Sala ekspozycyjna

HEL - Muzeum Rybołówstwa

 
5.5 (1)
  2752 0

HEL - Muzeum Rybołówstwa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Rybołówstwa
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Muzeum Rybołówstwa w Helu mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pw. św. Piotra i Pawła z XV wieku. Jest to najstarszy budynek w mieście, przeznaczony po zniszczeniach wojennych do rozbiórki. Uratowała go decyzja Konserwatora Zabytków w Gdańsku o zaadaptowaniu na siedzibę wystawy przyrodniczej. W 1972 roku obiekt oddano w użytkowanie Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Remont generalny placówki przeprowadzono w latach 2013-2015. Na nowo muzeum otwarto w kwietniu 2016 roku. Cała ekspozycja została urządzona od nowa. Stała jej część nosi nazwę "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". W drewnianej wieży kościelnej na wysokości 21 m funkcjonuje punkt widokowy. Zaś na zewnątrz budynku znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Od grudnia 2016 r. wystawa posiada 5 stanowisk interaktywnych, m.in. Wybieranie sieci rybackiej i Symulator przechyłów kutra rybackiego. Muzeum jest czynne przez cały rok, w wakacje codziennie od 10:00 do 18:00, w inne miesiące z wyjątkiem poniedziałków i krócej (do 16:00 i 15:00). W środę jest wstęp wolny na wystawę stałą, ale dopłata za wejście na wieżę i wystawę czasową.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Skansen
Widok z wieży
Zdjęcie
Sala ekspozycyjna

Filmy

Bałtycka TV - Otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu | BaltyckaTV

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Rybołówstwa - Bulwar Nadmorski 2, Hel   tel. +48 58 675 05 52 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Muzeum Rybołówstwa

format D: N54.605231°,  E18.8021458°
format DM: 54° 36.31386'N, 18° 48.128748'E 
format DMS: 54° 36' 18.83''N, 18° 48' 07.72''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Helskie muzeum spodobało mi się od razu, mimo że jego nazwa nie brzmi jakoś zachęcająco. Takie miejsca lubię szczególnie - stara zabytkowa budowla, klimatyczne wnętrza i nowoczesna ekspozycja, a do tego punkt widokowy.  Budynek  wyposażono w windę, do której   od razu nas skierowano, sugerując aby zacząć zwiedzanie od góry, bo  dolne kondygnacje zajęły  wycieczki. 
Taras widokowy, choć niższy wg mnie pokonuje konkurencję czyli latarnię morską. Jest otwarty, z większa przestrzenią i pięknym widokiem na Zatokę Gdańską  z portem oraz plażą. 
Trzy kondygnacje  wystawowe skupiają się  na rybołówstwie, ale  możemy się  też sporo dowiedzieć o historii Helu jak i całego Półwyspu Helskiego. Ekspozycje są ciekawie zaaranżowane z różnorodnymi eksponatami, makietami, modelami statków, scenkami, mapami, dioramą i wieloma tablicami informacyjnymi. Naprawdę potrafią wzbudzić zainteresowanie tematem. 
Kolekcja starych pocztówek ukazują dawny Hel, a wystawa czasowa - rybactwo na znaczkach pocztowych z całego świata.
Do zwiedzania jest też otoczenie muzeum-kościoła, w którym urządzono mały skansen. Tutaj intrygują przepołowione łodzie wbite w ziemie -  w ten oryginalny sposób stare łajby rybacy wykorzystywali  na magazyny sprzętu.

W sumie w muzeum można spędzić ponad godzinę.  Brakowało mi jedynie multimediów (przypominam sobie chyba tylko jeden ekranik LCD). Czytałem jednak, że niedługo po naszej wizycie postawiono kilka stanowisk interaktywnych...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
Zdjęcie
Zdjęcie
Skansen
Widok z wieży
Zdjęcie
Sala ekspozycyjna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.