Widok na Bałtyk

HEL - Latarnia morska

 
4.0 (1)
  3484 0

HEL - Latarnia morska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Latarnia morska
Aktualne ceny

Pierwsza murowana latarnia morska w Helu zasilana olejem rzepakowym stanęła w 1826 roku, ale bliza, czyli drewniana konstrukcja z koszem żarowym unoszonym w górę stała tu już w XVII wieku (w 1678 r. oglądał ją król Jan III Sobieski). W 1928 r. latarnię odwiedził Marszałek J. Piłsudski. We wrześniu 1939 r. latarnia była doskonałym celem dla niemieckich agresorów na pancerniku Schleswig-Holstein, polskie dowództwo obrony wydało więc rozkaz zniszczenia jej. 3 lata później odbudowano latarnię wg niemieckich planów w miejscu oddalonym 10 metrów od starej. Ośmiokątna wieża o wysokości 41,5 m i zasięgu światła 31,5 km stoi do dzisiaj. Na początku XXI wieku została gruntownie wyremontowana i pomalowana na czerwono. Obiekt jest zarządzany przez Urząd Morski w Gdyni, a ruch turystyczny przez Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego. Aby wejść na szczyt trzeba pokonać 197 stopni. W sezonie (lipiec, sierpień) latarnia otwarta jest codziennie w godz. 9:00 - 19:00, w maju, czerwcu i wrześniu do 18:00 i z przerwą między 14 a 15. Wejście z dzieckiem poniżej 4 lat jest zabronione.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Klatka schodowa
Widok na miasto
Widok na Bałtyk
Budynki pod latarnią

Filmy

Polska z drona - Latarnia Morska w Helu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Latarnia Morska na Helu - ul. Bałtycka 4, Hel   tel. +48 58 675 06 17 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hel (woj. Pomorskie) - Latarnia morska

format D: N54.6000489°,  E18.8128588°
format DM: 54° 36.002934'N, 18° 48.771528'E 
format DMS: 54° 36' 00.18''N, 18° 48' 46.29''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Latarnia morska położona jest w lesie na cyplu helskim. Z centrum miasteczka  trzeba do niej podejść ok. 1 km wytyczoną trasą. Dla wygodnych w sezonie podobno kursują meleksy. Jest to teoretycznie ten sam kierunek co różne fragmenty helskich fortyfikacji przy ul. Kuracyjnej i plaża, ale z latarni niestety nie ma przejścia dalej -  trzeba zawrócić do początku lasu i wejść na inną ścieżkę.
Z zewnątrz obiekt  wygląda nawet nieźle - wysoka czerwona ceglana wieża z paroma okienkami.   Schodów jest dużo, a klatka schodowa  wąska, więc  w sezonie mogą się  tworzyć kolejki. We wrześniu nie było z tym problemu.  
Po wyjściu na górę mina mi zrzedła, gdy okazało się, że  nie ma wyjścia na taras i  okolicę podziwiać można tylko przez szybę.  Oczywiście panorama jest rozległa, ale  wcale nie tak atrakcyjna jak można by oczekiwać. Odległość od morza i miasteczka jest znaczna, więc są one w oddali, na pierwszym planie  mamy las i zabudowę należąca do latarni.  Z 10 latarni morskich jakie dotąd zwiedziłem w Helu widok należał do najsłabszych. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2016
HEL - Latarnia morska
Klatka schodowa
Widok na miasto
Widok na Bałtyk
Budynki pod latarnią

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.