie nie ustawiały się tłumy ludzi. Na pewno jest nieco lepiej niż w sezonie, bo nie musieliśmy zajmować miejsca przy barierkach basenu pół godziny wcześniej aby cokolwiek zobaczyć, ale by nie było zbyt dobrze, jeden z basenów  został już opróżniony z wody (pewnie czyszczą go po sezonie). 
Wstęp do obiektu obmyślono bardzo sprytnie. Dzięki automatycznym bramkom  wystarczy wrzucić monety 5-złotowe za każdą osobę (nie ma ulgowych) i nie musimy stać w kolejce do kasy.  Są też automaty do rozmieniania pieniędzy, ale do nich mogą tworzyć się kolejki, więc lepiej mieć przygotowane piątki oraz złotówki, bo w środku jest jeszcze symboliczna  opłata za wejście do pawilonu  muzealnego - 1 zł.
Foki to pocieszne zwierzaki i obserwowanie ich w helskim fokarium to duża frajda, ale tak naprawdę fenomen tego miejsca jest trochę niezrozumiały. Tylko położenie nad brzegiem  morza (choć nie otwartego) czyni go wyjątkowym. Foki  oglądane w basenach  oraz  pokazy  karmienia odbywające się 2-3 razy dziennie niczym nie odbiegają od tego co można zobaczyć w kilku ogrodach zoologicznych na terenie kraju. Jak dla mnie wygląda to nawet gorzej niż we Wrocławiu czy Opolu, gdzie możliwości obserwacji zwierząt czy pstryknięcia fajnych fotek są lepsze (być może mylę foki z uchatkami, ale to dla zwykłych ludzi nieistotne).  Poza tym w Helu starają się  traktować foki jak najbardziej humanitarnie, więc przy karmieniu nie każą im wykonywać żadnych specjalnych sztuczek, ponad to  co niezbędne aby rozpoznać stan zdrowia. W  zoo może to wyglądać ciekawiej, np. w węgierskim  Sostofurdo odbywają się  przy okazji karmienia małe  pokazy cyrkowe, są też rozstawione trybuny dla widzów. W Helu takich udogodnień nie ma - jest tylko ścisk i słabe nagłośnienie.
Na plus zaliczyłbym ogólny wygląd obiektu i mostek, dzięki  któremu można popatrzeć na cały obiekt z góry oraz liczne tablice informacyjne. Wiszą one zarówno wewnątrz jak i na całej długości ogrodzenia zewnętrznego. Są na nich bardzo interesujące informacje oraz zdjęcia. No i jest też  muzeum.  Warto je odwiedzić. Prezentuje małą wystawę, salkę  z ciekawym filmem i 1 panel komputerowy, więc dzieci powinny być zainteresowane. Z muzeum wychodzą okna na podwodny widok pływających fok (ale nie skorzystaliśmy z tego, bo jak wspomniałem woda z tego basenu była spuszczona). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Muzeum
Pokaz
HEL - Fokarium

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.